metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 28 °C

Čtvrtek 19. května 2022. Svátek má Ivo
Vydaný zdroj vody je nad zlato. | foto: MAFRA

Vlastní studna na pozemku? Tak to máte strategickou výhodu

  5:21
Z obyčejných věcí se stávají strategické. Kousek pole, les za humny, větší zahrada a také voda. V nejisté době tíhneme k základním zdrojům.

Petr chalupaří na Českomoravské vysočině, pár kilometrů od Jihlavy, už přes třicet let. Ačkoli je malá ves nad mořem slušných šest set metrů a je odtud výborný rozhled do všech světových stran, vodní nouzí obec netrpí ani trochu.

Jestli voda v Praze zdraží...
„Kolikrát jsem uvažoval, jestli to tady nezabalím, ale fakt, že za třicet let jsme ani jednou neměli vyschlou studnu, mě tu drží,“ říká pražský chalupář Petr. Zahradu může i v nejparnějším létě zalévat, jak říká, do aleluja, zdroj vody je téměř bezedný. „Někdo říkal, že sem voda přitéká po skalním podloží až ze Žďárských vrchů, tomu bych věřil,“ popisuje Petr. Připouští, že kdyby v Praze bylo s cenou za pitnou vodu nejhůř, jednou se sem odstěhuje natrvalo. I kvůli nevysychající vlastní studni.

Za pravdu mu dávají i inzeráty na webových stránkách realitních kanceláří. Voda jako lákadlo se tu v popisech chat, chalup či rodinných domů objevuje často a určuje i vyšší cenu. „Zděná chata s garáží kousek od Prahy. Součástí vrtaná studna s dostatkem vody.“ Cena 1,3 milionu korun. „Chalupa v Horní Vltavici. Nová přípojka obecního vodovodu, ale také vlastní studna na pozemku.“ Cena? Bez deseti tisíc tři miliony. „Dům s dvojgaráží nad Plumlovskou přehradou. Dostatečný přísun pitné vody zajišťuje vlastní studna (vrt o úchvatné hloubce 100 metrů). Prohlídky pouze s vážnými a solventními zájemci.“ Jen malý výčet z realitních přehledů.

Voda nad zlato

  • Nejčastější cena za vybudování studny se pohybuje od 100 do 300 tisíc, v průměru kolem 200 tisíc korun.
  • Až o deset procent by letos mohla v Česku stoupnout průměrná cena pitné vody.

O skruže je zájem
Podobných inzerátů najdete na webových stránkách realitních kanceláří stovky. Stále víc prodávajících i realitních agentů klade důraz na vlastní zdroje vody.

Cena nemovitosti, kde si lze případně vypěstovat nějaké potraviny, chovat alespoň králíky nebo slepice a hlavně nebýt závislý na zdroji pitné vody, je vždy vyšší než u domů, kde nějakou tu pumpu na pozemku nemají.

Ten, kdo vlastní studnu ještě nemá, teď stále častěji hledá příležitost, jak nedostatek napravit. Pociťují to například i výrobci betonových skruží, které slouží právě k vybudování hloubených studní. „Ročně prodáváme přibližně deset tisíc takových skruží, které mohou sloužit i k vybudování studní,“ připouští zvýšený důvod zájmu o takový materiál Petr Levinský, obchodní ředitel společnosti Best, která se zabývá výrobou betonových stavebních prvků, včetně kompletních sad na studny.

Čekají nás hlubší vrty
Vlastní studna není za hubičku. Výjimečně může vyjít na méně než sto tisíc korun, ale může přeskočit i šestisettisícovou hranici.

Vyplatí se

  • Pokud má nemovitost vlastní zdroj vody, může být její cena až o deset procent vyšší.
  • Některé studnařské firmy dávají na vrt a studnu záruku až pět let.
  • Součástí povolení o nový zdroj vody musí být také povolení k odběru podzemních vod. Na studnu hlubší než 30 metrů je nutné povolení  báňského úřadu.

„Součástí ceny může být také ověření vydatnosti čerpací zkouškou, ověření kvality vody odběrem a analýzou vzorků, dále geofyzikální průzkum a stanovení optimálního místa pro studnu, zakončení studny různě velkou manipulační šachticí a tak dále,“ uvádí Josef Vojtěch Datel, předseda České asociace hydrogeologů.

I když za poslední dva roky hladina podzemních vod v Česku stoupla o nízké desítky centimetrů, hydrogeolog připouští, že kvůli klimatickým změnám bude nutné vrtat stále hlouběji. „Je to však závislé na regionu, místní geologii a terénní pozici,“ vysvětluje Datel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek