metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 29 °C

Pondělí, 22. července 2019. Svátek má Magdaléna.
Jez v Českém Krumlově patří k těm bezpečným.
Větší foto
Jez v Českém Krumlově patří k těm bezpečným. | foto: MAFRA

Vodáky trápí zákazy vstupu na břeh a zahrazené šlajsny

27. června 2019  10:23 Pavel Hrabica Metro.cz
Turisté nemají na řekách na růžích ustláno. Potýkají se s bariérami.

Po dvaceti letech se se známými opět vydali na Sázavu. Jedna z lodí však nezvládla proplutí jezu a výsledkem byla ošklivá zranění a hospitalizace. „Asi by se daly lodě přenést po břehu, ale zjistila jsem, že mnohým pánům nedovolí jejich mužské ego, aby přiznali, že to nedokážou,“ říká účastnice nedávné plavby z Ratajů do Sázavy.

Mapa rizik

147

Tolik jezů, kde hrozí nebezpečí, najdete na webové stránce www.nebezpecnejezy.cz. Mapují všech pět hlavních povodí České republiky.

Pravda ale je, že možnost jakkoli přenést na splavné řece loď přes jez bývá někde značně obtížná, nebo téměř nemožná. České vodáky trápí taky skutečnost, že kromě zanedbaných a nebezpečných jezů leckde narážejí na zahrazené propusti. „Dříve se proplouvalo vorovými propustmi, ale ty se zahradily bez adekvátní náhrady, a tudíž se musí lodě složitě přenášet,“ říká Petr Ptáček, specialista na bezpečnost na řekách a provozovatel serveru raft.cz. Komplikací bývá podle něho i obtížné přenášení některých jezů. Pozemky okolo nich bývají oplocené se zákazem vstupu a vodáci pak nemají kde jez přenášet. „Některé jezy na Jizeře a Lužnici jsou natolik neprostupné, že vodák nemá možnost pokračovat dále po řece bez složitého, až kilometrového, obnášení,“ vysvětluje Ptáček.

Vodáci se letos obrátili na ombudsmana, aby úřady při povolování příčných překážek více dbaly na prostupnost vodní cesty. „Není přece možné tuto veřejnou cestu zablokovat a neumožnit překonání překážky,“ argumentuje Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistiky. Zatímco turistické trasy a cyklostezky jsou až na výjimky bez nepřekonatelných bariér, vodní turistika se s nimi potýká s nejrůznějšími překážkami. Nejde jenom o jezy, život jim komplikují i užitečná díla. Vodáky trápí třeba nově budované vodní elektrárny, které komplikují splavnost některých toků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ženská parkovací místa. Podle restaurace jsou bezpečnější

Parkovací místa pro ženy
vydáno 22. července 2019  5:55

Testy ukazují, že ženy jsou na parkovištích opatrnější. Potřebují ale místo.  celý článek

Ohníček, barvičky i umělá krev. Vyzkoušeli jsme si Chemii hrou

Redaktorka na workshopu Chemie hrou.
vydáno 21. července 2019  6:02

Na Veletrhu vědy, který začátkem června proběhl v Praze, si návštěvníci mohli prohlédnout hodně věcí, ať už je baví biologie, medicína, nebo astronomie....  celý článek

Sonda do duše českého nohejbalu: Už není sportem pro pivaře

Memoriál Jardy Svobody, tradiční turnaj na osadě Havran se letos konal už po...
vydáno 20. července 2019  6:57

„Chlapi, dáme pivko a čutneme si nohec? Já s bráchou proti vám všem, o panáka!“ Tohle je sonda do duše českého nohejbalu, za kterou v létě možná dostaneme...  celý článek

Osobáky trpí obezitou, nejvíc však silnice ničí kamiony

ilustrační snímek
vydáno 19. července 2019  16:47

Za třicet let auta ztěžkla o stovky kil.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám