metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Neděle, 25. října 2020. Svátek má Beáta.
Irena Limbergová
Větší foto
Irena Limbergová | foto: Archiv

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

19. září 2020  18:13 Pavel Urban Metro.cz
Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v Opletalově ulici znovu. Otevřena je denně od 10 do 19 hodin.

Mezi nejzajímavější exponáty patří sochy Space Elephant (Vesmírný slon), Space Venus (Vesmírná Venuše) či Snail and the Angel (Hlemýžď a Anděl) nebo obraz L’oeil Fleuri (Rozkvetlé oko). Nejen o výstavě, ale i o umělci pro deník Metro vyprávěla ředitelka výstavy Irena Limbergová.

Jak jste se dostala k Salvadoru Dalímu a k vedení výstavy v Praze?
Pracovala jsem již nějakou dobu externě pro vedení Dalí Universe a získala tak patřičnou důvěru, aby mi tuto pozici svěřili. Díla Salvadora Dalího jsem upřímně neznala do hloubky, ale první návštěvy jeho výstavy v italské Mateře a poté v Paříži mi otevřely svět, kterému jsem doslova propadla.

Co vás na Dalím fascinuje?
Všechno. Jeho genialita, jeho zvláštní pohled na svět nebo jeho myšlenky.

Čím je expozice v Praze unikátní?
Výstava Salvador Dalí – Enigma je umístěna v nádherně zrekonstruovaném prostoru poblíž Václavského náměstí. Na projektu se pracovalo dva roky a dovolím si tvrdit, že uměleckému řediteli Dalí Universe, Robertu Pantéovi, se projekt opravdu vydařil. Výstava zahrnuje přes sto dvacet exponátů z jedné z největších soukromých sbírek. Návštěvník zde může vidět nejenom sochy, ale také na padesát grafik, tvorbu ze zlata, skleněnou sbírku Daum a další věci. Pro milovníky tvorby Salvadora Dalího nám byla dána možnost zřídit prodejní galerii, jež se nachází v prvním patře. Po celou dobu je návštěvník doprovázen příjemnou, nevtíravou hudbou a surrealistickou atmosférou.

Proč myslíte, že Salvador Dalí je oblíbeným umělcem napříč generacemi? A chodí na výstavu opravdu rozdílné věkové kategorie?
Jeho tvorba je nadčasová. Každý v ní může najít tak trošku sám sebe. Každý z nás se občas setká se symboly, které jsou součástí tvorby Dalího. Ať už se jedná o vejce, roztečený čas, mravence, či zásuvky vytáhnuté z těla ženy. Symboly Salvadora Dalího mluví o nás všech.

Chodí na výstavu hodně cizinců? A jak je to s návštěvností během koronakrize?
Dalí se těší oblibě na celém světě. Ano, před pandemií jsme měli návštěvnost z různých zemí, ale musím říct, že českých návštěvníků bylo nejvíc. Aktuální situace, která vznikla kvůli pandemii, je velice nepříjemná a složitá. Věřím ale, že se vše opět brzy zlepší. Těšíme se na naše návštěvníky každý den. 

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Lockdown II.

ilustrační snímek Koloblog
vydáno 24. října 2020  17:43

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Když se mi začne hodně dařit, stáhnu se, říká muzikálová herečka

Markéta Schimmerová Procházková se narodila 25. 2. 1986 v Jihlavě, kde...
vydáno 24. října 2020  12:38

Nebudeme tu s Markétou Schimmerovou Procházkovou hrát hru, že jsme se viděli poprvé v životě. Za ta léta, co se známe, se Markéta vyšvihla mezi...  celý článek

Infocentra v metru zůstávají otevřená. Pozastaven je jen prodej suvenýrů

Stanice metra I. P. Pavlova
vydáno 24. října 2020  7:59

Základní zvyklosti se v pražském metru nemění ani po vyhlášení přísných vládních opatření. Kromě čerstvých výtisků deníku Metro ve stojanech tu i nadále...  celý článek

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

Ilustrační snímek
vydáno 24. října 2020  5:50

Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy