metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí, 18. října 2021. Svátek má Lukáš.

Větší foto
Náchod | foto: Michal Klíma, MAFRA

Virus řádí i v podhradí. Zavírají se státní i soukromé památky

  9:13
Bílé paní, bezhlaví rytíři, ohniví psi a další strašidla mají pauzu. Ministerstvo kultury pozastavilo start nové hradní a zámecké sezony všude tam, kde je správcem stát. Jenže s nákazou a omezeními se musí vyrovnat i nestátní tvrze, hrady a zámky.

„My máme odsunutý začátek sezony až na 10. dubna kvůli probíhající rekonstrukci,“ řekl deníku Metro Jan Macháček, kastelán hradu Kost, který je v držení rodu Kinských dal Borgo. Pokud by ale vládní nařízení pro státní hrady a zámky platilo i po tomto datu, tento soukromý hrad by s největší pravděpodobností také neotevřel. O tom, že by do hradu vpouštěli třeba skupinky menší než sto osob, neuvažují. Museli by totiž zavřít už vstup do nádvoří. „Tam bychom těžko uhlídali, aby se netvořily hloučky. Neradi bychom přišli do křížku s vládním nařízením,“ říká kastelán soukromého hradu Kost.

Země hradů a zámků

  • V České republice je více než 460 hradů a zřícenin a téměř 250 zámků.
  • Národní památkový ústav spravuje více než stovku objektů. Většinu z nich tvoří právě hrady a zámky, ale také například zahrady Pražského hradu či Květná zahrada v Kroměříži nebo celý Lednicko-valtický areál.

Bývalý novinář a federální poslanec Petr Kučera koupil od posledního majitele zámek Nové Hrady ve východních Čechách v 90. letech. Oficiální sezona by tu měla začít v sobotu 4. dubna. „Přizpůsobíme se situaci, to nyní nikdo neodhadne,“ řekl deníku Metro Kučera. „Pokud bude současný stav s nákazou pokračovat, lze čekat, že lidé stejně návštěvy hradů a zámků omezí, jsme na tom podobně jako nyní cestovní kanceláře, o návštěvnosti rozhodnou sami turisté,“ myslí si Petr Kučera z Nových Hradů.

Asociace majitelů hradů a zámků, která sdružuje padesátku historických sídel, je pod náporem dotazů jednotlivých majitelů památek. „Členové nás samozřejmě bombardují dotazy, zatím jim radíme, ať konkrétní situaci konzultují s příslušnou hygienickou stanicí,“ sdělil deníku Metro viceprezident asociace Petr Svoboda. Někteří majitelé podle jeho slov zrušili semináře a konference s účastí nad sto lidí. „V jednom zámku hygienik doporučil, aby se nekonalo loutkové divadlo pro děti, přestože kapacita sálu je pod sto lidí. Kdyby se náhodou u někoho nákaza později vyskytla, byla by to pro majitele zámku určitě velká nepříjemnost,“ doplňuje Svoboda.

S omezeními se musejí vypořádat také v zámku ve Ždáru nad Sázavou, který je v majetku rodu Kinských. Jeho prostory se nyní uzavřely pro návštěvníky, i když je jinak v provozu celoročně. „Momentálně sice nemáme akci, na které by se sešlo oněch vládou stanovených sto účastníků, avšak muzeem denně projdou stovky lidí a udržet takřka sterilní prostředí se při nejlepší vůli nedá. V konečném důsledku je tak jedno, zda se sejde 60, 99, nebo 101 lidí,“ uvedl pro deník Metro Pavel Haluza, provozní ředitel zámku. Majitelé zámku dávají přednost odpovědnému přístupu. „Nejsme zastánci polovičatých řešení, ale zodpovědného přístupu ke společnosti. Neřídíme se vládním nařízením, ale selským rozumem, který nám velí učinit preventivní opatření proti šíření epidemií virů, ať se jmenují COVID 19, nebo chřipka. Jde zejména o ochranu zdraví vás návštěvníků,“ říká Pavel Haluza. Slibuje, že po „virových prázdninách“ se mohou návštěvníci těšit například na Divadelní prohlídky či mezinárodní projekt Cisterciácká krajina, na koncerty a další akce pro veřejnost i odborníky.

Pro veřejnost naopak zůstává i nadále otevřen zámek v Mělníku. „Zámek Mělník jako historická památka, soukromý objekt rodiny Lobkowiczů, je nadále přístupný veřejnosti. Proběhla a je zabezpečená dezinfekční a sanitační opatření jak pro turisty, tak pro personál zámku,“ vysvětluje manažer mělnického zámku Pavel Lokšan.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tak trochu nepostřehnutá demolice „prezidentského“ domu. Z Prahy rovnou do Stalinových spárů

PRAHA? AHA!
vydáno 17. října 2021  18:00

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

Vaše fotky z Prahy