metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 19 °C

Sobota, 21. září 2019. Svátek má Matouš.
Středověká bitva
Dalších 14 fotografií v galerii
Středověká bitva | foto: Battle of Nations

VIDEO: Masakr jako ve středověku! Rytíři se ostře utkají na Petříně

18. března 2015  6:00,  aktualizováno  11:20 Jan David Metro.cz
Kop do břicha, úder sekerou přes helmu, mečem do štítu. Prahu čeká poprvé unikátní šampionát s názvem Bitva národů. Na začátku května se mistrovství světa v plně kontaktních středověkých bitvách uskuteční na Petříně.

Fotogalerie

„Akce se zúčastní týmy z více než třiceti pěti zemí světa,“ prozradila za pořadatele Miroslava Jozová. Na české poměry netradičně tvrdé šermířské bitvy se odehrají ve čtyřech dnech od 7. do 10 května. „Jsou to opravdoví válečníci,“ láká video, které v druhé polovině ukazuje záběry ze soubojů.

Podle pořadatelů se nejedná o žádnou inscenaci a proti sobě zde nastupují soupeři, kteří jsou připraveni pár ran utržit i rozdat. Meče, štíty a zbroj jsou autentické repliky původních středověkých zbraní a vybavení. Jsou jen ztupeny, aby nedošlo k nějakému vážnějšímu zranění.

Přijďte fandit českým bijcům

„Statisíce lidí již strhující bitvy viděly naživo nebo prostřednictvím internetu. Nyní mají jedinečnou možnost zhlédnout je i diváci v Praze. Historický středověký boj je amatérský sport a je unikátní tím, že nabízí podívanou na kontaktní masové bitvy,“ řekl prezident Mezinárodní asociace historického středověkého šermu Anton Trubikov s tím, že lidé, kteří se šermu účastní jsou vesměs amatéři. „Jsou však nesmírnými nadšenci, kteří neváhají svůj volný čas a aúspory věnovat svému netradičnímu koníčku,“ dodal.

Diváci budou na akci svědky duelů jeden na jednoho i velkolepé bitvy, do níž se zapojí přes sto šermířů. Bojovat proti sobě budou i ženy. V Bitvě národů nebude chybět ani pečlivě vybraný český tým.

Bitevní chutnávka

Hluboké oddechování, hledí se zvedá vzhůru, Ukrajina porazila Česko na meče. „Ten mě dostane, je prostě dobrej,“ tipoval ve dvoře Novoměstské radnice český bojovník už před středeční exhibicí.

Jejich brnění a zbraně jsou funkčními replikami. Jediné omezení má ostří čepelí: není nabroušené, šířka se pohybuje v řádů několika milimetrů.

Do Prahy se chystá víc než čtyři sta bojovníků z pětatřiceti zemí na turnaj plnokontaktního boje s názvem Bitva národů. „Poprvé máme nachystaný tým do bojů jednadvaceti borců proti jednadvaceti,“ těší se kapitán českého národního týmu Josef Pohl.

Další jeho bojovníci půjdou do duelů i soubojů pěti proti pěti. Pohl má na sobě sako místo brnění, pomáhá svému kolegovi po zápase s helmou. „Ještě v roce 2012 jsme museli pro mezinárodní turnaj utvořit společný tým se Slováky, teď už je zájemců tolik, že vybíráme eliminačními zápasy jen ty nejlepší,“ zmínil.

Důležité je zdůraznit, že toto není divadlo, jde o skutečnou sportovní disciplínu. „Letošní novinkou bude i ženská kategorie všechny proti všem či souboje s halapartnami,“ uvedl ve středu prezident pořádající asociace HMB Anton Trubnikov.

Kapitán českého týmu Josef Pohl (v saku) pomáhá členovi svého týmu po souboji.

Kapitán českého týmu Josef Pohl (v saku) pomáhá členovi svého týmu po souboji.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Záchranářka si doběhla až na mistrovství světa

Relax po celodenním zápřahu.
vydáno 20. září 2019  5:00

Běžkyně s postavou gazely prošla sportovním gymnáziem, sportovní obor studovala i na vysoké škole. Při tom dva roky pracovala za barem, živila se jako...  celý článek

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám