metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Slang pražských dopraváků je připraven pro cestující ve vozech MHD | foto: DPP

Víte, kdo je to kaštan? Co je černá huba a kde najdete v­ metru salon?

  7:30
Výběr ze slangu pražských dopraváků je připraven pro zábavu cestujících ve vozech MHD. V období letních měsíců a prázdnin připravil dopravní podnik malou ochutnávku slovníku dopraváků. Ve vozech autobusů, metra, tramvají se mohou až do poloviny září setkávat s ­vybranými výrazy, které graficky ztvárnila Kateřina Perglová. Z několika stovek slangových výrazů bylo vybráno 26, od každého písmene v abecedě jeden.

Jazyk pražských dopraváků vychází především z původního profesního slovníku lidí, kteří zajišťují provoz MHD. Prolíná se ale i s používanými výrazy těch, které hromadná doprava fascinuje a­stala se jejich koníčkem, nebo cestujících.

„Slang, stejně jako ostatní součásti živého jazyka, se trvale vyvíjí a mění. Proto i nikdy nekončící práce na jeho zachycení je tak zajímavá a­přitažlivá,“ říká František Prošek, který se zabývá vývojem jazyka dlouhodobě. Více o slangu najdou zájemci třeba na www.mhd140.cz/slang nebo v připravovaném třetím vydání publikace Slang pražských dopraváků, která vyjde pravděpodobně na konci tohoto roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek