metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Dalších 10 fotografií v galerii
Takhle se uklízí po psech na území šesté městské části. | foto: Praha 4

Video: Sledovali jsme pejskaře, zda po svých miláčcích uklízí. Uspěli

  6:05
Boj se psími výkaly občas připomíná spíše boj s větrnými mlýny. Město za úklid po nepořádných pejskařích utratí ročně desítky milionů korun.

Vyrazili jsme do ulic hledat nepořádné pejskaře. Páníčci se ale v naší přítomnosti nenechali zahanbit a vzorně po svých čtyřnohých společnících uklízeli. Zkušenosti jednotlivých městských částí, které uklízí stovky tun psích výkalů ročně, jsou ale poněkud jiné. "V přítomnosti hlídky městské či republikové policie uklízejí po svých mazlíčcích i pejskaři, kteří tak v jiných situacích zásadně nečiní," sdělil nám mluvčí třetí městské části Jan Sotona.

Papírový psík na trávníků i rozbor DNA

Radnice městské části si lámou hlavu, jak bojovat s bezohlednými pejskaři. "Ročně se z Prahy 7 odveze zhruba 125 tun psích exkrementů, což nás stojí více než 8 milionů korun," řekl mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš. Místní radnice proto uvažuje o zavedení DNA databáze psů, díky které by bylo možné ze vzorku výkalu odhalit zvířecího "pachatele". Nyní mohou lidé na internetu hlasovat, zda by radnice měla tuto službu zavést.

Takhle se uklízí po psech na území šesté městské části.
Takhle se uklízí po psech na území první městské části.

Jednotlivé městské části mají na boj s exkrementy nejrůznější stroje.

Praha 4 zase již třetím rokem umisťuje na své trávníky plastové psíky s nápisem "Sám po sobě neuklidím – psí bobky patří do koše". Přesto radnici stojí sběr výkalů milion korun ročně. Otázkou zůstává, kolik by čtvrtá městská část za úklid zaplatila, pokud by pejskaři nebyli tak vzorní, jak se deník Metro mohl přesvědčit v Central parku Pankrác, kde jsme nenačapali jediného nepořádného pejskaře. "Během prvního roku kampaně se počet exkrementů v ulicích snížil přibližně o pětinu," dodal mluvčí Prahy 4 Michal Sochor.

Úklid hromádek stojí desítky milionů korun ročně

Zatímco Prahu 4 stojí sběr výkalů milion korun ročně, jiné městské části platí mnohem vyšší částky. "Ročně nás úklid psích exkrementů stojí 12 milionů korun," řekla mluvčí první městské části Veronika Blažková.

Takhle se uklízí po psech na území osmé městské části.
Takhle se uklízí po psech na území sedmé městské části.

Hromádku nejčastěji najdete do dvou metrů od chodníku.

Také Praha 8 se potýká především v oblasti Karlína s nepořádkem, který tam zanechávají majitelé psů. "Úklid nás stojí ročně 5,5 milionu," popsala mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Pejskaře mají odradit vysoké pokuty

Tisícikorunová pokuta, která hrozí každému, kdo po svém psovi neuklidí, je podle zástupců městských částí nejúčinější metodou, jak bojovat s nepořádnými pejskaři. Většinou ale strážníci řeší přestupek domluvou. V roce 2010 takto chytili 449 majitelů psů, kteří nehodlali uklízet nadílku svého zvířete. Mezi páníčky se našli i tací, kteří se vymlouvali, že nemohou po svém psovi uklidit, protože vykonal potřebu na trávníku, kam je vstup zakázán.

Kde je situace nejhorší

Na těchto místech si dávejte pozor, kam šlapete

Praha 1:  Vodičkova, Školská, Štěpánská, Navrátilova,  Příčná, Ve Smečkách, okolí ulic Pštrossova, Vojtěšská, Křemencova, Opatovická

Praha 3: Pozor si dávejte v parcích na Vinohradech a Žižkově. Nejvíce hromádek je na  Vrchu svatého Kříže a Havlíčkovo náměstí.

Praha 4: Nusle

Praha 7: Stromovka a Letenské sady

Praha 8: celá oblast Karlína

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy