metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Vizualizace definitivní podoby Paškovy secesní vily po rekonstrukci
Další 3 fotografie v galerii
Vizualizace definitivní podoby Paškovy secesní vily po rekonstrukci | foto: Premiot GroupMetro.cz

Vilu u Santošky obýval továrník. Teď prokoukla

30. ledna 2019  9:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Bydlení v zrekonstruované secesní stavbě na Smíchově stojí desítky milionů korun.

Vila v ulici Na Doubkové vedle Santošské zahrady obléká nový kabát. Smíchovskou dominantu architekta Miroslava Wágnera, která zde v letech 1912 a 1913 vznikla coby sídlo pro továrníka Karla Paška, tu dávají do kupy restaurátoři a stavitelé soukromé developerské firmy Premiot Group. Rekonstrukce budovy s přilehlou zahradou, která má být hotova za měsíc, probíhá podle šéfa firmy Ondreje Spodniaka v duchu nejvyšších standardů.

„Naším záměrem bylo vytvoření bydlení pro náročného klienta v srdci Smíchova v žádané lokalitě vilových domů s krásným výhledem na Prahu i do okolní zeleně,“ říká Spodniak. Onen náročný klient si za byt v luxusní budově také pěkně připlatí. Nejmenší byt tu vyjde na 22 milionů korun. „V projektu se nachází čtyři obytné jednotky ve velikosti od 3+kk do 5+kk,“ dodává developer s tím, že největší byt za 44 milionů korun disponuje velikostí 250 metrů čtverečních.

Fotogalerie

Restaurátoři si dali záležet na tom, aby zůstaly zachovány všechny původní fasádní prvky. Zábradlí, okenní výplně i vstupní dveře jsou rovněž věrnými replikami původních secesních originálů. „Doplňkem stavby je částečně v terénu zapuštěná dostavba garáže, která bydlení svými šesti parkovacími místy posunuje do moderní doby,“ doplňuje developer.

V sousedství takzvané Paškovy vily, jehož rodina je se Smíchovem spjatá již od 17. století, žily hned dvě slavné osobnosti – literární kritik, novinář a spisovatel F. X. Šalda a také dekadentní spisovatel a vyznavač okultismu Emanuel z Lešehradu. Ten vytvořil sbírku vzácných rukopisů, korespondence, fotografií a osobních předmětů.

Vily v Praze 5

  • V páté městské části se nachází hned několik zajímavých vil. Mezi nimi i Bertramka z 18. století. Ta byla v tomto týdnu prohlášena za kulturní památku.
  • V Praze 5 se nachází také například vila Božínka v Jinonické ulici, Říhova vila ve smíchovské ulici Na Pavím vrchu či vila Helenka, kterou najdete v ulici Na Václavce.
  • Ve smíchovské ulici Na Cihlářce se nachází také Winternitzova vila, která je rovněž kulturní památkou. V ní je možné navštěvovat různé výstavy, společenské akce či se zde zážitkově ubytovat v jednom z pokojů.

Proti bourání vily

  • Spolek obyvatel kritizuje plán soukromého investora zbourat prvorepublikovou vilu na Malvazinkách, kde v minulosti žil komunistický prezident Antonín Novotný.
  • Po zbourání vily z roku 1929 chce podle spolku Přátelé Malvazinek majitel vybetonovat zahradu ve svahu a na pozemcích postavit rodinný dům a dva bytové domy.
  • Zástupcům spolku se také nelíbí, že se k plánu demolice a nové zástavby kladně vyjádřil výbor územního rozvoje Prahy 5. A to i přes fakt, že loni schválená pravidla pro posuzování stavebních projektů ve vilových čtvrtích zakotvují snahu zachovat jejich stávající charakter.

Komentáře

Hlavní zprávy

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám