metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
ANO | foto: ČTK

Vítězná TOP 09 v Praze 6 jedná o koalici. Předběhnout ji ale může ANO

  14:13,  aktualizováno  17:04
Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. Uvedl to Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09. V úvahu přichází několik variant možné spolupráce. Kterou vítěz voleb preferuje, zatím nechtějí zástupci strany sdělit. O sestavení koalice by se mohlo pokusit i druhé ANO, které získalo osm mandátů. Podle některých neoficiálních informací část TOP 09 usiluje o spolupráci s ANO a ODS.

„Zvažujeme všechny varianty, které koalici zajistí většinu alespoň dvou nebo tří hlasů,“ uvedl Jílek. ODS, která Praze 6 dlouhá léta vládla, má stejně jako Strana zelených po šesti křeslech. Do zastupitelstva se s pěti mandáty dostal STAN, ČSSD má čtyři křesla, komunisti tři a lidovci dva. TOP 09 by mohla ze spolupráce vyřadit ANO, ale i Praze 6 roky vládnoucí ODS. Stejně tak by se ale ANO mohlo pokusit o sestavení velké koalice bez vítězné TOP 09. Jasněji by mohlo být příští týden.

V Praze 6, kde začínal jako starosta pozdější primátor Pavel Bém, občanští demokraté v minulosti dosahovali vysokých výsledků. Ve volbách v roce 2010 vyhrála ODS se 41,27 procenta hlasů. Získala náskok více než dvaceti procentních bodů před druhou TOP 09. Třetí byla ČSSD, se kterou se nakonec ODS dohodla na koalici. V zastupitelstvu usedli i zastupitelé za Stranu zelených a KSČM.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy