metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 11 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.
Abyste mohli na Karlově mostě kreslit, musíte projít přesvědčit odbornou
Abyste mohli na Karlově mostě kreslit, musíte projít přesvědčit odbornou komisi. (ilustrační foto) | foto: ČTK

VIDEO: Další skandál na Karlově mostě. Mladé umělce vyhodili za to, že si kreslili

11. září 2013  8:00 Adam Váchal Metro.cz
Na Karlově mostě se strhla hádka mezi mladými umělci a sdružením, které za most zodpovídá. Tomu se nelíbilo, že si umělci na místo přinesli skicáky a nabízeli kolemjdoucím portréty zdarma. Vyhrocenou situaci vyřešili až policisté.

V Tescu si koupili skicák a vyrazili na Karlův most. Zde zadarmo kreslili portréty kolemjdoucím turistům. Po chvíli však mladí umělci narazili. Jejich aktivita se totiž vůbec nezamlouvala Sdružení výtvarníků Karlova mostu, kteří mají historickou památku ve správě. "Následovaly dohady, urážky, příjezd hlídky městský policie a zákaz nejen toho, co jsme dělali, ale zákaz kreslení obecně. Zákaz takového rozsahu, že zahrnuje například i skicy domů nebo například skicy soch," píše na svém blogu Milan Martinec, který na místě kreslil.

Hádka vygradovala

Situace se vyhrotila a mezi členy sdružení a kreslíři propukla hádka. Tu umělci částečně zaznamenali na video. "A povšimněte si prosím, která strana všem zúčastněným tyká a která strana všem zúčastněnejm vyká," upozorňuje na přehnaně vulgární chování členů sdružení Martinec.

Sdružení přiznává, že se dohadování sklonilo špatným směrem. "Ze strany kreslířů se podle nás jednalo spíše o provokaci. Naši lidé jí bohužel podlehli," říká Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Ten však zároveň upozorňuje na to, že video je sestříhané a chybí v něm několik pasáží. "My nikomu nezakazujeme, aby na mostě kreslil pro vlastní účely. Běžně tu kreslí studenti architektury, děti a další," dodává Kotrč.

Přísný režim se musí dodržovat

Jiný skandál Karlova mostu

Fotka na Karlově mostě vás může přijít draho. Na Facebook nepatří

Podle něj má Karlův most specifický režim, který se musí respektovat. "Karlův most je veden v tomto směru jako tržiště," vysvětluje Eva Kubátová z tiskového oddělení hlavního města.

Z tohoto důvodu se na místě nesmí kresby rozdávat ani zadarmo. "Lidé, kteří smí na mostě kreslit, vystupovat či prodávat, musí projít velmi přísným výběrovým řízením. Do toho se může přihlásit každý," popisuje Kotrč s tím, že když umělci začnou nabízet kresby zdarma v těsné blízkosti jiného portrétisty, porušují tím pravidla. "Kdyby kreslili pro sebe, nebyl by v tom problém. Když už ale někomu kresbu dají, nekreslí ji pro sebe," vysvětluje Kotrč.

Přestože na Karlově mostě platí přísná pravidla, často se najde někdo, kdo je porušuje. "Máme problémy především s bezdomovci a se zahraničními pouličními umělci, kteří zde občas hrají na nějaký hudební nástroj. Těm však stačí vysvětlit, že na Karlově mostě se může hrát pouze s povolením a tím to končí," říká Kotrč.

Co na to Praha 1?

Sdružení výtvarníků Karlova mostu má s radnicí Prahy 1 podepsanou smlouvu, která jej opravňuje pečovat o Karlův most a starat se o výběr umělců, kteří budou na tomto místě vystupovat a prodávat svá umělecká díla. "V případě, že si bude někdo malovat pro radost na Karlově mostě, tak to povoleno je, to se nikomu nezakazuje, stejně tak je možno fotografovat a natáčet pro svou osobní potřebu. Karlův most má pouze svá specifická pravidla pro zábory na natáčení či fotografování komerčních záležitostí, za to se platí městské části Praha 1 poplatek ve výši 250 tisíc korun na den," vysvětluje mluvčí první městské části Veronika Blažková. 

Problémový Karlův most

  • Již dříve se se Sdružením výtvarníků Karlova mostu dostali do křížku fotografové.
  • Ti se totiž dozvěděli, že na mostě nemohou fotit se stativem.
  • Udělali proto happening a vyrazili fotit na Karlův most.
  • Sdružení dnes tvrdí, že na mostě může fotit kdo chce, jak chce.
  • Ve chvíli, kdy však slouží fotky či video pro komerční využití, měl by se fotograf nejprve dohodnout se sdružením.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fine dining bez rukaviček

Lukáš Hejlík
vydáno 17. února 2020  15:30

Za poslední roky vyzkoušel stovky hospod. Podle svých slov v nich projedl přes milion a půl korun. A vytvořil unikátní gastromapu, kterou má v mobilu více...  celý článek

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám