metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Podolská vodárna. | foto: ŠJů - Wikimedia Commons

Voda v Dejvicích stále není pitná ani po převaření

  9:21
Situace kolem pitné vody v Dejvicích je stále špatná. Kolem 30 tisíc obyvatel nemůže pít vodu z kohoutku. Výsledky testů budou zveřejněny dnes kolem poledne.

Pražské vodovody a kanalizace upozornily na problémy s vodou obyvatelé dotčené oblasti už v neděli kolem poledne a oblast začaly zásobovat vodou z cisteren. Aktuálně zajišťuje zásobování vodou přes padesát cisteren.

„Společnost tak reagovala na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích a okamžitě zahájila kontrolu kvality pitné vody,“ řekl včera mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Výsledky testů vody bude mít společnost během dneška. V poledne proběhne tisková konference za účasti generálního ředitele PVK Petra Mrkose.

Vodohospodáři po zjištění možné závadnosti vody už v neděli odebrali velkou škálu vzorků ze zasažené sítě, zvýšili chlorování na vodojemu Andělka, ze kterého je zásobována zasažená oblast, a po celý den a noc proplachovali vodovodní síť.

Podle informací společnosti na jejím webu ale nebude havárie odstraněna dříve než ve středu. Ten den totiž budou mít teprve vodohospodáři od hygieniků potvrzeno, že vodu lze znovu uznat jako pitnou.

Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel jsou koliformní bakterie, kterých bylo ve vodě nepovolené množství.

Odbornou pomoc do neděle vyhledalo asi 130 lidí. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné. Třeba na střešovickou nemocnici se o víkendu obrátily desítky lidí se zažívacími problémy, pacienti ale nemuseli být hospitalizováni.

Dotčená lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek