metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 31 °C

Sobota, 8. srpna 2020. Svátek má Soběslav.
Nejdřív auto nastříkat a nechat působit...
Větší foto
Nejdřív auto nastříkat a nechat působit... | foto: Metro.cz

Vodu nehltají jenom bazény, hodně jí proteče automyčkami

6. června 2019  12:24 Pavel Hrabica Metro.cz
Šetřete vodou. Nenapouštějte bazény. Radnice malých obcí i velkých měst bijí před létem na poplach.

V létě u nás protečou bazény miliardy litrů vzácné tekutiny. Česko je ve srovnání s dalšími státy starého kontinentu „evropskou bazénovou velmocí“. Další obrovské množství vody Češi použijí na mytí aut v myčkách.

Zatímco před rokem 1989 skoro neexistovaly, v současnosti na automyčku narazíte u většiny čerpacích stanic. Jako houby po dešti rostou také samoobslužné myčky aut. Nikdo nechce vypadat jako špindíra. Vozy reprezentují firmy, jsou polepené logy, veřejná doprava je nosičem reklam. Za špinavou by nikdo nezaplatil.

Koupel nebo čisté auto

  • Bazény, jež mají Češi doma, protečou ročně dvě Máchova jezera. Je jich asi 800 tisíc. 
  • Menší zahradní kulatý bazén potřebuje k naplnění asi 10 krychlových metrů vody. Při úsporném mytí by to vystačilo na 333 umytí osobního auta.
  • Na ruční mytí auta doma na dvoře se dá za deset minut spotřebovat i 300 litrů vody.

Vodu myčky recyklují
S jakými způsoby mytí se můžeme momentálně setkat a kolik vody proteče českými automyčkami? To se přesně spočítat nedá. „Naši zákazníci mají hned několik možností,“ vysvětlil deníku Metro Karel Jirec, vedoucí mycího centra z olbramovického Davo Caru. Jednak je zde tunelová myčka, pak portálová myčka a také mycí boxy pro individuální mytí. „V celém mycím centru využíváme recyklovanou vodu, téměř osmdesát procent,“ říká Jirec. Portálové mytí spotřebuje asi čtyřicet litrů čisté vody, zbytek (asi 75 procent) je voda recyklovaná. V tunelovém mytí je spotřeba o něco vyšší s ohledem na délku linky (30 metrů), kolem devadesáti litrů na vozidlo. „Největší spotřeba je v ručních boxech, asi 140 litrů na jeden vůz,“ uzavírá pro deník Metro Jirec.

Primátorce myje auto řidič obden ručně
Zajímalo nás, jak často jdou do myček firemní vozidla. Jestli musí mít ministři každý den auto jako ze škatulky. „Čistota služebních vozidel využitých pro potřeby ministra dopravy je zakotvena ve vnitřním předpise. To znamená, že řidič je povinen udržovat vůz v čistotě,“ informoval deník Metro František Jemelka z tiskového oddělení resortu dopravy. Paušálně nelze určit, kolikrát týdně se služební automobily resortu (nejen ty ministerské) umývají. Záleží hlavně na ročním období a počasí. Podobně je na tom šéf kabinetu. „Vozidla pana premiéra se myjí dle potřeby,“ říká mluvčí vlády Jana Adamcová.

Ani primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová nejezdí v ušpiněném autě. „Do myčky ale jezdíme v závislosti na počasí tak dvakrát až třikrát do měsíce, ručně myje auto řidič obden,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Například policie, která má v garážích tisíce vozů, je posílá obvykle do vlastních automyček. „Auta se myjí, až když jsou špinavá, žádný pravidelný harmonogram nemáme,“ říká Eva Kropáčová, mluvčí Policejního prezidia. „Platí pouze doporučení mýt vozidla minimálně jednou měsíčně, v případě potřeby i častěji,“ uvádí Ivo Vysoudil z České pošty. „Autobusy RegioJet mají pevně nastavený režim mytí, přibližně jednou týdně,“ prozradil Aleš Ondrůj, mluvčí dopravce.

Špinavé auto? Pokuta!
Dopravci si uvědomují, kolik vody proteče myčkami, aby byl vozový park jako ze škatulky. „Použitá voda je u novější mycích linek recyklována,“ informovala deník Metro Gabriela Novotná, mluvčí Českých drah. Vagony Českých drah jdou do strojních myček, které mají dráhy v uzlových bodech, jednou za dva týdny. „Potřeba vody je minimální, a to i v případě ručního mytí v menších depech, jedná se o desítky litrů na jeden vůz,“ dodává Novotná.

Čisté musí být i vozy městské hromadné dopravy. V Praze umyjí ve vozovnách až dvě stě tramvají denně. „Řidiči autobusů musí projet mycím rámem podle znečištění před každým odstavením autobusu,“ uvedla pro deník Metro Aneta Řehková, mluvčí pražského dopravního podniku. Na čistotu aut dbají i dopravci zboží. „Auta při předávce kontroluje technik správy vozového parku,“ uvedl pro deník Metro Aleš Malucha, provozní ředitel společnosti Rohlík.cz. „Péči věnujeme i zevnějšku. Auto se nesmí předávat špinavé. Pokud ho kurýr odevzdá špinavé, dostane pokutu,“ dodává Malucha z e-shopu. 

Ruční mytí aut. Šetření vody míří i na řidiče. Auto umyjí třiceti litry

„Rozdíl mezi umýváním auta v běžné automyčce a při ručním mytí může být co do spotřeby vody obrovský,“ říká Bořek Marek z českobudějovické firmy Vaportecnic, která prodává ekologicky šetrné technologie do ručních myček.

Šetření vodou je velké téma. Kolik vody proteče běžnou myčkou, jaká bývá u čerpacích stanic?
Jedno umytí auta spotřebuje 200 až 250 litrů vody. Ale všechny tyto myčky už mají v současnosti recyklaci vody. Tři čtvrtiny vody jsou znovu vyčištěné a použité na oplach.

V mycích boxech, kde si mohu auto umýt sám, je to jiné?
V běžných bezkontaktních myčkách nemají recyklaci vody. Záleží na tom, jak rychle vůz při oplachování umyjete. Na jedno umytí spotřebujete třeba jen kolem sedmdesáti litrů vody. Určitě je to méně než ve velké rámové kartáčové myčce.

Ekologicky smýšlející řidiče napadne, jestli lze spotřebu ještě snížit.
Ano, a to díky technologii „clean water“ s recyklací vody. Jeden oplachovací cyklus na závěr, který využívá vyčištěnou vodu, spotřebuje za dvě minuty čtrnáct litrů. U běžných myček je to asi dvojnásobek. Dá se říci, že je to někde kolem třiceti litrů na jedno mytí auta. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám