metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 23 °C

Úterý, 15. října 2019. Svátek má Tereza.
Sloní samec Ankhor
Dalších 7 fotografií v galerii
Sloní samec Ankhor | foto: Pavel Brandl, Zoo Praha

VIDEO: Do Prahy přijel nový slon. Mekonga vystřídá Ankhor z berlínské zoo

12. srpna 2014  17:39,  aktualizováno  13.8 10:09 Robert Oppelt, ČTK
Do zoologické zahrady v noci z Berlína převezli jedenatřicetiletého samce slona indického jménem Ankhor. „Je mu 31 let, pochází z Barmy a stal se otcem již 11 potomků,“ uvedla mluvčí zahrady Jana Pračinská - Jirátová. Návštěvníci by ho měli vidět již příští týden.

Na cestu slona chovatelé utlumili, aby ho mohli dostat do přepravního boxu. Do pražské zoo zvíře vážící 3,8 až čtyři tuny přivezl speciálně upravený kamion kolem druhé ráno. Jeřáb ho pak ráno v přepravním boxu přeložil na dvůr u slonince, se slonicemi bude zatím v kontaktu jen přes mříže. „Do Prahy přijel proto, aby vystřídal našeho samce Mekonga, který se ve vztahu ke slonicím neosvědčil,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Mekongovi se nepodařilo zplodit mláďata

Zoo hledala vhodného samce pro svůj chov kvůli slonicím, které jsou už ve věku, kdy by měly mít první slůně. Chtěla získat samce z Ostravy, to se ale nepodařilo. Ankhora do Prahy předala berlínská zoologická zahrada, měl by pomoci rozšířit zdejší chov. V pražské zoo tak nyní budou dva samci slona indického. „Ti dva se nesmějí potkat,“ řekl Bobek. 

Původního samce se pražská zoo zbaví. „Mekong neodjede hned. Zatím zůstane v Praze, o jeho budoucnosti rozhodne jeho majitel a tím je lipská zoo,“ dodává Ptačinská Jirátová. Jednou z možností, kam by v budoucnu mohl zamířit, je i Řecko, kde by mohl najít nový domov v Zoo Attica ve skupině s mladšími samci.

Sloni mají své vlastní údolí

Stěhování slona Ankhora
Stěhování slona Ankhora

Stěhování slona Ankhora

Pražská zoo chová slony od roku 1933, včetně obou samců má nyní osm těchto zvířat. Loni se jí slony poprvé v její historii podařilo rozmnožit, v únoru se narodila sloní samička Sita. Pro oblíbené chobotnatce pražská zoo loni otevřela nový komplex Údolí slonů, který spolu s pavilonem hrochů vyšel na půl miliardy korun.

Ankhor ale není jediným přírůstkem v Troji. Už v sobotu se narodil žirafě Faře. „Je až symbolické, že právě v době, kdy v zoo slavíme Měsíc žiraf,“ uvedla Ptačinská-Jirátová. Zatím bezejmenný sameček se má podle ní čile k světu a už ve čtvrtek nebo v pátek ho zoo plánuje poprvé připojit se stádu žiraf.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  16:03

I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v...  celý článek

Radotín i Modřany. Moderní budovy radnic připravuje několik městských částí v metropoli

Podoba nového sídla radnice v Radotíně.
vydáno 14. října 2019  14:58

Nové sídlo bude mít Praha 12 v Modřanech. To bude stát mezi ulicemi Generála Šišky a Písková, tedy v těsné blízkosti stávající radnice. „S vědomím všech...  celý článek

Špačci jsou letos mimořádně agresivní, lamentují vinaři

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  10:45

Řada moravských vinařů spí neklidně. Hrozny jim likvidují nenasytní ptáci. Někde zlikvidovali celou úrodu.  celý článek

Primátor a koloběžky. Jde o chytrý tah, tvrdí marketingový expert

Pražané umějí zaparkovat koloběžky i správně.
vydáno 14. října 2019  5:48

Další promyšlená hra o přízeň Pražanů je tady. Alespoň podle marketingového odborníka Roberta Němce, který si vzal na žádost deníku Metro na paškál...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám