metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Ilustrační snímek | foto: freeimages

Vodovod v Dejvicích obsahoval bakterii. Někteří lidé mají zdravotní problémy

  12:50
Obyvatelé čtyř dejvických ulic nemohli v posledních dnech pít vodu z vodovodního rozvodu. Podle hygieniků obsahovala bakterii E.coli. „Od dnešního dne je již kvalita vody v pořádku,“ uvedla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková. Výjimku má z preventivních důvodů pouze jeden dům, u něj by měla být vody pitná od soboty. Podle MF DNES mají někteří lidé z oblasti zdravotní problémy.

Ke kontaminaci pravděpodobně došlo v souvislosti s nedávnou havárií vody v oblasti. "PVK pravidelně po havárii kontrolují kvalitu vody a odebírají vzorky. Všechny vzorky byly v pořádku, až výsledky z tohoto týdne ukázaly kontaminaci," uvedla Dvořáková. "Zřejmě má některý dům špatně osazené zpětné klapky a pod tlakem se nasála voda z vnitřních rozvodů a dostala se do veřejné sítě domů v okolí, tím došlo ke kontaminaci vody," dodala. PVK poté začala přidávat do vody více chlóru a zaměstnanci potrubí proplachovali. Problémy se týkaly domů v ulicích Na Kotlářce, Na Kocínce, Bílé a Božkově.

Obyvatele trápí horečky a nevolnost

PVK po zjištění problému upozornila obyvatele domů letáky, které vylepila na vchodech. Zakázala jim v nich vodu pít i koupat se v ní. Podle MF DNES si někteří místní obyvatelé stěžují, že o situaci informace neměli a vody se tak napili. Nyní je prý trápí horečky a nevolnost. Dvořáková postup PVK hájí. Výlep letáků se podle ní osvědčil a je nejrychlejší, informace prý byly na všech domech. Obyvatelé, kteří se zaregistrovali do systému PVK také dostali varovné SMS. "Vždy se najde někdo, kdo si stěžuje," poznamenala k situaci Dvořáková.

Ke kritice PVK se přidala i Praha 6, které vadí, že se o problémech dozvěděla až od novinářů. Podle mluvčího radnice Adama Halmošiho PVK povinnost informovat radnici nemá, k informování lidí by to ale pomohlo. Podle Dvořákové firma úředníky v podobných případech kontaktuje. Tentokrát se tak prý pravděpodobně nestalo kvůli malému rozsahu havárie. Podobné události se podle Dvořákové stávají maximálně třikrát do roka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek