metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Grafik deníku Metro si vyzkoušel roli pouličního umělce.
Grafik deníku Metro si vyzkoušel roli pouličního umělce. | foto: Metro.cz

Video: Pouličním umělcem na zkoušku. Strážníci nás nechali hrát

21. června 2012  15:00 Jiří Bigas Metro.cz
Pouliční umělci to neměli až do letošního března v Praze vůbec lehké. Pokud chtěli vystupovat v ulicích metropole, museli žádat o zvláštní povolení, jinak jim hrozil tvrdý postih. Magistrát se ale rozhodl takzvané buskery podpořit a podmínky pro jejich vystoupení výrazně zmírnil. Stačí se řídit několika málo pravidly a nikdo by vám neměl ve vaší produkci bránit. Teoreticky.

Jenže samotní buskeři minimálně v prvních týdnech naráželi na nepochopení ze strany městské policie. Strážníci jim v několika případech hrozili až dvoutisícovou pokutou na místě, nebo dokonce zabavením nástrojů. "Iniciativě Buskerville se přihlásilo několik pouličních umělců, kteří chtěli nová pravidla vyzkoušet a tvrdě narazili," uvedla tehdy organizace, která hájí práva pouličních umělců. Podle magistrátu šlo jen o nedorozumění, kterému mělo zabránit důkladné informování strážníků. Právě dnes si pouliční umělci ve velkém vyzkouší, jestli se situace zlepšila. Do ulic se v rámci Svátku hudby vydali desítky buskerů. 


Co je to busking

Když vystupujete jen tak na ulici

Buskeři hrají na ulici a vydělávají si tím. (ilustrační foto)

Buskeři hrají na ulici a vydělávají si tím. (ilustrační foto)

  • Busking označuje pouliční vystupování s možnou odměnou od kolemjdoucích.
  • Buskeři nejčastěji hrají a zpívají, ale vystupovat mohou také s tancem, divadlem, recitací, pantomimou či různými artistickými kousky.

Praha 1 je proti buskingu

Nicméně buskeři si nemohou být svými právy tak docela jistí. Magistrát totiž vydal svá pravidla jen formou doporučení a jednotlivé městské části nejsou v jejich interpretaci jednotné. Kupříkladu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký s uvolněním podmínek ostře nesouhlasil a vyjádřil se v tom smyslu, že bude městská část posuzovat jednotlivé umělce přísněji. Obává se totiž, že se za pouliční umění mohou skrývat i žebráci. "Když bych chtěl být jízlivý, tak řeknu, že žádný z radních, kteří o tom rozhodovali, očividně nebydlí na Praze 1," okomentoval v březnu doporučení města Lomecký.

Právě obvinění z žebrání si v prvních březnových dnech vyslechli buskeři nejčastěji. Rozhodli jsme se proto ve středu na vlastní kůži vyzkoušet, jak se jim vystupuje několik měsíců od uplatnění nových pravidel. Grafik Petr Mašín, který má jako písničkář zkušenosti z vystupování po festivalech a hudebních klubech, zahrál a zazpíval na několika nejfrekventovanějších místech v centru Prahy. V ulici Na Příkopě, v Celetné, na Staroměstském náměstí, na Kampě a kupodivu ani ve vestibulu metra Muzeum neměl se strážníky problém.

Pravidla buskingu

  • Živé vystoupení smí provozovat maximálně čtyři osoby od 10 do 21 hodin.

  • Na jednom místě nesmí busker strávit nepřetržitě více než dvě hodiny.

  • Nesmí překročit hlukový limit 45 decibelů a stavět improvizovaná pódia.

  • Buskeři mají zakázáno vystupovat v blízkosti škol, hřbitovů, dětských hřišť a kostelů během bohoslužby.

  • Mezi zapovězená místa patří také Karlův most, orloj, radnice a popraviště na Staroměstském náměstí.

Vystoupení před strážníky

Během dvou hodin se mu v čepici sešlo několik desítek korun (na jejichž zdanění mimochodem pravidla nemyslí), aniž by ho kdokoli odkudkoli vyháněl. Strážníci přitom často postávali jen několik málo kroků od něj a nevypadalo to, že by jim vystupování nějak vadilo. "Když jsem hrál hned vedle policejní dodávky na Staroměstském náměstí nebo přímo před služebnou městské policie na Kampě, myslel jsem si, že mě strážníci vyhodí po pár akordech. Překvapilo mě, že mi nikdo ve vystupování nebránil," popsal své dojmy z buskingu Petr Mašín.

Přivydělávat by s tímto způsobem ale asi nechtěl. "Musím před pouličními umělci smeknout, chce to velký kus odvahy a odhodlání hrát několik hodin před cizími lidmi a snažit se v tropickém horku zaujmout jejich pozornost," dodal jednorázový busker deníku Metro. Pro pouliční umělce a městskou policii je to určitě lepší vizitka než před třemi měsíci a příslib toho, že konečně zakopali válečnou sekeru. "Od jednání mezi magistrátem, městskou policií a buskery jsme nezaznamenali žádné vážnější problémy," potvrdila mluvčí pražských strážníků Jana Přikrylová. "Strážníci pouze korigují situaci v případě buskerů zahraničních, kteří například nemají informace o situaci v Praze. Nicméně jsme nezaznamenali žádný konflikt nebo nějak vyhrocenou situaci, strážníci proto spíše informují v případech, kdy zahraniční busker kvůli neinformovanosti nerespektuje platná pravidla," dodala.

Kde jsme vystupovali jako pouliční umělci

Hráli jsme na Kampě, v ulici Na Příkopě, v Celetné, na Staroměstském náměstí a v metru Muzeum.

Hráli jsme na Kampě, v ulici Na Příkopě, v Celetné, na Staroměstském náměstí a v metru Muzeum.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám