metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Kongresové centrum | foto: KCP

Vláda se zdráhá oddlužit Kongresové centrum. Jednání odložila

  17:37
Vláda na dva měsíce přerušila jednání o zadluženém Kongresovém centru Praha. Premiér Petr Nečas po jednání prohlásil, že vláda zřejmě majetkový vstup do firmy neschválí. Vlastníkem společnosti, která musí příští rok v dubnu splatit téměř dvě miliardy korun, je v současnosti hlavní město. Uvažovalo se o tom, že by stát do společnosti vstoupil a o dlužnou částku navýšil její základní jmění. Ve firmě by pak stát získal podíl ve výši 70 procent.

Podle Nečase si je vláda vědoma závazků, které Praha jako vlastník kongresového centra má a také toho, že dluhy vznikly v souvislosti pořádáním akce, kterou v minulosti organizovala vláda. "Budeme o těchto věcech jednat, ale nedomnívám se, že by vláda schválila majetkový vstup do této společnosti," konstatoval Nečas. Dodal, že je to jeho "silný názor". Podle něj uvažuje vláda spíše o tom, že by našla mechanismy, které by Praze pomohly například s rozvojem dopravní infrastruktury.

Centrum se zadlužilo kvůli opravě před summity

Dluh 2 miliardy

  • Kongresové centrum loni dosáhlo zisku 61,1 milionu korun, zatímco v roce 2011 hospodařilo s účetní ztrátou 97,3 milionu korun.
  • Podle účetní uzávěrky, kterou tento týden Praha schválila, činí dluh společnosti 1,85 miliardy korun.

Záměr, který počítal se vstupem státu do Kongresového centra, už dříve schválilo hlavní město, jednali o něm rovněž ekonomičtí ministři. Podle společného návrhu Prahy a ministerstva financí by v následujících čtyřech letech Praha svůj podíl opět navýšila tím, že by investovala do modernizace budovy. Investice by mohla podle dřívějších vyjádření zástupců metropole mezi lety 2014 až 2017 dosáhnout částky až 750 milionů korun. Následně by se poměr vlastnictví ustálil na 55 procentech vlastněných státem, zbylých 45 by drželo město.

Zadlužení kongresového centra vzniklo kvůli opravě budovy před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Asi polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Ministerstvo financí má na majetku KCP zástavu. Praha původně uvažovala, že by dluh zaplatila z prodeje zbytného majetku KCP. Prodej ale mimo jiné kvůli nízkým cenám nemovitostí nedoporučila analýza, kterou si město nechalo zpracovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek