metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Čapkova vila | foto: Jana Hrabáková

Vila ukrývala poklady. Radnice chystá výstavu unikátních fotografií Karla Čapka

  9:42
V Praze 10 budou v září vystaveny unikátní fotografie a dopisy, které byly nalezeny ve vile Karla Čapka. Radnice chce představit například obrázky, které vyfotil slavný spisovatel a které se dosud na veřejnosti neobjevily. Uvedl to starosta městské části Bohumil Zoufalík.

Část dvojvily, kterou si postavili bratři Čapkové, koupila Praha 10 loni od dědiců, a to i s inventářem. V domě nyní pracují odborníci z Národního památkového ústavu a ze Společnosti bratří Čapků, kteří se snaží všechny předměty zkatalogizovat. "Velmi precizní práce na zdokumentování všech ve vile se nacházejících předmětů prodlužuje dobu, kdy bude moci být vila zpřístupněna veřejnosti," poznamenal Zoufalík. Zpracována je nyní více než polovina pozůstalosti.

Do vily se zatím nepodíváme

Podle starosty byly ve vile nalezeny například fotografie pořízené Čapkem nebo dopisy, které nebyly dosud publikovány. "Z tohoto důvodu se radnice rozhodla uspořádat v září letošního roku v prostorách Galerie Deset výstavu, kde budou tyto nově objevené fotografie představeny veřejnosti," dodal Zoufalík.

Praha 10 po zakoupení nemovitosti slíbila, že se ji pokusí zpřístupnit veřejnosti. První zájemci by se do ní podle Zoufalíka mohli dostat na jaře příštího roku. "Nechtěl bych z toho ale udělat pouťovou atrakci," poznamenal starosta s tím, že podle jeho představy by byl stanoven v týdnu jeden návštěvní den. Prohlídky by musely být nastaveny tak, aby nijak nepoškodily interiér a věci po Čapkovi. Ve vile by také mohla v budoucnu vzniknout studovna a návštěvní místnost, radnice by do ní také chtěl zvát "zajímavé osobnosti" z Česka i z ciziny.

Radnice za opravy zaplatí až desítky milionů

Vilu čeká v nejbližší době rekonstrukce. "Požádali jsme ministerstvo kultury o doporučení projektanta, který má s podobnými opravami zkušenosti," řekl Zoufalík. Peníze na rekonstrukci by chtěl začlenit již do rozpočtu na příští rok. Podle původních odhadů po koupi nemovitosti bude nutné za opravy zaplatit až desítky milionů korun.

Bratři Čapkové si dvojdům na Vinohradech nechali postavit v letech 1923 - 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Po jejich smrti zdědili dům příbuzní. Praha 10 památku koupila po dlouhých jednáních loni na podzim. Za nemovitost a Čapkovu pozůstalost radnice zaplatila téměř 44 milionů korun. Části domu zůstaly do dnešních dnů téměř nezměněny a podle návštěvníků v něm byl zachován "duch první republiky".

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek