metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Další 3 fotografie v galerii
Tým z ČVUT připravil pipetovací roboty Eppendorf pro testování vzorků na covid-19. | foto: ČVUT

Vlna covidu-19 v Česku opadla a odhalila nové vynálezy, které zachraňují životy

  13:27
Vědecké skupiny v naší vlasti vynikají invencí, pracovitostí i týmovým stylem. Deník Metro vybral čtyři reprezentanty vylepšení, kterých si všímá vyspělý svět.

Za lubem toho mají Češi opravdu dost, čehož si všímá i východoasijský Tchaj-wan, jmenovitě tamní Academia Sintica. Ta navazuje spolupráci s Akademií věd ČR. „Chystáme první test na covid-19, založený na rozpoznávání proteinu na obálce viru monoklonální protilátkou,“ uvádí Markéta Růžičková z AV ČR. „Kolegové z Tchaj-wanu současně projevili zájem o spolupráci v širší oblasti testování na viry, včetně epidemiologie,“ doplňuje mluvčí. A dodává, že další důležitá spolupráce se rýsuje s vědeckými institucemi v Izraeli.

Máte virus?
Tým z ČVUT připravil pipetovací roboty Eppendorf pro testování vzorků na covid-19. „Roboty automatizují izolaci RNA metodou vyvinutou v Akademii věd s použitím magnetických nanočástic z Univerzity Palackého v Olomouci,“ uvádí chemik Pavel Šácha. Roboty pomáhají v laboratořích Nemocnice Na Bulovce a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Chystají se i do dalších nemocnic.

Eso v mobilu
Digitální karta Covid-19, za kterou stojí i projekt Spojujemecesko.cz, sdílí ověřené informace občanům přímo do mobilního telefonu, a to zdarma. Informace jsou aktualizovány čtyřikrát až šestkrát denně. Karta je bezpečná, nestahuje a nepředává žádné informace z telefonu uživatele. Lidé ji mohou sdílet s rodinou a přáteli pomocí QR kódu, linku, SMS a kdykoli ji vymazat.

Digitální karta Covid-19 sdílí ověřené informace občanům přímo do mobilního telefonu.

Digitální karta Covid-19 sdílí ověřené informace občanům přímo do mobilního telefonu.

Dech života
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT dokončila unikátní chráněné řešení plicní ventilace navržené pro léčení covidu-19. „Plicní ventilátor CoroVent je připraven k výrobě v tisícových sériích a nabízíme jej státu,“ uvádí hybatel týmu Karel Roubík. Zájem o ventilátor projevila i OSN. V rámci licence ČVUT jej bude vyrábět firma MICO a v případě velkého zájmu i další firmy v Česku.

Plicní ventilátor CoroVent

Plicní ventilátor CoroVent

Chytrý zářič
Odborníci z brněnské VUT sestavili pro tamní Fakultní nemocnici na zakázku germicidní zářič. Ten se hodí všude, kde sterilizace klasickými metodami není vhodná nebo vzhledem k prostředí možná. „Co se týče koronaviru, můžeme předpokládat, že náš zářič při čtyřicetiminutové expozici pokryje s účinností 90 procent místnost o rozměrech 5 x 4 metry,“ uvedl Radomil Matoušek z VUT.

Covid-19 v číslech

  • 9 dní přežívá koronavirus na plastech. Je proto dobré dezinfikovat zabalené zboží zakoupené v obchodech či věci každodenní potřeby, například telefon.
  • 56 °C - již tato teplota bezpečně zabíjí covid-19. Doporučuje se praní oblečení na 60 stupňů.
  • Koronavirus má míru infekčnosti 2,5. To znamená, že každý nemocný bez sociálního distancování infikuje 2,5 dalšího. Pro srovnání: chřipka má míru infekčnosti 1,5. 
  • Poslední podobná pandemie propukla v roce 1918. Jednalo se o španělskou chřipku. Pandemie trvala dva roky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Vaše fotky z Prahy