metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

VIDEO: Cyklostezka Praha-Klecany spojí středočeské obce s hlavním městem

  11:06
V obci Brnky v okrese Praha-východ zástupci Středočeského kraje otevřeli cyklostezku Praha-Klecany, která spojí středočeské obce s hlavním městem. Cyklostezka o délce 1,75 kilometru a šířce tři metry vede na pravém břehu Vltavy ze severního okraje Prahy k místní komunikaci Klecany-Brnky. Prodlužuje pražskou pravobřežní cyklostezku A2 a propojuje tak centrum Prahy a obce na území středních Čech.

Investorem stavby je Středočeský kraj, kterému byla na stavbu poskytnuta dotace z Regionálního operačního programu Střední Čechy ve výši přibližně 4,21 milionu korun. Zbývajících zhruba 1,77 milionu korun poskytl na stavbu ze svého rozpočtu kraj. V letošním roce investuje kraj do rozvoje cyklostezek téměř 35 milionů korun.

Otevření cyklostezky posunuly povodně

"Původně měla být otevřena 21. června, termín byl posunut, protože na začátku června byla cyklostezka při povodni zaplavena Vltavou do výše přibližně tří metrů a bylo nutné opravit vyvrácené dopravní značky, odplavené krajnice, odstranit naplavené bahno a odpad a zlikvidovat poškozené stromy," uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád z ČSSD.

Kromě obyvatel Středočeského kraje, kteří mohou cyklostezku využívat pro každodenní cesty do zaměstnání a škol, poslouží i rekreačním cyklistům z Prahy a dálkovým cyklistům projíždějícím po mezinárodní cyklotrase Prahy-Drážďany. Zároveň po cyklostezce vede dálková cyklotrasa Vltavská cyklistická cesta a cyklotrasa Eurovelo 7 Sun Route Nordkapp-Valletta.

Cyklisté Středočeský kraj milují

  • Cyklostezka Praha-Klecany rozšíří nabídku cyklostezek a cyklotras ve středních Čechách, kde k vyhledávaným patří trasy podél Labe, Sázavy a Jizery.
  • Mezi kraji je Středočeský na třetím místě v oblíbenosti právě díky cykloturistice. Získal ocenění v internetové anketě o nejoblíbenější kraj nazvané Kraj mého srdce 2012.
  • Doménou cykloturistů je díky rovinaté krajině Polabí. Také kolem Sázavy si cyklisté mohou vybrat z mnoha stezek a tras, mezi oblíbené patří cyklotrasa začínající v Davli, která končí u Velkého Dářka v kraji Vysočina.
  • Projekt velké cyklostezky podél Jizery s názvem Greenway Jizera nabídne do budoucna až 190 kilometrů dlouhou trasu přes několik krajů.
  • Ve Středočeském kraji se chystají například úseky Lázně Toušeň-Benátky nad Jizerou, Mladá Boleslav Dalovice-Hrdlořezy.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek