metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.
Náchod
Větší foto
Náchod | foto: Michal Klíma, MAFRA

Virus řádí i v podhradí. Zavírají se státní i soukromé památky

12. března 2020  9:13 Pavel Hrabica Metro.cz
Bílé paní, bezhlaví rytíři, ohniví psi a další strašidla mají pauzu. Ministerstvo kultury pozastavilo start nové hradní a zámecké sezony všude tam, kde je správcem stát. Jenže s nákazou a omezeními se musí vyrovnat i nestátní tvrze, hrady a zámky.

„My máme odsunutý začátek sezony až na 10. dubna kvůli probíhající rekonstrukci,“ řekl deníku Metro Jan Macháček, kastelán hradu Kost, který je v držení rodu Kinských dal Borgo. Pokud by ale vládní nařízení pro státní hrady a zámky platilo i po tomto datu, tento soukromý hrad by s největší pravděpodobností také neotevřel. O tom, že by do hradu vpouštěli třeba skupinky menší než sto osob, neuvažují. Museli by totiž zavřít už vstup do nádvoří. „Tam bychom těžko uhlídali, aby se netvořily hloučky. Neradi bychom přišli do křížku s vládním nařízením,“ říká kastelán soukromého hradu Kost.

Země hradů a zámků

  • V České republice je více než 460 hradů a zřícenin a téměř 250 zámků.
  • Národní památkový ústav spravuje více než stovku objektů. Většinu z nich tvoří právě hrady a zámky, ale také například zahrady Pražského hradu či Květná zahrada v Kroměříži nebo celý Lednicko-valtický areál.

Bývalý novinář a federální poslanec Petr Kučera koupil od posledního majitele zámek Nové Hrady ve východních Čechách v 90. letech. Oficiální sezona by tu měla začít v sobotu 4. dubna. „Přizpůsobíme se situaci, to nyní nikdo neodhadne,“ řekl deníku Metro Kučera. „Pokud bude současný stav s nákazou pokračovat, lze čekat, že lidé stejně návštěvy hradů a zámků omezí, jsme na tom podobně jako nyní cestovní kanceláře, o návštěvnosti rozhodnou sami turisté,“ myslí si Petr Kučera z Nových Hradů.

Asociace majitelů hradů a zámků, která sdružuje padesátku historických sídel, je pod náporem dotazů jednotlivých majitelů památek. „Členové nás samozřejmě bombardují dotazy, zatím jim radíme, ať konkrétní situaci konzultují s příslušnou hygienickou stanicí,“ sdělil deníku Metro viceprezident asociace Petr Svoboda. Někteří majitelé podle jeho slov zrušili semináře a konference s účastí nad sto lidí. „V jednom zámku hygienik doporučil, aby se nekonalo loutkové divadlo pro děti, přestože kapacita sálu je pod sto lidí. Kdyby se náhodou u někoho nákaza později vyskytla, byla by to pro majitele zámku určitě velká nepříjemnost,“ doplňuje Svoboda.

S omezeními se musejí vypořádat také v zámku ve Ždáru nad Sázavou, který je v majetku rodu Kinských. Jeho prostory se nyní uzavřely pro návštěvníky, i když je jinak v provozu celoročně. „Momentálně sice nemáme akci, na které by se sešlo oněch vládou stanovených sto účastníků, avšak muzeem denně projdou stovky lidí a udržet takřka sterilní prostředí se při nejlepší vůli nedá. V konečném důsledku je tak jedno, zda se sejde 60, 99, nebo 101 lidí,“ uvedl pro deník Metro Pavel Haluza, provozní ředitel zámku. Majitelé zámku dávají přednost odpovědnému přístupu. „Nejsme zastánci polovičatých řešení, ale zodpovědného přístupu ke společnosti. Neřídíme se vládním nařízením, ale selským rozumem, který nám velí učinit preventivní opatření proti šíření epidemií virů, ať se jmenují COVID 19, nebo chřipka. Jde zejména o ochranu zdraví vás návštěvníků,“ říká Pavel Haluza. Slibuje, že po „virových prázdninách“ se mohou návštěvníci těšit například na Divadelní prohlídky či mezinárodní projekt Cisterciácká krajina, na koncerty a další akce pro veřejnost i odborníky.

Pro veřejnost naopak zůstává i nadále otevřen zámek v Mělníku. „Zámek Mělník jako historická památka, soukromý objekt rodiny Lobkowiczů, je nadále přístupný veřejnosti. Proběhla a je zabezpečená dezinfekční a sanitační opatření jak pro turisty, tak pro personál zámku,“ vysvětluje manažer mělnického zámku Pavel Lokšan.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám