metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vlídná WC postupně přibývají

19. listopadu 2019  5:16 Pavel Hrabica Metro.cz
Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že si lidé ulevovali, kde se dalo. Například v Jihlavě to kdysi bývala uzounká Malá Lazebnická, zkratka mezi Masarykovým náměstím a Lazebnickou ulicí. V osmdesátých letech ji radní – místo toho, aby na náměstí vybudovali veřejné WC – raději z obou stran zabednili.

I v těch bídných dobách měli Češi alespoň to štěstí, že vlastnili hygienicky vyhovující zařízení doma, případně v zaměstnání. Odskočit si ale mimo domov byl problém. Někdy je to však potíž i v současnosti. Trendem posledních let je proto (třeba po vzoru sousedního Německa) rozmáhající se síť restaurací a kaváren, které umožňují návštěvu jejich toalet i „nezákazníkům“. V Německu poskytují města takovým podnikům nejrůznější finanční přilepšení.

Světový den

2013

V tomto roce si 19. listopadu svět poprvé připomněl Světový den toalet. OSN chce, aby do roku 2030 měli všichni lidé na světě přístup k hygienickým zařízením.

Obdobné projekty najdeme i v Česku. Například v městské části Plzeň 3 těm podnikům, které se do projektu „Vlídné WC“ zapojily, místo přímých plateb slevují na poplatcích ze záboru veřejného prostranství na chodnících u předzahrádek. „Majitelé provozoven žádají o možnost zapojit se do projektu sami, většinou právě v rámci žádosti o umístění předzahrádky,“ řekla Metru Lucie Bauerová z tiskového oddělení třetí plzeňské části. V tomto plzeňském obvodu mají lidé možnost zadarmo si odskočit v téměř šedesáti barech, restauracích či kavárnách.

Od loňska jsou samolepky FREE WC také na šesti restauracích v centrálním brněnském obvodu. „Přispíváme podnikům deset tisíc korun ročně, vedle toho provozujeme i dalších pět veřejných toalet zdarma,“ uvedla pro deník Metro Kateřina Dobešová, mluvčí radnice Brno-střed. 

I „váš“ záchod může viset na výstavě

Galerie, hospody, ale třeba i zmrzlinárna. Zrušené veřejné záchodky v Česku mnohdy žijí druhým životem.

  • V roce 2008 vybudovalo karlovarské sdružení PROTEBE live z chátrajícího objektu veřejných toalet a úschovny zavazadel designovou galerii SUPERMARKET wc. Uvnitř funguje i originální veřejná toaleta se stálou výstavou fotografií záchodků z celého světa. Karlovarskou sbírku může obohatit každý, stačí fotku poslat na pro@tebe.cz.
  • Zrušená pražská WC se zas většinou proměnila na hospody nebo stánky s rychlým občerstvením. Kdyby chtěl člověk všechny podniky obejít, vydalo by to na slušný tah. Zastávky by byly třeba na Karlově náměstí, před Výstavištěm, na spořilovském sídlišti, na Malovance, pod Libeňským zámečkem nebo na Letné. V bývalých záchodcích na náměstí Bratří Synků v Nuslích od roku 2016 funguje zmrzlinárna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám