metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Vizuální smog v Praze. (12. 6. 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vizuální smog má mít v metropoli utrum

  9:05
Problém s nevzhlednými poutači se v Praze řeší paradoxně až v době, kdy jich je méně.

Ošklivé reklamní cedule, rušivé plakáty všech barev a velikostí či nesourodé typy veřejného osvětlení, košů nebo laviček. To vše vytváří v ulicích hlavního města takzvaný vizuální smog – nesourodý „maglajz“, který je pravým opakem kultivovaného veřejného prostoru. „V posledních dnech můžeme sledovat, že v souvislosti s omezením kulturního života určitá část vizuálního smogu, především v podobě plakátů, zmizela tak nějak sama. Některá místa působí vyprázdněně až příliš. Je to příhodná doba, aby město přikročilo k přiměřené regulaci reklamních ploch,“ upozorňuje pro deník Metro Michal Lehečka ze spolku AutoMat.

Právě období klidu způsobeného koronavirovou epidemií se rozhodla využít také parta kolem projektu s názvem Přidej se a strhni to. Ta nyní nabírá deset zarputilých jedinců, kteří se nenechají lehce odradit a chtějí s pražským vizuálním smogem něco dělat. „Každý z nich si vezme na starost jednu nelegální reklamu ve svém okolí a bude se snažit přes komunikaci s úřady se jí zbavit. Každý bude řešit svůj případ, ale zároveň si budou navzájem radit, pomáhat a konzultovat mezi sebou,“ popisuje na Facebooku zakladatel projektu Zdeněk Jahn.

Kolem boje s vizuálním smogem se toho v poslední době v metropoli odehrává opravdu hodně. Radní po vzoru Berlína nebo Drážďan zadali před několika dny k vypracování takzvaný Katalog doporučených prvků veřejných prostranství. Po jeho následném schválení by si výhledově každá večerka už nemohla zvolit libovolnou poutací ceduli, zmizely by nevzhledné lavičky či desítky různých typů odpadkových košů. Deník Metro v této souvislosti oslovil radního pro správu majetku Jana Chabra, který se nejednou nechal slyšet, že dennodenní setkávání s nevkusnými reklamami a neladícími barevnými poutači může poškozovat psychiku Pražanů. „Nechceme jít cestou zákazů a nařízení, naopak bychom rádi zapojili i veřejnost a podnikatele a pravidla nastavili tak, aby respektovaly zájem všech. Vnímání estetického aspektu může být velice subjektivní. I proto jsme se rozhodli pro spolupráci s odborníky z Institutu plánování a rozvoje,“ říká Chabr a doplňuje, že by se vzniklá pravidla zahrnula do nájemních smluv na pronájem městských nebytových prostor.

Praha si půjčuje nápady od měst jako Sao Paulo či metropolí v USA, kde je venkovní reklama soustředěná hlavně na dálnicích. 

Kultivace veřejného prostoru

  • Největší problém je ve středu Prahy. Radnice Prahy 1 plánuje vytvořit manuál kultivace historického centra.
  • V jeho rámci mají zmizet neestetické reklamy i nevkusné předzahrádky, kultivační tým Prahy 1 se zaměří i na úpravu výloh, jazykových mutací provozoven, graffiti a pořádek v ulicích.
  • Magistrát pracuje na svém manuálu, jenž má být hotov příští rok. Pravidla budou například určovat, že polep ve výloze obchodu nemá být větší než 20 procent prosklené plochy nebo že nesmí být využívány reflexní barvy, sériové nápisy, rotující a blikající poutače. V budoucnu zmizí také reklamy do velikosti osmi metrů čtverečních, klasické výlepové plochy, kulaté plakátové sloupy či reklamní lavičky. Teprve pak bude navazovat sjednocování městského mobiliáře, jako jsou sloupy, lampy, veřejné osvětlení nebo zastávky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek