metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea
Abyste mohli na Karlově mostě kreslit, musíte projít přesvědčit odbornou komisi. (ilustrační foto) | foto: ČTK

VIDEO: Další skandál na Karlově mostě. Mladé umělce vyhodili za to, že si kreslili

  8:00
Na Karlově mostě se strhla hádka mezi mladými umělci a sdružením, které za most zodpovídá. Tomu se nelíbilo, že si umělci na místo přinesli skicáky a nabízeli kolemjdoucím portréty zdarma. Vyhrocenou situaci vyřešili až policisté.

V Tescu si koupili skicák a vyrazili na Karlův most. Zde zadarmo kreslili portréty kolemjdoucím turistům. Po chvíli však mladí umělci narazili. Jejich aktivita se totiž vůbec nezamlouvala Sdružení výtvarníků Karlova mostu, kteří mají historickou památku ve správě. "Následovaly dohady, urážky, příjezd hlídky městský policie a zákaz nejen toho, co jsme dělali, ale zákaz kreslení obecně. Zákaz takového rozsahu, že zahrnuje například i skicy domů nebo například skicy soch," píše na svém blogu Milan Martinec, který na místě kreslil.

Hádka vygradovala

Situace se vyhrotila a mezi členy sdružení a kreslíři propukla hádka. Tu umělci částečně zaznamenali na video. "A povšimněte si prosím, která strana všem zúčastněným tyká a která strana všem zúčastněnejm vyká," upozorňuje na přehnaně vulgární chování členů sdružení Martinec.

Sdružení přiznává, že se dohadování sklonilo špatným směrem. "Ze strany kreslířů se podle nás jednalo spíše o provokaci. Naši lidé jí bohužel podlehli," říká Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Ten však zároveň upozorňuje na to, že video je sestříhané a chybí v něm několik pasáží. "My nikomu nezakazujeme, aby na mostě kreslil pro vlastní účely. Běžně tu kreslí studenti architektury, děti a další," dodává Kotrč.

Přísný režim se musí dodržovat

Jiný skandál Karlova mostu

Fotka na Karlově mostě vás může přijít draho. Na Facebook nepatří

Podle něj má Karlův most specifický režim, který se musí respektovat. "Karlův most je veden v tomto směru jako tržiště," vysvětluje Eva Kubátová z tiskového oddělení hlavního města.

Z tohoto důvodu se na místě nesmí kresby rozdávat ani zadarmo. "Lidé, kteří smí na mostě kreslit, vystupovat či prodávat, musí projít velmi přísným výběrovým řízením. Do toho se může přihlásit každý," popisuje Kotrč s tím, že když umělci začnou nabízet kresby zdarma v těsné blízkosti jiného portrétisty, porušují tím pravidla. "Kdyby kreslili pro sebe, nebyl by v tom problém. Když už ale někomu kresbu dají, nekreslí ji pro sebe," vysvětluje Kotrč.

Přestože na Karlově mostě platí přísná pravidla, často se najde někdo, kdo je porušuje. "Máme problémy především s bezdomovci a se zahraničními pouličními umělci, kteří zde občas hrají na nějaký hudební nástroj. Těm však stačí vysvětlit, že na Karlově mostě se může hrát pouze s povolením a tím to končí," říká Kotrč.

Co na to Praha 1?

Sdružení výtvarníků Karlova mostu má s radnicí Prahy 1 podepsanou smlouvu, která jej opravňuje pečovat o Karlův most a starat se o výběr umělců, kteří budou na tomto místě vystupovat a prodávat svá umělecká díla. "V případě, že si bude někdo malovat pro radost na Karlově mostě, tak to povoleno je, to se nikomu nezakazuje, stejně tak je možno fotografovat a natáčet pro svou osobní potřebu. Karlův most má pouze svá specifická pravidla pro zábory na natáčení či fotografování komerčních záležitostí, za to se platí městské části Praha 1 poplatek ve výši 250 tisíc korun na den," vysvětluje mluvčí první městské části Veronika Blažková. 

Problémový Karlův most

  • Již dříve se se Sdružením výtvarníků Karlova mostu dostali do křížku fotografové.
  • Ti se totiž dozvěděli, že na mostě nemohou fotit se stativem.
  • Udělali proto happening a vyrazili fotit na Karlův most.
  • Sdružení dnes tvrdí, že na mostě může fotit kdo chce, jak chce.
  • Ve chvíli, kdy však slouží fotky či video pro komerční využití, měl by se fotograf nejprve dohodnout se sdružením.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek