metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Větší foto
Podolská vodárna. | foto: ŠJů - Wikimedia Commons

Voda v Dejvicích stále není pitná ani po převaření

  9:21
Situace kolem pitné vody v Dejvicích je stále špatná. Kolem 30 tisíc obyvatel nemůže pít vodu z kohoutku. Výsledky testů budou zveřejněny dnes kolem poledne.

Pražské vodovody a kanalizace upozornily na problémy s vodou obyvatelé dotčené oblasti už v neděli kolem poledne a oblast začaly zásobovat vodou z cisteren. Aktuálně zajišťuje zásobování vodou přes padesát cisteren.

„Společnost tak reagovala na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích a okamžitě zahájila kontrolu kvality pitné vody,“ řekl včera mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Výsledky testů vody bude mít společnost během dneška. V poledne proběhne tisková konference za účasti generálního ředitele PVK Petra Mrkose.

Vodohospodáři po zjištění možné závadnosti vody už v neděli odebrali velkou škálu vzorků ze zasažené sítě, zvýšili chlorování na vodojemu Andělka, ze kterého je zásobována zasažená oblast, a po celý den a noc proplachovali vodovodní síť.

Podle informací společnosti na jejím webu ale nebude havárie odstraněna dříve než ve středu. Ten den totiž budou mít teprve vodohospodáři od hygieniků potvrzeno, že vodu lze znovu uznat jako pitnou.

Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel jsou koliformní bakterie, kterých bylo ve vodě nepovolené množství.

Odbornou pomoc do neděle vyhledalo asi 130 lidí. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné. Třeba na střešovickou nemocnici se o víkendu obrátily desítky lidí se zažívacími problémy, pacienti ale nemuseli být hospitalizováni.

Dotčená lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy