metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 20 °C

Pátek 27. května 2022. Svátek má Valdemar

Dalších 7 fotografií v galerii
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán si prohlíží zrekonstruované oddělení vazební věznice v Ruzyni. | foto: ČTK

Věznice v Ruzyni poskytne vazebně stíhaným příjemnější pobyt

  10:18
Vazební věznice v Ruzyni uvedla do provozu zrekonstruované oddělení. Devětadvacet místností, jejichž úprava stála zhruba dva miliony korun, má zlepšit ubytování vazebně stíhaných lidí.

Opravy vazebních věznic v Česku souvisejí s novelou zákona o výkonu vazby, která s účinností od loňského roku umožnila například telefonický kontakt obviněného s rodinou či častější návštěvy ve věznici.

„Ve vazební věznici je velmi důležité najít rovnováhu mezi často protichůdnými potřebami. Musíme zajistit vazbu obviněného a zabránit mu v útěku, zohlednit skutečnost, že není odsouzeným, a přístup k němu by proto měl být odlišný, a v neposlední řadě c nejméně přetrhat jeho sociální vazby a pracovní návyky,“ sdělil ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Přibyla šicí dílna i cela s bezbariérovým přístupem

Současná rekonstrukce v ruzyňské věznici se týkala zejména výměny rozvodů vody a elektřiny. V celách i po celé délce společné chodby je nově položená podlaha, všechny mají nový nábytek.

„Úpravou se mírně snížila kapacita, zvýšila se však kvalita ubytování a vybavenost oddělení,“ uvedla Vězeňská služba. Místo původně jedné kulturní místnosti nyní budou k dispozici tři, přibyla také šicí dílna, cela s bezbariérovým přístupem a nová společná sprcha.

Ruzyňská věznice představila prvních 22 zrekonstruovaných cel loni v lednu. Vězeňská služba tehdy uvedla, že obvinění budou moci trávit více času mimo cely.

Podle posledních statistik Vězeňské služby je v deseti českých vazebních věznicích celkem 2131 obviněných, z toho 158 žen. Ubytovací kapacity ve vazbě jsou naplněny ze zhruba 83 procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek

Víkendové tipy deníku Metro. Armáda ukáže svou sílu, Pražané uvidí město z vinic

vydáno 26. května 2022  18:21

Meteorologové předpovídají pro zítřek občasný déšť nebo přeháňky, na jihu a jihovýchodě srážky místy. A v sobotu budou denní teploty kolem 18 stupňů s...  celý článek

Už je mi na světě líp, říká pro deník Metro frontman kapely Chinaski Malátný

vydáno 26. května 2022  16:36

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný hovořil pro deník Metro o dokumentu s názvem Chinaski: Každej ví kulový, který jde dnes do kin, ale i o nové...  celý článek

Studenti představili vlastní návrhy lanovky na Petřín. Designérská soutěž má totiž zpoždění

vydáno 26. května 2022  15:20

V Praze asi není slavnějšího kopce. Na vrchol Petřína můžete vyjít romantickou procházkou nebo použít ikonickou lanovku. Její kabinky by město rádo po...  celý článek