metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Martin Vopěnka | foto: Archiv

Věřím, že nás technika nezotročí, říká spisovatel Vopěnka

  14:20
Ve světě často překládaný spisovatel Martin Vopěnka ve svém novém románu Láska v čase bezsmrtnosti zajímavým způsobem parafrázuje příběh Romea a Julie. Akorát jsou jeho dva hrdinové, Ron a Jelsa, zasazeni do vesmíru. A žijí dávno poté, co lidstvo muselo opustit zemi.

Není to jen sci-fi, kde využil studium fyziky a matematiky, ale také zamyšlení nad propojením lidské mysli a vesmíru. Máme stát o nesmrtelnost? A jak vypadá bezsmrtnost? Co se po životě stane s lidským vědomím? Nový Vopěnkův román nastoluje plno otazníků.

Budoucnost lidského vědomí a klasický příběh lásky. Jak to jde dohromady?
Moje představa o daleké budoucnosti lidstva, pokud tedy nevyhyneme, je taková, že to nebude technicistní společnost, jak ji líčí mnozí autoři sci-fi. Lidé v budoucnu úžasný potenciál techniky a vědy budou využívat, ale nenechají se jím zotročovat. Věřím na jakési epochální retro, kdy snahou budoucí vyspělé civilizace bude žít v přirozeném světě, a to případně i na nově obydlených planetách. Technika bude méně viditelná, v módě bude přirozenost a přírodní prostředí. Lidské vědomí ovšem najde nové cesty, jak spolu sdílet a komunikovat – to proto, že duchovní podstata života a vesmíru má podle mého názoru jediný společný základ. Pokud jako lidstvo přežijeme, budeme více a hlouběji vědomí, přesto se nevyhneme bolestem, úzkostem a sporům. A tak budou dál žít své milostné příběhy i budoucí Romeové a Julie.

Přibližte nám kvantově-duchovní podstatu lidského vědomí, o které píšete i z pozice fyzika. Jak jste ji promýšlel?
Lidské vědomí považuji za jednu z největších záhad vůbec: to, že já tady a teď vědomě jsem. To nelze odvodit z pouhých fyzikálních a chemických reakcí v mozku – vyšší kvalita vědomí touto cestou z hmoty nevznikne. Uvědomil jsem si ale, že vědomí zřené z vnitřního pohledu mne samotného se velmi podobá tomu, jak by vypadal kvantový stav zřený zevnitř. Ten je totiž určitá mnohost, pravděpodobnost – částice se nenacházejí v jednom určitém stavu. Teprve když kvantový stav z vnějšku změříme, když se na něj třeba i jen podíváme, zničíme tu mnohost a uvedeme jej do jednoho přesného stavu. A podívejte se, jak vznikají vaše myšlenky: noří se z mnohosti. Každý okamžik jste se svým vědomím na křižovatce té mnohosti. Nelze nijak odvodit, na co za vteřinu pomyslíte. Nějaký směr toku myšlenek a pocitů tam je, je tam větší nebo menší pravděpodobnost, ale ne jistota. Naopak při vnějším pohledu na vědomí – například při hledání místa myšlenek v mozku – prožijete všechno jiné než vědomí. Je to sice jednoznačné poznání, ale bez prožitku vědomí. Ta mnohost je zničená – podobně jako u změření kvantového stavu.

To zní sofistikovaně. Není to ale příběhu spíše na škodu?
To je úvaha, kterou mi umožnilo to, že jsem kdysi při nechtěných studiích fyziky nahlédl i do toho fyzikálního světa. Nyní mne inspiruje na poli myšlení. Ale ze všeho nejradši mám právě příběhy. A tak své myšlenky vkládám do oněch příběhů. Dokonce o příběh jde víc než o tu myšlenku. Ale ta myšlenka tam je. Jednou se třeba potvrdí.

Věříte v pokračování posmrtného života?
Vím zcela jasně, že nevím, co bude po smrti a jestli vůbec něco. Žijeme v nejúžasnější detektivce. A ať se snažíme sebevíc, rozluštění na nás čeká až na konci. Přesto během života můžeme leccos zahlédnout a pochopit. Není to však o víře, je to o intuici.

Na které knihy se nejvíce těšíte letos na podzim?
Já už čtyři měsíce skoro nedělám nic jiného, než že chystám dva velké nakladatelské projekty: knihu publicisty Martina Komárka a fotografa Herberta Slavíka Poslední revoluce (Jak jsme žili 1985–1992) a monumentální vydání Komenského Labyrintu světa a ráje srdce s úchvatnými kolážemi Miroslava Huptycha. Na nic se netěším víc, než až budou obě knihy vydané. Jednak pak budu mít v ruce úžasné předměty a jednak se mi moc moc uleví.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy