metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena

Větší foto
Tepelné ostrovy hlavního města | foto: ECOSTRESS.JPL.NASA.GOV/DATA

Vídeňané se ochlazují dálkově. Praha sází lesy a sady. Zároveň buduje rybníky

  16:39
Jediná klimatizace pro desítky budov? Rakouská metropole patnáct let buduje dálkové chlazení. České hlavní město sází hlavně na zeleň.

Přes Evropu se žene další vlna veder a miliony firem a domácností se spoléhají na klimatizace. Ty však znatelně zatěžují rozvodnou síť, a navíc přebytečné teplo vypouštějí do rozpálených letních ulic.

„Vídeň proto už patnáct let provozuje dálkové chlazení, investuje do něj miliardy korun a do pěti let chce rozšířit síť v celém centru,“ říká pro deník Metro mediální zástupce Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.

Letošní červen pod Alpami se podle rakouských záznamů stal čtvrtým nejteplejším od počátku měření. Přímo ve Vídni během minulého měsíce vyšplhala teplota celkem dvanáctkrát nad třicet stupňů Celsia. Podle zástupců rakouského hlavního města se v posledních třiceti letech zdvojnásobil počet tropických dnů. Společně s tím dlouhodobě narůstá poptávka po klimatizaci.

Speciální potrubí
„Náš systém dálkového chlazení funguje na podobném principu jako dálkové vytápění z tepláren v zimních měsících. Dálkové chlazení využívá vodu ochlazenou na pět až šest stupňů Celsia, kterou ve speciálním potrubí rozvádí přímo k zákazníkům nebo do chladicích výměníků jednotlivých budov,“ popisuje Landa a dodává: „Do městských centrál se poté vrací ohřátá voda. Ta se zde opět ochladí, a to za využití studené říční vody, ve výměnících napojených na zdroje odpadního tepla nebo na systém dálkového vytápění, které v letních měsících nabízí nevyužitou kapacitu.“

Dálkové chlazení nyní městský energetický podnik rozvádí do 180 budov, s celkovým výkonem dvě stě megawattů. Podle Wien Energie dosahují vysoce efektivní chladicí centrály úspory padesát procent CO2 a sedmdesát procent energie v porovnání s tradičními klimatizačními jednotkami. Díky centrální výrobě chladu navíc z rozpálených ulic mohou zmizet soukromé přístroje vypouštějící přebytečné teplo dále do okolí.

„Pro letošní letní sezonu Vídeň uvedla do provozu novou chladicí centrálu u Stubenringu v centru města vedle Dunajského kanálu. Nové zařízení s výkonem 15 megawattů zvládne vychladit stavby o podlahové ploše kolem tři sta tisíc metrů čtverečních, například blízkou víceúčelovou budovu bývalé poštovní centrály, univerzitní archiv a několik hotelů v okolí. Později se připojí i muzea,“ míní Landa. „Do roku 2025 chceme dostavět vnitřní okruh dálkového chlazení, v podobné trase jako známá okružní Ringstraße. Do roku 2030 se také chceme stát hlavním evropským městem dálkového chlazení,“ doplňuje městský radní pro hospodářství Peter Hanke.

Zelená Praha
České hlavní město ani jeho vedení o zbudování velké klimatizace pro město zatím neuvažují. Existuje ale takzvaný zásobník adaptačních projektů, který je v současnosti připraven na období od roku 2020 do roku 2024. Jde o projekty zaměřené hlavně na péči a obnovu takzvané modrozelené infrastruktury. Zjednodušeně řečeno jsou tedy středobodem zájmu hlavně vodní plochy a veřejná zeleň včetně městských lesů a sadů. Jejich existence sama o sobě město ochlazuje. Tento fakt potvrzují i mapy pražských tepelných ostrovů. Jak potvrzují i data pořízená zařízením umístěným na Mezinárodní kosmické stanici ISS, více horká místa jsou v Praze tam, kde jsou velké střechy a beton. V parcích a nezastavěných místech nikoli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek