metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. října 2021. Svátek má Sabina.

Větší foto
Přívoz Vyšehrad nyní obsluhuje loď Kazi. | foto: Pražské BenátkyMetro.cz

Vltavu bude až do jara brázdit přívoz Vyšehrad

  5:56
Za plavbu z Výtoně na Smíchov zaplatíte třicet korun.

Mezi Císařskou loukou, přístavištěm na smíchovské náplavce a Výtoní vozí od včerejška Pražany nové plavidlo. Spoj s názvem Vyšehrad tu nahradil přívoz P5, který přes zimu obvykle nejezdí.

„Vyšehrad bude v provozu od neděle do pátku. Trasu bude obsluhovat bezbariérové plavidlo Šemík s kapacitou čtyřiceti osob,“ uvádějí provozovatelé přívozu – společnost Pražské Benátky.

V následujících dvou týdnech ale Pražané Šemíka na Vltavě ještě nezahlédnou. Vyšehradský spoj zatím obslouží loď Kazi. „Ta obvykle jezdí na Berounce a v září jí skončila sezona,“ dodává Kateřina Crhová za provozovatele.

Po Vltavě zdarma

  • Na Vltavě a Berounce jezdí přes léto celkem osm přívozů, kde vám na svezení stačí Lítačka či proštípnutý lístek. Celoročně jsou však v provozu pouze tři.
  • Přívoz P1: Sedlec–Zámky
  • Přívoz P2: V Podbabě – Podhoří
  • Přívoz P8: Troja – Císařský ostrov

Nové plavidlo není součástí Pražské integrované dopravy, a proto na něm neplatí standardní jízdenky. Dospělí zde tak za převoz zaplatí třicet korun. O deset korun méně pak cesta lodí stojí děti a seniory nad sedmdesát let.

„Jízdenky si bude možné zakoupit přímo na lodi u převozníka,“ dodávají provozovatelé s tím, že velitel plavidla není povinen přijímat bankovky vyšší hodnoty, než je dvě stě korun.

Přívozy jsou v metropoli alternativou povrchového cestování, a to zejména tam, kde nevedou mosty. Vyšehrad by měl přes zimu odlehčit hlavně nově zprůchodněné lávce na blízkém železničním mostě. Podle majitele Pražských Benátek Zdeňka Bergmana zájem Pražanů o plavby neopadl ani po jejím otevření. „Přívoz je pro lidi. Když vidíme, že je o něj velký zájem, chceme ho zachovat,“ vysvětluje Bergman.

Během plavební sezony, která začíná v dubnu a končí v těchto dnech, jezdí přívozy v rámci hromadné dopravy na osmi linkách. Přes zimu fungují tři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Málem mu ustřelili zadek. Teď slaví čtyřicet tisíc prodaných báglů

vydáno 22. října 2021  11:37

Lukáši Matějčkovi se před zhruba čtyřmi lety při túrách po Asii zalíbil jeden batoh. Podobné teď šije v Kolumbii a Indii.  celý článek

Elektronické sportování. Hraní je o psychice a o soustředění“

vydáno 22. října 2021  7:47

Organizace Entropiq patří v Česku mezi špičku v esportu. Jeden z jejích zahraničních týmů postoupil na turnaj PGL Major Stockholm ve hře Counter-Strike:...  celý článek

Nemoc motýlích křídel letos má u nás docela divnej rok, říká zakladatelka organizace Debra

vydáno 22. října 2021  5:22

V dětství chtěla Magda Hrudková zachraňovat velryby. Pak studovala v Brně filozofii a při pomoci v nemocnici „objevila“ nemoc motýlích křídel. Před...  celý článek

Vaše fotky z Prahy