metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Sloní samec Ankhor
Dalších 7 fotografií v galerii
Sloní samec Ankhor | foto: Pavel Brandl, Zoo Praha

VIDEO: Do Prahy přijel nový slon. Mekonga vystřídá Ankhor z berlínské zoo

12. srpna 2014  17:39,  aktualizováno  13.8 10:09 Robert Oppelt, ČTK
Do zoologické zahrady v noci z Berlína převezli jedenatřicetiletého samce slona indického jménem Ankhor. „Je mu 31 let, pochází z Barmy a stal se otcem již 11 potomků,“ uvedla mluvčí zahrady Jana Pračinská - Jirátová. Návštěvníci by ho měli vidět již příští týden.

Na cestu slona chovatelé utlumili, aby ho mohli dostat do přepravního boxu. Do pražské zoo zvíře vážící 3,8 až čtyři tuny přivezl speciálně upravený kamion kolem druhé ráno. Jeřáb ho pak ráno v přepravním boxu přeložil na dvůr u slonince, se slonicemi bude zatím v kontaktu jen přes mříže. „Do Prahy přijel proto, aby vystřídal našeho samce Mekonga, který se ve vztahu ke slonicím neosvědčil,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Mekongovi se nepodařilo zplodit mláďata

Zoo hledala vhodného samce pro svůj chov kvůli slonicím, které jsou už ve věku, kdy by měly mít první slůně. Chtěla získat samce z Ostravy, to se ale nepodařilo. Ankhora do Prahy předala berlínská zoologická zahrada, měl by pomoci rozšířit zdejší chov. V pražské zoo tak nyní budou dva samci slona indického. „Ti dva se nesmějí potkat,“ řekl Bobek. 

Původního samce se pražská zoo zbaví. „Mekong neodjede hned. Zatím zůstane v Praze, o jeho budoucnosti rozhodne jeho majitel a tím je lipská zoo,“ dodává Ptačinská Jirátová. Jednou z možností, kam by v budoucnu mohl zamířit, je i Řecko, kde by mohl najít nový domov v Zoo Attica ve skupině s mladšími samci.

Sloni mají své vlastní údolí

Stěhování slona Ankhora
Stěhování slona Ankhora

Stěhování slona Ankhora

Pražská zoo chová slony od roku 1933, včetně obou samců má nyní osm těchto zvířat. Loni se jí slony poprvé v její historii podařilo rozmnožit, v únoru se narodila sloní samička Sita. Pro oblíbené chobotnatce pražská zoo loni otevřela nový komplex Údolí slonů, který spolu s pavilonem hrochů vyšel na půl miliardy korun.

Ankhor ale není jediným přírůstkem v Troji. Už v sobotu se narodil žirafě Faře. „Je až symbolické, že právě v době, kdy v zoo slavíme Měsíc žiraf,“ uvedla Ptačinská-Jirátová. Zatím bezejmenný sameček se má podle ní čile k světu a už ve čtvrtek nebo v pátek ho zoo plánuje poprvé připojit se stádu žiraf.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám