metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 16. ledna 2022. Svátek má Ctirad.

Větší foto
Noční spoje končí nejen na hlavním nádraží. | foto: ROPID

Vlaky pro flamendry končí. Již za necelé dva týdny dojde ke změnám na železnici

  5:02
Již za necelé dva týdny dojde ke změnám linek, k rozšíření integrace a také k řadě omezení. V neděli 12. prosince vstoupí v platnost celostátní úprava jízdních řádů železniční dopravy. V návaznosti na ni a také kvůli úsporám tak dojde na celou řadu změn, které se v Praze dotknou zejména těch, kteří sem cestují ze Středočeského kraje. Deník Metro přináší přehled nejzásadnějších změn.

Obnovují se například průjezdné vlaky linky S7 skrz hlavní nádraží v trase Beroun – Český Brod. Ve stanici Praha – Zahradní Město nově zastaví i rychlíky R17 od Českých Budějovic a Benešova. Naopak se ruší nebo se omezuje provoz na desítkách středočeských lokálních tratí. Dojde i ke zrušení všech vlaků s odjezdem z Prahy kolem 2.30 ráno. 

Změny

  • Úplně se ruší či se omezuje provoz na tratích do Mochova, Trhového Štěpánova, Dobříše, Rožmitálu pod Třemšínem, Kralovic u Rakovníka, Lužce nad Vltavou a na úsecích Zlonice–Straškov, Mšeno – Mladá Boleslav, Křinec – Městec Králové a Bakov nad Jizerou a Dolní Bousov. 
  • Kvůli modernizaci infrastruktury pokračují také dlouhodobá omezení zejména na tratích Praha–Beroun, Praha – Lysá nad Labem a v okolí Kolína. 
  • Změn jednotlivých linek je hromada. Vlaky linek S2 a S22 budou kupříkladu jezdit méně často proto, že budou probíhat práce v rámci nádraží Praha-Vysočany. Vlivem výlukové činnosti nadále nebudou v provozu doplňkové spoje v trase Praha Horní Počernice – Praha hlavní nádraží a zpět. Výluka se promítne i do jízdních řádů linek S3, S34, R21 a R43.
  • Méně často pojede také linka S9, a to kvůli dokončení staveb na trati Praha-Vršovice a Praha-Hostivař. Upravený provozní koncept podle požadavků obcí bude mít pak linka S11 a také S21. Vyloženě zkrácena pak bude linka S33. Redukce provozu potká také vlaky S88, pendlující v úseku Čisovice a Dobříš.
  • Na řadu spojů začne mít za necelé dva týdny vliv také integrace PID do některých oblastí mimo Středočeský kraj, jako jsou například Staré Splavy, Turnov, Světlá nad Sázavou a Blatno u Jesenice. Vlaky S30+R21 se v jejím rámci prodlouží o úsek Loukov u Mnichova Hradiště – Turnov. Sjednocení většiny spojů pak potká linku S20. Nově bude tato linka vyrážet z Kolína vždy v X:36 a příjezdy do Kolína budou v X:22. Integrace PID bude rovněž rozšířena o úsek Vlkaneč a Světlá nad Sázavou. Linka S57 bude vlivem integrace delší o úsek Krty – Blatno u Jesenice. S80 pak o úsek Budčice – Světlá nad Sázavou. V úseku Ledeč nad Sázavou – Světlá nad Sázavou pak již nebude pendlovat linka S80. Vlakem s označením R9 pak nově dojedete až do Světlé nad Sázavou. R22 až do obce Staré Splavy.
  • Změn na železnici je ještě mnohem více. Jejich přehled naleznete například na facebookovém profilu Pražské integrované dopravy nebo na webu tohoto organizátora dopravy pid.cz
  • Redukce železniční dopravy budí v mnoha cestujících pohoršení a podle mnohých reakcí na Facebooku Ropidu přinese Praze další nepříznivou automobilovou zátěž. „Doufám, že příští vedení kraje dá ty lokálky zase do pořádku,“ reaguje na Facebooku Ropidu například Štěpán Šubrt.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

vydáno 14. ledna 2022  12:27

V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy