metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí, 26. října 2020. Svátek má Erik.

VIDEO: Do Prahy přijel nový slon. Mekonga vystřídá Ankhor z berlínské zoo

  17:39aktualizováno  13. srpna 10:09
Do zoologické zahrady v noci z Berlína převezli jedenatřicetiletého samce slona indického jménem Ankhor. „Je mu 31 let, pochází z Barmy a stal se otcem již 11 potomků,“ uvedla mluvčí zahrady Jana Pračinská - Jirátová. Návštěvníci by ho měli vidět již příští týden.

Sloní samec Ankhor | foto: Pavel Brandl, Zoo Praha

Na cestu slona chovatelé utlumili, aby ho mohli dostat do přepravního boxu. Do pražské zoo zvíře vážící 3,8 až čtyři tuny přivezl speciálně upravený kamion kolem druhé ráno. Jeřáb ho pak ráno v přepravním boxu přeložil na dvůr u slonince, se slonicemi bude zatím v kontaktu jen přes mříže. „Do Prahy přijel proto, aby vystřídal našeho samce Mekonga, který se ve vztahu ke slonicím neosvědčil,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Mekongovi se nepodařilo zplodit mláďata

Zoo hledala vhodného samce pro svůj chov kvůli slonicím, které jsou už ve věku, kdy by měly mít první slůně. Chtěla získat samce z Ostravy, to se ale nepodařilo. Ankhora do Prahy předala berlínská zoologická zahrada, měl by pomoci rozšířit zdejší chov. V pražské zoo tak nyní budou dva samci slona indického. „Ti dva se nesmějí potkat,“ řekl Bobek. 

Původního samce se pražská zoo zbaví. „Mekong neodjede hned. Zatím zůstane v Praze, o jeho budoucnosti rozhodne jeho majitel a tím je lipská zoo,“ dodává Ptačinská Jirátová. Jednou z možností, kam by v budoucnu mohl zamířit, je i Řecko, kde by mohl najít nový domov v Zoo Attica ve skupině s mladšími samci.

Sloni mají své vlastní údolí

Stěhování slona Ankhora
Stěhování slona Ankhora

Stěhování slona Ankhora

Pražská zoo chová slony od roku 1933, včetně obou samců má nyní osm těchto zvířat. Loni se jí slony poprvé v její historii podařilo rozmnožit, v únoru se narodila sloní samička Sita. Pro oblíbené chobotnatce pražská zoo loni otevřela nový komplex Údolí slonů, který spolu s pavilonem hrochů vyšel na půl miliardy korun.

Ankhor ale není jediným přírůstkem v Troji. Už v sobotu se narodil žirafě Faře. „Je až symbolické, že právě v době, kdy v zoo slavíme Měsíc žiraf,“ uvedla Ptačinská-Jirátová. Zatím bezejmenný sameček se má podle ní čile k světu a už ve čtvrtek nebo v pátek ho zoo plánuje poprvé připojit se stádu žiraf.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Budoucí studenti si své školy „osahají“ zřejmě jen na dálku

ilustrační snímek
vydáno 26. října 2020  9:51

Den otevřených dveří. Z osobních setkání jsou teď on-line prezentace.  celý článek

TIP NA VÝLET: Údolím Mnichovky ke zřícenině hradu Zlenice a říčním lázním

Zlenice jsou zřícenina hradu nad soutokem potoka Mnichovky s řekou Sázavou...
vydáno 26. října 2020  5:59

Cesta ve stínu lesa a podél vody, posezení u řeky i romantická zřícenina, kterou začlenil do mnoha svých obrázků slavný dětský ilustrátor Josef Lada – to...  celý článek

Nadšenci tajně vysadili nový trávník u Tančícího domu. Dodnes jim nikdo nepoděkoval

Vysadit trávník pomohli kamarádi Janka Rubeše.
vydáno 25. října 2020  18:36

Zatím poslední akcí Janka Rubeše je záchrana Jiráskova náměstí. Začala již v dubnu.  celý článek

Strach je jeden z mých nejlepších kamarádů, říká Miroslava Jirková

Miroslava Jirková
vydáno 25. října 2020  15:29

Před patnácti lety začala se slacklinem, tehdy už se ale věnovala i horolezectví. Miroslava Jirková se zúčastnila několika expedicí na osmitisícovky, ale...  celý článek

Vaše fotky z Prahy