metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Jeskyně Vogelherd
Další 1 fotografie v galerii
Jeskyně Vogelherd | foto: Guenther Bayerl, Schwäbische Alb Tourismus Metro.cz

Vítejte na návštěvě v době ledové u Lvího muže v Německu

27. srpna 2017  8:03 Metro.cz
Dva tisíce jeskyní ve Švábské Albě lákají archeology.

Přes padesát uměleckých děl, jako jsou šperky, figurky vyřezávané z kamene, kosti nebo slonové kosti, ale i první prototyp flétny starý asi 40 000 let, to jsou poklady z jeskyní v pohoří Švábské Alby na jihu Německa. Šest lokalit nedaleko městečka Ulm se dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Podívejte se na těch šest nejzajímavějších:

Geißenklösterle je jeskyně ležící 60 metrů nad hladinou řeky Ach. Část se zřítila už během doby ledové. Do- dnes se ale dochovala chodba, která kdysi tvořila původní vchod do jeskyně. Své místo v seznamu UNESCO si jeskyně zajistila právě nálezem umně vyrobených fléten.

Sedm metrů nad řekou Ach se otevírá vstup do jeskyně Hohle Fels. Po průchodu 30 metrů dlouhou vstupní halou a následně desetimetrovým koridorem se návštěvníci dostanou až do nitra samotné jeskyně. Tato sluj byla domovem nejstarší dochované ženské figurky venuše.

Další jeskyně leží v údolí řeky Ach a nese jméno Sirgenstein. Ještě před vstupem, který se rozevírá 35 metrů nad údolím, se rozprostírá asi 14 metrů široké prostranství. Samotné útroby jeskyně tvoří kupolovitá hala, na kterou navazují další chodby.

Jeskyně Vogelherd, která se zařezává ve výšce 20 metrů do skalního masivu nad údolím řeky Lone, poskytuje krásný výhled do okolí. Padesátimetrová jeskyně je přístupná dokonce ze dvou stran – z jihu a jihozápadu. Menší skulinka se otevírá i na sever, ale je nepřístupná.

Ve výšce pěti metrů nad údolím Lonetal se nacházejí jeskynní dvojčata Hohlenstein Stadel, dvě sousední jeskyně – Bärenhöhle a Stadel – v jednom skalním masivu. Zatím sice neexistují důkazy, které by datovaly umění z jeskyně Bärenhöhle, nicméně sousední Stadel je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v oblasti. Soška stojícího muže se lví hlavou, jež byla nalezena právě tady, dokonce dala jméno jedné části jeskyně: Komnata Lvího muže.

Také Bockstein není osamělá sluj, ale celý komplex jeskyní zasazený do východního úbočí údolí řeky Lone. Z výšky 10 metrů nad údolím je nejen krásný výhled, ale tato skalní soustava představuje i jedno z nejzásadnějších nalezišť z dob slavných neandertálců. Více najdete na www.geopark-alb.de.

Komentáře

Hlavní zprávy

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám