metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Sobota, 17. dubna 2021. Svátek má Rudolf.

Větší foto
Irena Limbergová | foto: Archiv

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

  18:13
Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v Opletalově ulici znovu. Otevřena je denně od 10 do 19 hodin.

Mezi nejzajímavější exponáty patří sochy Space Elephant (Vesmírný slon), Space Venus (Vesmírná Venuše) či Snail and the Angel (Hlemýžď a Anděl) nebo obraz L’oeil Fleuri (Rozkvetlé oko). Nejen o výstavě, ale i o umělci pro deník Metro vyprávěla ředitelka výstavy Irena Limbergová.

Jak jste se dostala k Salvadoru Dalímu a k vedení výstavy v Praze?
Pracovala jsem již nějakou dobu externě pro vedení Dalí Universe a získala tak patřičnou důvěru, aby mi tuto pozici svěřili. Díla Salvadora Dalího jsem upřímně neznala do hloubky, ale první návštěvy jeho výstavy v italské Mateře a poté v Paříži mi otevřely svět, kterému jsem doslova propadla.

Co vás na Dalím fascinuje?
Všechno. Jeho genialita, jeho zvláštní pohled na svět nebo jeho myšlenky.

Čím je expozice v Praze unikátní?
Výstava Salvador Dalí – Enigma je umístěna v nádherně zrekonstruovaném prostoru poblíž Václavského náměstí. Na projektu se pracovalo dva roky a dovolím si tvrdit, že uměleckému řediteli Dalí Universe, Robertu Pantéovi, se projekt opravdu vydařil. Výstava zahrnuje přes sto dvacet exponátů z jedné z největších soukromých sbírek. Návštěvník zde může vidět nejenom sochy, ale také na padesát grafik, tvorbu ze zlata, skleněnou sbírku Daum a další věci. Pro milovníky tvorby Salvadora Dalího nám byla dána možnost zřídit prodejní galerii, jež se nachází v prvním patře. Po celou dobu je návštěvník doprovázen příjemnou, nevtíravou hudbou a surrealistickou atmosférou.

Proč myslíte, že Salvador Dalí je oblíbeným umělcem napříč generacemi? A chodí na výstavu opravdu rozdílné věkové kategorie?
Jeho tvorba je nadčasová. Každý v ní může najít tak trošku sám sebe. Každý z nás se občas setká se symboly, které jsou součástí tvorby Dalího. Ať už se jedná o vejce, roztečený čas, mravence, či zásuvky vytáhnuté z těla ženy. Symboly Salvadora Dalího mluví o nás všech.

Chodí na výstavu hodně cizinců? A jak je to s návštěvností během koronakrize?
Dalí se těší oblibě na celém světě. Ano, před pandemií jsme měli návštěvnost z různých zemí, ale musím říct, že českých návštěvníků bylo nejvíc. Aktuální situace, která vznikla kvůli pandemii, je velice nepříjemná a složitá. Věřím ale, že se vše opět brzy zlepší. Těšíme se na naše návštěvníky každý den. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Praha plánuje investovat do cyklodopravy stovky milionů korun

vydáno 15. dubna 2021  9:06

„Pražané si o to v podstatě řekli sami,“ uvedl včera na Facebooku Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy, když komentoval stamilionové...  celý článek

Vaše fotky z Prahy