metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 23 °C

Pondělí, 6. července 2020. Den upálení mistra Jana Husa.
Rekonstrukce fontány je v plánu již řadu let.
Další 1 fotografie v galerii
Rekonstrukce fontány je v plánu již řadu let. | foto: JARMILA KOSTKANOVÁ

Vodnímu prvku u areálu na Kozinci se přezdívá úmrť. O jeho osudu rozhodnou do konce prázdnin

30. června 2020  8:12 Filip Jaroševský Metro.cz
Deník Metro vyslyšel čtenářku a s dotazem na opravu neudržované fontány se obrátil na radnici Prahy 15.

„Na konci ulice Evy Olmerové v Horních Měcholupech naleznete neudržovanou fontánu. Autorem díla a také přilehlých reliéfních stěn byl sochař Eduard Hájek. Toto zákoutí u místní vodárny volá po rekonstrukci,“ napsala nám čtenářka Jarmila Kostkanová. Za zaslání tipu a především fotografie tak získává odměnu tři sta korun.

Deník Metro oslovil místostarostu Prahy 15 Michala Frauenterku s dotazem, zda se oprava tohoto vodního prvku skutečně nechystá. Ukázalo se, že je již hotová projektová studie.

„Vodní prvek pomalu, ale jistě chystáme na rekonstrukci. Jde to ale bohužel pomaleji, než bychom si přáli. Fontánu z roku 1983 jsme totiž převzali do své správy od města společně s vedlejším bytovým domem, který je však v žalostném stavu. Počítáme tedy, že by měly práce na obou těchto částech proběhnout zároveň,“ vysvětluje pro Metro Frauenterka.

U vodního prvku přibudou okrasné kameny i stromy.

U vodního prvku přibudou okrasné kameny i stromy.

Malému zákoutí a fontáně obložené drobnou keramickou mozaikou, která je ze dvou stran obklopena betonovou zdí s reliéfní plastikou, se na radnici Prahy 15 přezdívá úmrť. Nikdo totiž moc nevěří, že se ještě někdy dočká plánované nové podoby s okrasným kamením a břečťanovým porostem. Situace je složitá také proto, že pokud se radnice rozhodne přilehlý dům s byty po bývalých zaměstnancích vodáren opravit, musí v něm následně tito odborníci také bydlet. Tato podmínka je podle Frauenterky dokonce zakořeněna v územním plánu. „Musí tam prostě bydlet jenom vodníci, jak jim tu říkáme. Už si z toho děláme legraci a říkáme si, že by přece stačilo jen to, že ti nájemníci budou mít vodu rádi,“ usmívá se Frauenterka.

Řešení této komplikované situace by mělo být známo počátkem září. Jednou z možností je podle Frauenterky také možnost pronajmout byty v areálu zaměstnancům vodáren. Vždyť právě na jejich popud fontána u domu před skoro čtyřiceti lety vznikla.

„Byl to takový zvyk. Když byla dokončena nějaká velká vodárenská stavba, zbudoval se automaticky i vodní prvek,“ dodává pro Metro Frauenterka. Fontány, brouzdaliště, pítka, kašny i zrekonstruované pumpy jsou v metropoli každý rok stále oblíbenější. Asi největší ohlas loni způsobil nový takzvaný Vějíř Žofie Chotkové, který vznikl v předpolí Písecké brány na Praze 6. Podle informací webu prazskekasny.cz, kde lze dohledat seznam funkčních i nefunkčních vodních prvků ve městě, je takovým nejnovějším přírůstkem trojice mlžicích sprch v trojské zoo. Ty mají symbolizovat strom s choroši.

„Vždy jsou na stromě dva choroše, z nichž jeden má funkci chrliče. Mlha se spustí po stisknutí tlačítka v kmeni. Jedna ze sprch se nachází mezi velemlokáriem a výběhem tygrů, druhou bychom našli poblíž občerstvení U Supa u jižního vstupu. Třetí je nedaleko Divadla Archa,“ uvádí web. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RESTART: Je potřeba udělat technické obory víc sexy, říká investor Marek Moravec

Marek Moravec Restart
vydáno 6. července 2020  14:44

Patří mezi čtyři partnery investičního fondu Nation 1, který podporuje technologické firmy v jejich úplných začátcích. Marek Moravec studoval na Oxfordu a...  celý článek

Nejsilnějším pivem na světě je Snake Venom, nejprodávanější je Sněhová vločka

Petr David v akci
vydáno 6. července 2020  7:24

Pivo, to je nejen česká perla. Vydejte se s námi za pivními zajímavostmi a perličkami.  celý článek

Zažili jsme parádní mejdan na Manhattanu. Leží kousek od Třeboně

Míra býval lešenář. Už dávno je ale v důchodu a v kšiltovce New York je prostě... Magazín
vydáno 5. července 2020  5:19,  aktualizováno  9:12

Měla to být reportáž o tom, jak jsme za jediný den navštívili několik míst v Česku, která mají světový název. Místo toho je tenhle text o lidech, jež nám...  celý článek

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám