metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.
Igor Vlahovič se svými RC modely. | foto: Metro.cz

VIDEO: Nadšenec natočil Česko z výšky, s dronem zachytí i vzácné rostliny na dně Macochy

  7:00
Igor Vlahovič si kvadrokoptéru pořídil před půl rokem. Natáčí díky ní záběry z ptačí perspektivy. Filmy točené ze vzduchu uchvátilo nadšence a popularizátora modelů na dálkové ovládání natolik, že si založil nový web věnující se tomuto fenoménu z pohledu začátečníka. Začátky přitom nebyly vůbec lehké.

Při natáčení nočního brněnského Petrova dron zmizel. Když se po několika týdnech našel, měl už Vlahovič díky veřejné sbírce a příspěvku sponzorů novější verzi. Získané peníze pak věnoval dětskému domovu Dagmar. Jako poděkování opatství, které multikoptéru našlo, natočil další noční záběry katedrály sv. Petra a Pavla a za tmy natáčel i druhou brněnskou dominantu, Špilberk. "Víc jsem toho ale ve městě nenatočil. Přesunul jsem se raději do přírody. Jednak tam nehrozí narušení signálu, dají se tam pořídit také nádherné záběry a především máte jistotu, že nikoho neohrožujete," vysvětluje.

Pozvali ho natáčet do Moravského krasu

Začátečníky teď na svém webu učí nejen létat, ale seznamuje je i s legislativou. Prodejci totiž nemají povinnost kupujícího informovat o zákonných podmínkách pro létání s multikoptérou a nic netušící člověk se pak snadno může dostat za hranu zákona. "Bohužel legislativa není zcela jednoznačná a někdo, včetně mě, považuje copter za RC model na dálkové ovládání, zatímco jiní tvrdí, že už se jedná o bezpilotní letadlo. Každý by se ale měl řídit základními pravidly zdravého rozumu a nelétat například nad davy nic netušících lidí nebo v blízkosti letiště," říká Vlahovič.

Jeho web se nyní plní leteckými videozáběry z blízkosti viaduktů, hradů a zámků či vodních ploch. Perličkou jsou pak záběry z nejhlubší propasti v Česku Macochy. Do ní se na přelomu června a července vrátí. "Na dně propasti totiž jako na jediném místě v Česku roste zhruba 120 exemplářů kruhatky Matthiolovy. Zástupci krasu mě požádali, abych jim pás těchto vzácných rostlin natočil. Už teď pilně trénuji," těší se.


Komentáře

Hlavní zprávy

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy