metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil
Ilustrační foto | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Víc pokutujte! Zavelel šéf strážníků v Praze 1

  9:55
Nečinně se procházet po městě můžete ve svém volnu, vynadal Stejskal podřízeným. Teď čelí kritice.

„Těžko byste mi vysvětlili, že jsme v prvním pololetí roku poklesli v počtu zjištěných a řešených přestupků ve veřejném pořádku oproti stejnému období roku 2016 o polovinu, tedy o více než pět tisíc přestupků,“ píše na začátku své výtky podřízeným šéf strážníků Prahy 1 Miroslav Stejskal.

Pozor na rychlou jízdu

Stejskal také ve své výzvě vytknul strážníkům, že nemá přehled o přestupcích, které páchají cyklisté či jezdci na segwayích.

Od 1. srpna tak strážníci budou muset hlásit všechny přestupky spojené s jízdou na kole či koloběžce, po chodníku, v protisměru či na segwayích. Stejskal chce totiž přesně vědět, kolik přestupků v této oblasti strážníci řeší.

Přestupky v této oblasti podle něj přibývají, aniž by si toho strážníci všímali.

Dokument, ve kterém ředitel městské policie hrozí strážníkům, že z jejich lajdáctví vyvodí důsledky, unikl na sociální sítě a hned se stal terčem kritiky.

„Pokud je práce strážníka hodnocena podle toho, kolik vybral na přestupcích, je něco špatně. To je přesně ta buzerace lidí, která by tu být neměla,“ okomentoval výzvu jeden z uživatelů Facebooku.

„Po pravdě, když to čtu, je mi strážníků líto. Vyžírají si to z obou stran. Když dělají svoji práci a to, co mají takto shora nařízeno, lidi jim nadávají. Když se chovají lidsky a řeší jen vážnější prohřešky, jsou buzerováni shora a hrozí jim osobní postihy,“ píše další z diskutujících.

Poté, co začal dokument kolovat po internetu, k němu Stejskal zaujal stanovisko. Za svou výtkou směrem k strážníkům si stojí.

„Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojeným ukládáním sankcí,“ říká Miroslav Stejskal, MPP.

„Na základě vlastních poznatků o rozsahu protiprávního jednání na území Prahy 1 je zcela nepochybné, že k poklesu činnosti není žádný důvod, neboť rozsah protiprávního jednání v oblasti veřejného pořádku se nijak nesnížil,“ vysvětluje Stejskal. Ten také poukazuje na to, že své povinnosti zanedbávají jen někteří strážníci.

„Není přípustné, aby jeden strážník řešil dva přestupky za půl roku, a jiný strážník sto,“ podivuje se Stejskal.

Za značnou část případů narušování veřejného pořádku podle něj mohou především opilí turisté, kteří pijí, kde nemají, jsou hluční, způsobují potyčky, dělají nepořádek a podobně.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek