metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor

Větší foto
Podolská vodárna. | foto: ŠJů - Wikimedia Commons

Voda v Dejvicích stále není pitná ani po převaření

  9:21
Situace kolem pitné vody v Dejvicích je stále špatná. Kolem 30 tisíc obyvatel nemůže pít vodu z kohoutku. Výsledky testů budou zveřejněny dnes kolem poledne.

Pražské vodovody a kanalizace upozornily na problémy s vodou obyvatelé dotčené oblasti už v neděli kolem poledne a oblast začaly zásobovat vodou z cisteren. Aktuálně zajišťuje zásobování vodou přes padesát cisteren.

„Společnost tak reagovala na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích a okamžitě zahájila kontrolu kvality pitné vody,“ řekl včera mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Výsledky testů vody bude mít společnost během dneška. V poledne proběhne tisková konference za účasti generálního ředitele PVK Petra Mrkose.

Vodohospodáři po zjištění možné závadnosti vody už v neděli odebrali velkou škálu vzorků ze zasažené sítě, zvýšili chlorování na vodojemu Andělka, ze kterého je zásobována zasažená oblast, a po celý den a noc proplachovali vodovodní síť.

Podle informací společnosti na jejím webu ale nebude havárie odstraněna dříve než ve středu. Ten den totiž budou mít teprve vodohospodáři od hygieniků potvrzeno, že vodu lze znovu uznat jako pitnou.

Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel jsou koliformní bakterie, kterých bylo ve vodě nepovolené množství.

Odbornou pomoc do neděle vyhledalo asi 130 lidí. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné. Třeba na střešovickou nemocnici se o víkendu obrátily desítky lidí se zažívacími problémy, pacienti ale nemuseli být hospitalizováni.

Dotčená lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strašně mě inspiruje Jiří Suchý, říká Michal Malátný. Novou desku Chinaski pokřtí fanoušci

vydáno 1. října 2022  5:09

V těchto dnech si budou moci fanoušci poprvé poslechnout novou desku kapely Chinaski. Mnozí až při koncertech, kterých pětičlenná parta odehraje během...  celý článek

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek