metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 15 °C

Středa, 8. července 2020. Svátek má Nora.
Tým z ČVUT připravil pipetovací roboty Eppendorf pro testování vzorků na...
Další 3 fotografie v galerii
Tým z ČVUT připravil pipetovací roboty Eppendorf pro testování vzorků na covid-19. | foto: ČVUT

Vlna covidu-19 v Česku opadla a odhalila nové vynálezy, které zachraňují životy

25. května 2020  13:27 David Halatka Metro.cz
Vědecké skupiny v naší vlasti vynikají invencí, pracovitostí i týmovým stylem. Deník Metro vybral čtyři reprezentanty vylepšení, kterých si všímá vyspělý svět.

Za lubem toho mají Češi opravdu dost, čehož si všímá i východoasijský Tchaj-wan, jmenovitě tamní Academia Sintica. Ta navazuje spolupráci s Akademií věd ČR. „Chystáme první test na covid-19, založený na rozpoznávání proteinu na obálce viru monoklonální protilátkou,“ uvádí Markéta Růžičková z AV ČR. „Kolegové z Tchaj-wanu současně projevili zájem o spolupráci v širší oblasti testování na viry, včetně epidemiologie,“ doplňuje mluvčí. A dodává, že další důležitá spolupráce se rýsuje s vědeckými institucemi v Izraeli.

Máte virus?
Tým z ČVUT připravil pipetovací roboty Eppendorf pro testování vzorků na covid-19. „Roboty automatizují izolaci RNA metodou vyvinutou v Akademii věd s použitím magnetických nanočástic z Univerzity Palackého v Olomouci,“ uvádí chemik Pavel Šácha. Roboty pomáhají v laboratořích Nemocnice Na Bulovce a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Chystají se i do dalších nemocnic.

Eso v mobilu
Digitální karta Covid-19, za kterou stojí i projekt Spojujemecesko.cz, sdílí ověřené informace občanům přímo do mobilního telefonu, a to zdarma. Informace jsou aktualizovány čtyřikrát až šestkrát denně. Karta je bezpečná, nestahuje a nepředává žádné informace z telefonu uživatele. Lidé ji mohou sdílet s rodinou a přáteli pomocí QR kódu, linku, SMS a kdykoli ji vymazat.

Digitální karta Covid-19 sdílí ověřené informace občanům přímo do mobilního telefonu.

Digitální karta Covid-19 sdílí ověřené informace občanům přímo do mobilního telefonu.

Dech života
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT dokončila unikátní chráněné řešení plicní ventilace navržené pro léčení covidu-19. „Plicní ventilátor CoroVent je připraven k výrobě v tisícových sériích a nabízíme jej státu,“ uvádí hybatel týmu Karel Roubík. Zájem o ventilátor projevila i OSN. V rámci licence ČVUT jej bude vyrábět firma MICO a v případě velkého zájmu i další firmy v Česku.

Plicní ventilátor CoroVent

Plicní ventilátor CoroVent

Chytrý zářič
Odborníci z brněnské VUT sestavili pro tamní Fakultní nemocnici na zakázku germicidní zářič. Ten se hodí všude, kde sterilizace klasickými metodami není vhodná nebo vzhledem k prostředí možná. „Co se týče koronaviru, můžeme předpokládat, že náš zářič při čtyřicetiminutové expozici pokryje s účinností 90 procent místnost o rozměrech 5 x 4 metry,“ uvedl Radomil Matoušek z VUT.

Covid-19 v číslech

  • 9 dní přežívá koronavirus na plastech. Je proto dobré dezinfikovat zabalené zboží zakoupené v obchodech či věci každodenní potřeby, například telefon.
  • 56 °C - již tato teplota bezpečně zabíjí covid-19. Doporučuje se praní oblečení na 60 stupňů.
  • Koronavirus má míru infekčnosti 2,5. To znamená, že každý nemocný bez sociálního distancování infikuje 2,5 dalšího. Pro srovnání: chřipka má míru infekčnosti 1,5. 
  • Poslední podobná pandemie propukla v roce 1918. Jednalo se o španělskou chřipku. Pandemie trvala dva roky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V Praze se ochladíte třeba v tramvajích se žlutými čumáky. Kdy přijedou, poradí fanouškovský web

Tahák poradí, kde najdete klimatizaci.
vydáno 8. července 2020  12:41

Je tu léto a cestující opět volají po klimatizaci v MHD.   celý článek

Wi-fi z tramvají zmizela. DPP pro změnu v metru instaluje „zesilovače“ signálu a nové kamery

Staroměstská
vydáno 8. července 2020  9:02

Nespolehlivý internet zdarma v tramvajích dopravce vypnul již před pandemií. V metru jej postupně nahrazují předplacená data.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Před 176 lety dělníci zaútočili na Židy

Poříčská brána, rok 1836
vydáno 8. července 2020  5:53

Na Florenci se nachází „zakleté místo“, kde roku 1985 padlo k zemi nádraží Praha-Těšnov. Nežli ale roku 1875 tento klenot vyrostl, nacházela se tam...  celý článek

Pražany na Staromáku děsili hadi, ještěrky nebo mloci

Kostel Matky Boží před Týnem se nachází na Starém Městě pražském v blízkosti... Temná zákoutí
vydáno 7. července 2020  15:39

Znáte příběh o zlatém kalichu z Týnského chrámu u Staroměstského náměstí?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám