metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Větší foto
Noční spoje končí nejen na hlavním nádraží. | foto: ROPID

Vlaky pro flamendry končí. Již za necelé dva týdny dojde ke změnám na železnici

  5:02
Již za necelé dva týdny dojde ke změnám linek, k rozšíření integrace a také k řadě omezení. V neděli 12. prosince vstoupí v platnost celostátní úprava jízdních řádů železniční dopravy. V návaznosti na ni a také kvůli úsporám tak dojde na celou řadu změn, které se v Praze dotknou zejména těch, kteří sem cestují ze Středočeského kraje. Deník Metro přináší přehled nejzásadnějších změn.

Obnovují se například průjezdné vlaky linky S7 skrz hlavní nádraží v trase Beroun – Český Brod. Ve stanici Praha – Zahradní Město nově zastaví i rychlíky R17 od Českých Budějovic a Benešova. Naopak se ruší nebo se omezuje provoz na desítkách středočeských lokálních tratí. Dojde i ke zrušení všech vlaků s odjezdem z Prahy kolem 2.30 ráno. 

Změny

  • Úplně se ruší či se omezuje provoz na tratích do Mochova, Trhového Štěpánova, Dobříše, Rožmitálu pod Třemšínem, Kralovic u Rakovníka, Lužce nad Vltavou a na úsecích Zlonice–Straškov, Mšeno – Mladá Boleslav, Křinec – Městec Králové a Bakov nad Jizerou a Dolní Bousov. 
  • Kvůli modernizaci infrastruktury pokračují také dlouhodobá omezení zejména na tratích Praha–Beroun, Praha – Lysá nad Labem a v okolí Kolína. 
  • Změn jednotlivých linek je hromada. Vlaky linek S2 a S22 budou kupříkladu jezdit méně často proto, že budou probíhat práce v rámci nádraží Praha-Vysočany. Vlivem výlukové činnosti nadále nebudou v provozu doplňkové spoje v trase Praha Horní Počernice – Praha hlavní nádraží a zpět. Výluka se promítne i do jízdních řádů linek S3, S34, R21 a R43.
  • Méně často pojede také linka S9, a to kvůli dokončení staveb na trati Praha-Vršovice a Praha-Hostivař. Upravený provozní koncept podle požadavků obcí bude mít pak linka S11 a také S21. Vyloženě zkrácena pak bude linka S33. Redukce provozu potká také vlaky S88, pendlující v úseku Čisovice a Dobříš.
  • Na řadu spojů začne mít za necelé dva týdny vliv také integrace PID do některých oblastí mimo Středočeský kraj, jako jsou například Staré Splavy, Turnov, Světlá nad Sázavou a Blatno u Jesenice. Vlaky S30+R21 se v jejím rámci prodlouží o úsek Loukov u Mnichova Hradiště – Turnov. Sjednocení většiny spojů pak potká linku S20. Nově bude tato linka vyrážet z Kolína vždy v X:36 a příjezdy do Kolína budou v X:22. Integrace PID bude rovněž rozšířena o úsek Vlkaneč a Světlá nad Sázavou. Linka S57 bude vlivem integrace delší o úsek Krty – Blatno u Jesenice. S80 pak o úsek Budčice – Světlá nad Sázavou. V úseku Ledeč nad Sázavou – Světlá nad Sázavou pak již nebude pendlovat linka S80. Vlakem s označením R9 pak nově dojedete až do Světlé nad Sázavou. R22 až do obce Staré Splavy.
  • Změn na železnici je ještě mnohem více. Jejich přehled naleznete například na facebookovém profilu Pražské integrované dopravy nebo na webu tohoto organizátora dopravy pid.cz
  • Redukce železniční dopravy budí v mnoha cestujících pohoršení a podle mnohých reakcí na Facebooku Ropidu přinese Praze další nepříznivou automobilovou zátěž. „Doufám, že příští vedení kraje dá ty lokálky zase do pořádku,“ reaguje na Facebooku Ropidu například Štěpán Šubrt.

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek