metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)
Vláda Andreje Babiše (ilustrační foto) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vláda v demisi, Babiše čeká zápas o 101 hlasů

18. ledna 2018  10:29 Pavel Hrabica Metro.cz
Odstartoval další maraton stranických vyjednávání. Premiér začal shánět potřebných 101 hlasů.

V úterý odpoledne řekli poslanci vládě NE. Včera v půl sedmé ráno se Babišův kabinet sešel na pravidelném jednání a nedlouho po deváté hodině ranní rozeslala mluvčí vlády Barbora Peterová tweet: „Andrej Babiš s celou vládou právě podali demisi.“ Prezident Miloš Zeman chce demisi přijmout do konce tohoto pracovního týdne, podrobnosti jeho úřad už domlouvá.

Jmenování vlády

36

  • Tolik dnů uplynulo od jmenování menšinové vlády Andreje Babiše na začátku prosince. Šéf ANO se stal premiérem 6. prosince, 13. prosince složili členové kabinetu slib do rukou prezidenta.

Pravděpodobně nás čeká další dlouhé vyjednávání o nové vládě, možná delší a složitější než to první hned po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Jak naznačil už minulý týden prezident Zeman, tentokrát musí Babiš sehnat, než si přijde podruhé pro pověření být premiérem, záruku minimálně sto a jednoho hlasu v Poslanecké sněmovně.

U koho má šanci, aby pro něho zvedl v druhé žádosti o důvěru při hlasování ruku? Zřejmě jen formální budou schůzky s vedením Pirátů, Starostů a TOP 09. Pro ně je vláda v čele s Andrejem Babišem nemyslitelná. Výhrady má i Babiš. Místopředsedu Pirátů Jakuba Michálka označil za „nového Kalouska“.

Už v úterý se hovořilo o několika variantách, například oživení staronové koalice ANO s ČSSD a KDU-ČSL. Babiš ještě před hlasováním o důvěře hovořil znovu o možném spojenectví s ODS. S nimi by ANO mělo pohodlných 103 hlasů.

„Po mém soudu ODS do žádné vlády nepůjde, protože by v ní reálně měla malé slovo,“ řekl deníku Metro politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu. Domnívá se, že by v této kombinaci hrozil scénář paralelní existence vládní většiny s ANO a parlamentní většiny ANO s levicí. Babišovo hnutí by podle politologa mohlo paradoxně ve Sněmovně přehlasovávat spolu s levicí své pravicové partnery z vlády. „Naproti tomu si dokážu představit, že ANO vygeneruje jiného premiéra, Andrej Babiš se pokusí očistit a v případě úspěchu se vrátí,“ uzavírá Mrklas.

Další variantou, kdy by vláda dostala důvěru Sněmovny, je, že zůstane menšinová, ale v dolní komoře parlamentu ji budou držet poslanci KSČM a Okamurovy SPD. „Okamura už netrvá na tom, že chce být ve vládě,“ řekl včera v pořadu Rozstřel na iDNES.cz Babiš. Vláda zatím nesdělila, v jakém režimu povládne po dobu, kdy bude v demisi. Ministryně obrany Karla Šlechtová včera řekla, že její resort nebude v této době podepisovat žádné velké zakázky. Naopak ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že chce předkládat i materiály dlouhodobějšího významu.

Demisí nic nekončí

  • Česká politika zažila sedm vlád v demisi. Ve třech případech znamenalo vyslovení nedůvěry předčasné volby.
  • Poprvé padla česká vláda před dvaceti lety po finančních skandálech ODS. Volby pak vyústily v opoziční smlouvu mezi ODS a ČSSD.
  • Dvakrát si vyslechla nedůvěru poslanců vláda Mirka Topolánka. Do druhého jmenování v lednu 2007 vládla v demisi čtyři měsíce. Druhá nedůvěra vládě v květnu 2009 vyústila v předčasné volby.
  • Úřednický kabinet Jiřího Rusnoka vládl po pádu Nečasovy vlády v roce 2013 v demisi více než půl roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám