metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Stanice metra Letňany. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Vhoďte lístek pro zlepšení dopravy. Sčítání cestujících pomůže při dalších plánech MHD

  9:43
Dopravní podnik bude ve středu po sedmi letech opět počítat cestující v metru. Rozsáhlý průzkum pomůže dopravnímu podniku a společnosti Ropid získat data pro lepší plánování dopravy v Praze a okolí. Podobných akcí proběhlo od roku 1986 v hlavním městě už sedm

Jak probíhá průzkum

Akce se koná tuto středu od 5.30 do 21 hodin.

  • V každé stanici metra budou připraveni dobrovolníci se sčítacími lístky. Každý cestující jeden dostane a při výstupu ho zase odevzdá.
  • Průzkum bude zajišťovat dva tisíce pracovníků dopravního podniku, Ropidu a studentů středních škol.
  • Je připraveno celkem 1,5 milionu lístků. Každý z nich bude opatřen informacemi v češtině i angličtině a kódem k nástupní stanici.

V každé stanici obdrží cestující lístek se specifickým kódem a při výstupu z metra ho zase odevzdá do připravených boxů. Při sčítání tak bude jasný počet cestujících, i odkud kam jeli.

„Věřím, že se cestující ve vlastním zájmu do průzkumu aktivně zapojí. Relevantní data jsou klíčová pro správné plánování a organizaci pražské veřejné dopravy. Cílem je, aby doprava byla co nejefektivnější a v rámci finančních možností maximálně sloužila Pražanům,“ řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Průzkum se provádí vždy po otevření nového úseku metra. Letos v dubnu byly zprovozněny čtyři nové stanice na lince A. „Vzhledem k organizační i personální náročnosti nelze podobné průzkumy provádět každý rok. Průzkum nám poskytne důležité informace o přepravních vztazích v metru a aktuální data po zprovoznění prodlouženého úseku linky metra A. Chtěl bych vyzvat všechny cestující, aby se průzkumu zúčastnili. Čím více cestujících se zapojí, tím přesnější výsledky získáme,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Čísla z posledního sčítání cestujících

Za posledních 30 let proběhlo v pražském metru sedm těchto průzkumů. Poslední v roce 2008.

  • Před sedmi lety bylo cestujícím vydáno celkem 1 134 924 sčítacích lístků.
  • Cestující odevzdali 885 265 lístků, z nich bylo 10 995 nelogických cest (cestující lístek převzal a během čtvrthodiny ve stejné stanici odevzdal). Ztrátovost byla 22 procent.
  • Celkový počet cestujících byl 1 198 579. Vzhledem k průměrné přestupovosti 24 procent vyšel počet cestujících na 1 487 863.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy