metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Úterý, 28. září 2021. Den české státnosti.

Větší foto
Vizuální smog v Praze. (12. 6. 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vizuální smog má mít v metropoli utrum

  9:05
Problém s nevzhlednými poutači se v Praze řeší paradoxně až v době, kdy jich je méně.

Ošklivé reklamní cedule, rušivé plakáty všech barev a velikostí či nesourodé typy veřejného osvětlení, košů nebo laviček. To vše vytváří v ulicích hlavního města takzvaný vizuální smog – nesourodý „maglajz“, který je pravým opakem kultivovaného veřejného prostoru. „V posledních dnech můžeme sledovat, že v souvislosti s omezením kulturního života určitá část vizuálního smogu, především v podobě plakátů, zmizela tak nějak sama. Některá místa působí vyprázdněně až příliš. Je to příhodná doba, aby město přikročilo k přiměřené regulaci reklamních ploch,“ upozorňuje pro deník Metro Michal Lehečka ze spolku AutoMat.

Právě období klidu způsobeného koronavirovou epidemií se rozhodla využít také parta kolem projektu s názvem Přidej se a strhni to. Ta nyní nabírá deset zarputilých jedinců, kteří se nenechají lehce odradit a chtějí s pražským vizuálním smogem něco dělat. „Každý z nich si vezme na starost jednu nelegální reklamu ve svém okolí a bude se snažit přes komunikaci s úřady se jí zbavit. Každý bude řešit svůj případ, ale zároveň si budou navzájem radit, pomáhat a konzultovat mezi sebou,“ popisuje na Facebooku zakladatel projektu Zdeněk Jahn.

Kolem boje s vizuálním smogem se toho v poslední době v metropoli odehrává opravdu hodně. Radní po vzoru Berlína nebo Drážďan zadali před několika dny k vypracování takzvaný Katalog doporučených prvků veřejných prostranství. Po jeho následném schválení by si výhledově každá večerka už nemohla zvolit libovolnou poutací ceduli, zmizely by nevzhledné lavičky či desítky různých typů odpadkových košů. Deník Metro v této souvislosti oslovil radního pro správu majetku Jana Chabra, který se nejednou nechal slyšet, že dennodenní setkávání s nevkusnými reklamami a neladícími barevnými poutači může poškozovat psychiku Pražanů. „Nechceme jít cestou zákazů a nařízení, naopak bychom rádi zapojili i veřejnost a podnikatele a pravidla nastavili tak, aby respektovaly zájem všech. Vnímání estetického aspektu může být velice subjektivní. I proto jsme se rozhodli pro spolupráci s odborníky z Institutu plánování a rozvoje,“ říká Chabr a doplňuje, že by se vzniklá pravidla zahrnula do nájemních smluv na pronájem městských nebytových prostor.

Praha si půjčuje nápady od měst jako Sao Paulo či metropolí v USA, kde je venkovní reklama soustředěná hlavně na dálnicích. 

Kultivace veřejného prostoru

  • Největší problém je ve středu Prahy. Radnice Prahy 1 plánuje vytvořit manuál kultivace historického centra.
  • V jeho rámci mají zmizet neestetické reklamy i nevkusné předzahrádky, kultivační tým Prahy 1 se zaměří i na úpravu výloh, jazykových mutací provozoven, graffiti a pořádek v ulicích.
  • Magistrát pracuje na svém manuálu, jenž má být hotov příští rok. Pravidla budou například určovat, že polep ve výloze obchodu nemá být větší než 20 procent prosklené plochy nebo že nesmí být využívány reflexní barvy, sériové nápisy, rotující a blikající poutače. V budoucnu zmizí také reklamy do velikosti osmi metrů čtverečních, klasické výlepové plochy, kulaté plakátové sloupy či reklamní lavičky. Teprve pak bude navazovat sjednocování městského mobiliáře, jako jsou sloupy, lampy, veřejné osvětlení nebo zastávky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Vaše fotky z Prahy