metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Flora. Rozšířená část ulice Vinohradská na Floře.
Větší foto
Flora. Rozšířená část ulice Vinohradská na Floře. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vinohradskou rozkopou. V létě tu vymění koleje

26. června 2018  9:54 Filip Jaroševský Metro.cz
Od soboty do září nepojedou tramvaje z I. P. Pavlova na Želivského. Pomohou náhradní autobusy. O tomto víkendu totiž začne rekonstrukce tramvajové trati na Vinohradské třídě. Oprava začne 700metrovým úsekem mezi Želivského a Hradeckou ulicí a měla by být hotova na konci léta.

Podle dopravního podniku je zde třeba neodkladně vyměnit zastaralé koleje. Letní prázdniny jsou k tomu kvůli menšímu provozu ideální. „Počítáme zde s dvoufázovou rekonstrukcí trati. Letos o letních prázdninách opravíme 0,7 kilometru v úseku Hradecká–Želivského, v roce 2019 od března do července pak zrekonstruujeme 1,9 kilometru mezi Škrétovou a Sudoměřickou ulicí,“ říká investiční ředitel a člen představenstva dopravce Tomáš Kaas s tím, že na trati nově přibude i zatravněný tramvajový svršek v celkové délce asi 258 metrů.

Stavební náklady dopravce předem vypočítal na zhruba 250 milionů. V rekonstruovaných úsecích se nachází celkem šest tramvajových zastávek – Italská, Vinohradská tržnice, Jiřího z Poděbrad, Radhošťská, Olšanské hřbitovy a Želivského. V případě Italské směrem do centra, Olšanských hřbitovů a Želivského zůstanou v obou směrech zachovány nástupními ostrůvky. Ty budou zvýšeny a nově opatřeny zábradlím s vodící funkcí pro nevidomé a slabozraké.

Zastávky Jiřího z Poděbrad a Radhošťská budou během rekonstrukce obě provizorně ponechány ve stávajících místech. „Rozhodně nezapomínáme ani na handicapované, provedeme bezbariérové úpravy přechodů pro chodce a jejich vybavení signálními a varovnými pásy. Součástí prací budou i úpravy chodníků,“ dodává Kaas.

Město v minulých letech plánovalo kompletní rekonstrukci Vinohradské hned několikrát. Poslední odsun oprav způsobil dopravní kolaps v Husitské ulici, která se řidičům částečně otevřela až začátkem tohoto měsíce. Od jejího březnového uzavření si řidiči zkracovali cestu právě po Vinohradské třídě a Seifertově ulici. Tu přitom čeká velká rekonstrukce za pár let také. Husitská se má pak plnohodnotně otevřít řidičům v listopadu.

Vinohradskou projedete o prázdninách jen autobusem

  • V rámci oprav bude obousměrně přerušen tramvajový provoz v úseku I. P. Pavlova, Muzeum a Želivského.
  • Přes den bude zavedena náhradní autobusová linka X11 v trase Želivského, Flora, Jiřího z Poděbrad, Náměstí Míru a X16 ze Želivského na Floru. V noci dopravce zavádí náhradní autobusy X91 v trase Želivského a Flora.
  • Změny tras se dotknou tramvajových linek 5, 11, 15, 16, 91, 95 a 98. Zrušena je pak linka 10 a 13. Nově budou zavedeny linky číslo 36 a 90.
  • Změny v zastávkách autobusů se dotknou linek 136, 175 a 913. Těm se zřizuje zastávka Flora (ve směru na Olšanské náměstí) v ulici Jičínská, před křižovatkou s ulicí Vinohradská, v zastávce tramvají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám