metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
PRAHA? AHA!
Dalších 11 fotografií v galerii
Dům-bunkr. Dva sousedi | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Vily-bunkry aneb Vůdcovy hlavní stany

  13:08
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Není to architektura nové doby. Rodinné domy a výstavní vily, na kterých pokryli nejen střechy, ale i stěny horních pater taškami, jsme tu měli už v první republice. Mělo to výhodu – alespoň horní patro bylo lépe chráněné od povětrnostních vlivů, dům byl i na první pohled „pod čepcem“.

Jenže v devadesátých letech se s tímhle opláštěním, jak jinak to nazvat, roztrhl pytel. Možná to odkoukali z německých časopisů o bydlení, možná to byla novodobá varianta předválečných variant. Novodobí stavitelé a architekti to ale začali náležitě vylepšovat. 

Některá provedení stojí za to, nemají daleko do domů-hříbečků. Soukromě jsem si tento styl architektury nazval „bunkr“, někdy tomu říkám i „vůdcův hlavní stan“.
Jak se ale také říká, proti gustu žádný dišputát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek