metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 14 °C

Čtvrtek, 25. února 2021. Svátek má Liliana.
Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
Větší foto
Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září. | foto: vnitrobloky.czMetro.cz

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

13. listopadu 2018  7:30 Anna Portešová
Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.

Tmavý a neupravený dvorek má ve vnitrobloku řada Pražanů, ale rozkvetlou komunitní zahradu či dětské hřiště už málokdo. A přesně to se snaží změnit spolek Bieno. Právě jeho členové se zasloužili o vznik festivalu Živé vnitrobloky, během kterého měli návštěvníci možnost prohlédnout si devět jedinečných pražských dvorů, jež povstaly z prachu a špíny. Festivalem to ale nekončilo, nýbrž spíše začalo. Ve středu se totiž koná Konference Živé vnitrobloky v Centru architektury a městského plánování.

Akce je určena především lidem, kteří mají s vnitrobloky a podobnými prostranstvími co do činění, ovšem vítáni jsou všichni, kdo mají o problematiku zájem. Návštěvníci se mohou těšit na několik přednášek a především na setkání s hlavními tahouny vnitroblokového fenoménu – tedy s lidmi, kteří své dvorky přeměnily v útulná prostranství.

Cílem akce je podle manažerky projektu Barbory Týcové mít město zaplněné sdílenými poloprostory natolik, jako má v současnosti například Kodaň. „Vnitrobloky jsou lákavou, ale nevyužitou příležitostí měst, jako je Praha, ale i dalších míst u nás. Na úrovni sousedské, intimní mohou znamenat posílení vztahů a zpříjemnění bydlení,“ uvedla Týcová. Organizátoři projektu zájemcům totiž nepomohou pouze se samotnou realizací, ale například i se skloubením všech sousedských představ. „Zanedbaný nebo neživý vnitroblok má spousta lidí a najde se mezi nimi i řada hrdinů, kteří s tím chtějí něco dělat. Pro ně může být užitečné dozvědět se, jak na to,“ zve na akci Týcová.

Akce začíná už dopoledne

  • Konference je určena správcům veřejných prostranství, komunálním politikům či například odborníkům na architekturu.
  • Akce se koná v Centru architektury a městského plánování ve Vyšehradské (Praha 2). Program startuje už v devět hodin dopoledne.
  • Připraveny jsou například přednášky „Vnitrobloky a dešťová voda v Praze 4“ či „Sedm kroků ke krásnému vnitrobloku v obrázcích“.
  • Vstup na konferenci Živé vnitrobloky je po registraci zdarma. Více najdete na webu Vnitrobloky.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

Petr Ryšávka
vydáno 24. února 2021  20:00

Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v...  celý článek

Nahlášeno, uklizeno. Popeláři za přeplněný koš nemohli

Místo po úklidu
vydáno 24. února 2021  16:00

Deník Metro vyřešil prosbu čtenáře, kterého štvala lenost sousedů.   celý článek

Mosty, lávka a schodiště, která nikam nevedou

Jižní Město. Nedokončená lávka Praha? Aha!
vydáno 24. února 2021  11:38

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Lidé očkování chtějí, ale systém selhává, shodli se praktici

Praktický lékař Jiří Pražák.
vydáno 24. února 2021  7:58

Pandemie zaměstnává naplno i praktické doktory. Kromě běžných kontrol vyšetřují své pacienty i po telefonu a ordinační hodiny se mnohdy protáhnou. Podle...  celý článek

Vaše fotky z Prahy