metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Vinař Bronislav Vajbar
Větší foto
Vinař Bronislav Vajbar | foto: ArchivMetro.cz

Vinaři. Sauvignony by mohly být skvělé, bylo dost vláhy

21. července 2020  5:53 Pavel Hrabica Metro.cz
Neobvykle teplá a suchá léta dovolují v tradičních oblastech Moravy pěstovat odrůdy typické pro jižní oblasti Evropy.

„Trend do roku 2000 býval, že hrozny dozrály akorát, sklízelo se na přelomu září a října. V posledních sezonách se spíše bojím, aby hrozny nepřezrály a abychom neměli sladší vína,“ upozorňoval už na jaře Bronislav Vajbar z vinařství Vajbar v obci Zaječí na Pálavsku.

Oteplování má za následek, že se na jižní Moravu v posledních dvou dekádách „přesunuly“ i červené odrůdy dříve typické pro Itálii nebo jižní Francii. Přesto by to letos mohlo být jiné, respektive jako zastara.

Cukr podle názvu

  • Označení vína (suché či kabinet aj.) naznačuje, kolik zbytkového cukru se ve výsledném nápoji nachází.
  • Vína s obsahem zbytkového cukru na 45 gramů na litr se nazývají slámová (nechávají se uležet na slámě) nebo ledová (sbírají se po prvních mrazech).
  • Obliba se nyní vrací k suchým vínům (do 4 gramů zbytkového cukru na litr).

„Letos je to jako normálně,“ konstatuje Pavel Vajčner, generální ředitel Znovínu Znojmo ze Šatova. Letošní květen nebyl tak teplý a prosluněný jako loni a v předcházejících sezonách, také letošní červen patřil k nejmokřejším za poslední roky. „Dá se předpokládat, že letošní sklizeň se odehraje v tradičních termínech,“ říká Vajčner.

I v minulých letech se vinné hrozny trhaly v září a říjnu, daní za to byla ale mnohem vyšší cukernatost.

„Také já jsem si kdysi rád dal sladší víno, hodně letěly výběry z hroznů nebo bobulí, ale sladkého se časem každý přepije,“ řekl deníku Metro Miroslav Rolník, předseda Spolku dobšických vinařů. Ti, kteří chtěli nabízet zákazníkům méně sladká, tedy suchá vína, museli začít se sklizní třeba už v červenci.

„Mám v nedávné paměti ročníky, kdy se sklízelo už třetího srpna,“ vzpomíná vinař Vajbar. Přitom o dvacet let dříve se například odrůda Irsay Oliver sklízela až koncem první půlky měsíce září.

Letos by se tedy měly hrozny stěhovat z vinic do sklepů, i při zachování běžné cukernatosti, jako v devadesátých letech. „Odhadoval bych to na třetí týden v září,“ řekl deníku Metro Jiří Hort, majitel vinařství z Dobšic.

V roce 2018, který patřil na jižní Moravě ke klimaticky spíše k „subtropickým“ etapám, se sklízelo třeba už prvního srpna. Samozřejmě, hrozny měly v té době vysokou cukernatost. Letošní obsah cukru by měl být v normálu. Podle Horta by mohl být letošek rokem sauvignonu.

„Pršelo, sauvignony milují vodu a chladnější počasí,“ uzavírá Hort.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po dlouhých letech zmizela

Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách.
vydáno 5. srpna 2020  14:45

Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří...  celý článek

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Legenda investigativní novinařiny vzpomíná na krále podsvětí i na brutalitu mafie z Východu

Josef Klíma
vydáno 4. srpna 2020  13:56

Od začátku července můžete na platformách Apple, Spotify, SeznamZprávy.cz nebo Google Podcasts poslouchat podcast s názvem České podsvětí. Josef Klíma zde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám