metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav
Ministr vnitra Milan Chovanec | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vláda dnes rozhodne, co se žalobou na EU kvůli zbraním

  5:59
Teroristé si zbraně v obchodě nekupují, tvrdí kritici normy EU, která omezí držení zbraní.

V Česku má zbrojní průkaz zhruba 300 tisíc lidí. Většina z nich bude očekávat výsledek dnešního jednání vlády. Ministři totiž mají rozhodnout, zda Česko podá žalobu k Soudnímu dvoru EU. To navrhl ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj nová evropská směrnice omezuje držitele zbraní.

„Pokud neuděláme nic, dotknou se změny bruselské směrnice všech držitelů zbrojních průkazů, ale také vlastníků předovek, zásobníků a znehodnocených zbraní,“ uvedl Chovanec, který dokonce o držení zbraní v Česku natočil amatérský videoklip, který si lze pustit na YouTube.

Proti regulaci zbraní vznikla i petice, kterou podepsalo 50 tisíc lidí. „A týká se to opravdu všech, co mají zbraň. Těch, co ji mají pro účely sebeobrany, ale i sportovních střelců a myslivců. Nebo i takových skupin, jako jsou vyznavači airsoftu – i oni mají totiž zbraně,“ komentuje petici její iniciátor Pavel Černý. Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem je zabránit teroristům ve vyzbrojování. „Musíme posílit naši společnou bezpečnost. Potřebujeme jasnější pravidla. Toto je směrnice, která pomůže zatlačit teroristy a zločince do kouta,“ hájil úpravu eurokomisař pro bezpečnost Julian King z Velké Británie.

Podle kritiků ale nová úprava spíš jen omezuje majitele legálně držených zbraní. „Terorista si těžko půjde koupit zbraň do obchodu,“ komentoval normu poslanec Evropského parlamentu Jiří Maštálka. Podle něj směrnice spíš způsobí to, že velká část dosud legálně držených zbraní se přesune do ilegální sféry a vzroste s nimi černý obchod. Směrnice již vstoupila v platnost a státy Evropské unie ji teď musejí do svého právního řádu zavést do 15 měsíců.

Evropská směrnice

  • Jakých zbraní se návrh Evropské unie týká:
  • Přijetí směrnice neznamená „odzbrojení“ obyvatel. Zkomplikuje však život některým legálním držitelům zbraní.
  • Omezí se držení krátkých poloautomatických zbraní se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhých poloautomatických se zásobníkem na více než deset nábojů.
  • Nelegální se stanou také dlouhé střelné zbraně, které mají skládací či teleskopickou pažbu, a lze je proto snadno ukrýt. Zvěsti, že se směrnice týká také vzduchovek, nejsou pravdivé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek