metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Další 1 fotografie v galerii
Rekonstrukce fontány je v plánu již řadu let. | foto: JARMILA KOSTKANOVÁ

Vodnímu prvku u areálu na Kozinci se přezdívá úmrť. O jeho osudu rozhodnou do konce prázdnin

  8:12
Deník Metro vyslyšel čtenářku a s dotazem na opravu neudržované fontány se obrátil na radnici Prahy 15.

„Na konci ulice Evy Olmerové v Horních Měcholupech naleznete neudržovanou fontánu. Autorem díla a také přilehlých reliéfních stěn byl sochař Eduard Hájek. Toto zákoutí u místní vodárny volá po rekonstrukci,“ napsala nám čtenářka Jarmila Kostkanová. Za zaslání tipu a především fotografie tak získává odměnu tři sta korun.

Deník Metro oslovil místostarostu Prahy 15 Michala Frauenterku s dotazem, zda se oprava tohoto vodního prvku skutečně nechystá. Ukázalo se, že je již hotová projektová studie.

„Vodní prvek pomalu, ale jistě chystáme na rekonstrukci. Jde to ale bohužel pomaleji, než bychom si přáli. Fontánu z roku 1983 jsme totiž převzali do své správy od města společně s vedlejším bytovým domem, který je však v žalostném stavu. Počítáme tedy, že by měly práce na obou těchto částech proběhnout zároveň,“ vysvětluje pro Metro Frauenterka.

U vodního prvku přibudou okrasné kameny i stromy.

U vodního prvku přibudou okrasné kameny i stromy.

Malému zákoutí a fontáně obložené drobnou keramickou mozaikou, která je ze dvou stran obklopena betonovou zdí s reliéfní plastikou, se na radnici Prahy 15 přezdívá úmrť. Nikdo totiž moc nevěří, že se ještě někdy dočká plánované nové podoby s okrasným kamením a břečťanovým porostem. Situace je složitá také proto, že pokud se radnice rozhodne přilehlý dům s byty po bývalých zaměstnancích vodáren opravit, musí v něm následně tito odborníci také bydlet. Tato podmínka je podle Frauenterky dokonce zakořeněna v územním plánu. „Musí tam prostě bydlet jenom vodníci, jak jim tu říkáme. Už si z toho děláme legraci a říkáme si, že by přece stačilo jen to, že ti nájemníci budou mít vodu rádi,“ usmívá se Frauenterka.

Řešení této komplikované situace by mělo být známo počátkem září. Jednou z možností je podle Frauenterky také možnost pronajmout byty v areálu zaměstnancům vodáren. Vždyť právě na jejich popud fontána u domu před skoro čtyřiceti lety vznikla.

„Byl to takový zvyk. Když byla dokončena nějaká velká vodárenská stavba, zbudoval se automaticky i vodní prvek,“ dodává pro Metro Frauenterka. Fontány, brouzdaliště, pítka, kašny i zrekonstruované pumpy jsou v metropoli každý rok stále oblíbenější. Asi největší ohlas loni způsobil nový takzvaný Vějíř Žofie Chotkové, který vznikl v předpolí Písecké brány na Praze 6. Podle informací webu prazskekasny.cz, kde lze dohledat seznam funkčních i nefunkčních vodních prvků ve městě, je takovým nejnovějším přírůstkem trojice mlžicích sprch v trojské zoo. Ty mají symbolizovat strom s choroši.

„Vždy jsou na stromě dva choroše, z nichž jeden má funkci chrliče. Mlha se spustí po stisknutí tlačítka v kmeni. Jedna ze sprch se nachází mezi velemlokáriem a výběhem tygrů, druhou bychom našli poblíž občerstvení U Supa u jižního vstupu. Třetí je nedaleko Divadla Archa,“ uvádí web. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy