metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Dalších 45 fotografií v galerii
Uvnitř stanice je ještě spousta stavebního materiálu. | foto: Metro.cz

VIDEO: Národka už finišuje a nabírá barvu, musí se ale ještě rozkopat Lazarská

  15:15,  aktualizováno  18:13
Než se na začátku letních prázdnin otevře stanice metra Národní třída, změní se přilehlá Lazarská ulice s klíčovými přestupy do tramvají. Chodníky jedné z nejfrekventovanějších tramvajových stanic v Praze jsou proto už teď pomalované barevnými značkami. Ty naznačují, že zanedlouho to v Lazarské bude až do konce června rozkopané. Čekejte zásadní dopravní omezení.

Spolu se spuštěním stanice metra Národní třída na začátku července se spustí nejen eskalátory v nedokončeném komplexu Quadrio u obchodního domy My. Cestující se také díky výtahům v druhém výstupu k Lazarské ulici dostanou na povrchu k tramvajím zcela bez bariér. To mohou uvítat nejen handicapovaní, ale i rodiče s kočárky a senioři.

Dovnitř se zatím nesmí.

Vnitřky výtahů jsou zatím chráněné překližkou.

"Dva měsíce se nepojede Lazarskou kvůli úpravě zastávky za 52 milionů korun. Díky tomu se ale lidé dostanou od výtahu až do tramvaje bezbariérově,“ řekl dnes na místě radní pro dopravu Jiří Pařízek a ukázal na opodál stojící výtah s dvěma kabinami. Zatím jsou na něm přeškrtané symboly a nápisy, dolů se dostanou jenom dělníci. A teď i reportéři deníku Metro.

Nový plech se nebude líbit sprejerům

V chodbě je zatím tma a spousta pracovního materiálu. Základy jsou ale už hotové.

Eskalátory jsou ukryté za dřevotřískou.

Ve stanici metra Národní třída třicet metrů pod zemí dosud svítí provizorní osvětlení. Hučení a proud studeného vzduchu předcházejí příjezdu soupravy, nezastavuje, jenom zpomaluje a projíždí. Na nástupištích stojí bezpečnostní oplocení, všude leží krabice, místy stále stojí lešení. Eskalátory jsou ukryté pod dřevěným bedněním.

Prostor stanice se už ale začíná podobat tomu, co si cestující pamatují před jejím uzavřením. Barva obložení totiž zůstává stejná, vzletně nazvaná zlatavá, připomíná ale spíš plnotučnou hořčici. "Změnil se ovšem materiál. Obklady ze dvou vrstev skla nahradil smaltovaný plech, který má obrovskou výhodu díky své omyvatelnosti," řekl zástupce technického ředitele Jaroslav Šubert. Životnost povrchu se prý pohybuje kolem třiceti let a má lépe odolat vandalům.

Stanice metra se otevře dřív než obchoďák

Dělníci pracují dokončují přestavbu stanice Národní třída.

Stanice metra otevře po dvou letech začátkem července. Přesné datum totiž zatím není známé, radni Pařízek ale předpokládá, že se všechno stihne podle plánu. "Nevím, jestli to bude 3. nebo 4. července. Záleží i na výsledcích kontrol bezpečnosti," podotkl.

Nyní se ve stanici připevňují obklady a podhledy. Zbývá dokončit osvětlení a rozhlas a nainstalovat orientační a informační systém metra. Rekonstrukce vychází na 380 milionů korun, z toho 87 milionů hradí investor rostoucího komplexu.

Kudy dovnitř a kudy ven?

  • Cestující se na začátku prázdnin dostanou ze stanice po eskalátorech do suterénu komplexu Quadrio.
  • Odtud po dalších jezdících schodech vyjedou na roh Spálené a Purkyňovy ulice.
  • V té době již má být dokončen plášť budovy, výstup tak bude bezpečný.
  • Vstup přes obchodní komplex tak zatím zůstane uzavřen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy