metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září. | foto: vnitrobloky.czMetro.cz

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

  7:30
Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.

Tmavý a neupravený dvorek má ve vnitrobloku řada Pražanů, ale rozkvetlou komunitní zahradu či dětské hřiště už málokdo. A přesně to se snaží změnit spolek Bieno. Právě jeho členové se zasloužili o vznik festivalu Živé vnitrobloky, během kterého měli návštěvníci možnost prohlédnout si devět jedinečných pražských dvorů, jež povstaly z prachu a špíny. Festivalem to ale nekončilo, nýbrž spíše začalo. Ve středu se totiž koná Konference Živé vnitrobloky v Centru architektury a městského plánování.

Akce je určena především lidem, kteří mají s vnitrobloky a podobnými prostranstvími co do činění, ovšem vítáni jsou všichni, kdo mají o problematiku zájem. Návštěvníci se mohou těšit na několik přednášek a především na setkání s hlavními tahouny vnitroblokového fenoménu – tedy s lidmi, kteří své dvorky přeměnily v útulná prostranství.

Cílem akce je podle manažerky projektu Barbory Týcové mít město zaplněné sdílenými poloprostory natolik, jako má v současnosti například Kodaň. „Vnitrobloky jsou lákavou, ale nevyužitou příležitostí měst, jako je Praha, ale i dalších míst u nás. Na úrovni sousedské, intimní mohou znamenat posílení vztahů a zpříjemnění bydlení,“ uvedla Týcová. Organizátoři projektu zájemcům totiž nepomohou pouze se samotnou realizací, ale například i se skloubením všech sousedských představ. „Zanedbaný nebo neživý vnitroblok má spousta lidí a najde se mezi nimi i řada hrdinů, kteří s tím chtějí něco dělat. Pro ně může být užitečné dozvědět se, jak na to,“ zve na akci Týcová.

Akce začíná už dopoledne

  • Konference je určena správcům veřejných prostranství, komunálním politikům či například odborníkům na architekturu.
  • Akce se koná v Centru architektury a městského plánování ve Vyšehradské (Praha 2). Program startuje už v devět hodin dopoledne.
  • Připraveny jsou například přednášky „Vnitrobloky a dešťová voda v Praze 4“ či „Sedm kroků ke krásnému vnitrobloku v obrázcích“.
  • Vstup na konferenci Živé vnitrobloky je po registraci zdarma. Více najdete na webu Vnitrobloky.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek