metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Dalších 14 fotografií v galerii
Středověká bitva | foto: Battle of Nations

VIDEO: Masakr jako ve středověku! Rytíři se ostře utkají na Petříně

  6:00,  aktualizováno  11:20
Kop do břicha, úder sekerou přes helmu, mečem do štítu. Prahu čeká poprvé unikátní šampionát s názvem Bitva národů. Na začátku května se mistrovství světa v plně kontaktních středověkých bitvách uskuteční na Petříně.

„Akce se zúčastní týmy z více než třiceti pěti zemí světa,“ prozradila za pořadatele Miroslava Jozová. Na české poměry netradičně tvrdé šermířské bitvy se odehrají ve čtyřech dnech od 7. do 10 května. „Jsou to opravdoví válečníci,“ láká video, které v druhé polovině ukazuje záběry ze soubojů.

Podle pořadatelů se nejedná o žádnou inscenaci a proti sobě zde nastupují soupeři, kteří jsou připraveni pár ran utržit i rozdat. Meče, štíty a zbroj jsou autentické repliky původních středověkých zbraní a vybavení. Jsou jen ztupeny, aby nedošlo k nějakému vážnějšímu zranění.

Přijďte fandit českým bijcům

„Statisíce lidí již strhující bitvy viděly naživo nebo prostřednictvím internetu. Nyní mají jedinečnou možnost zhlédnout je i diváci v Praze. Historický středověký boj je amatérský sport a je unikátní tím, že nabízí podívanou na kontaktní masové bitvy,“ řekl prezident Mezinárodní asociace historického středověkého šermu Anton Trubikov s tím, že lidé, kteří se šermu účastní jsou vesměs amatéři. „Jsou však nesmírnými nadšenci, kteří neváhají svůj volný čas a aúspory věnovat svému netradičnímu koníčku,“ dodal.

Diváci budou na akci svědky duelů jeden na jednoho i velkolepé bitvy, do níž se zapojí přes sto šermířů. Bojovat proti sobě budou i ženy. V Bitvě národů nebude chybět ani pečlivě vybraný český tým.

Bitevní chutnávka

Hluboké oddechování, hledí se zvedá vzhůru, Ukrajina porazila Česko na meče. „Ten mě dostane, je prostě dobrej,“ tipoval ve dvoře Novoměstské radnice český bojovník už před středeční exhibicí.

Jejich brnění a zbraně jsou funkčními replikami. Jediné omezení má ostří čepelí: není nabroušené, šířka se pohybuje v řádů několika milimetrů.

Do Prahy se chystá víc než čtyři sta bojovníků z pětatřiceti zemí na turnaj plnokontaktního boje s názvem Bitva národů. „Poprvé máme nachystaný tým do bojů jednadvaceti borců proti jednadvaceti,“ těší se kapitán českého národního týmu Josef Pohl.

Další jeho bojovníci půjdou do duelů i soubojů pěti proti pěti. Pohl má na sobě sako místo brnění, pomáhá svému kolegovi po zápase s helmou. „Ještě v roce 2012 jsme museli pro mezinárodní turnaj utvořit společný tým se Slováky, teď už je zájemců tolik, že vybíráme eliminačními zápasy jen ty nejlepší,“ zmínil.

Důležité je zdůraznit, že toto není divadlo, jde o skutečnou sportovní disciplínu. „Letošní novinkou bude i ženská kategorie všechny proti všem či souboje s halapartnami,“ uvedl ve středu prezident pořádající asociace HMB Anton Trubnikov.

Kapitán českého týmu Josef Pohl (v saku) pomáhá členovi svého týmu po souboji.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek