metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Další 1 fotografie v galerii
Dejvicích a Bubenči teče z kohoutků závadná vody, pro ji lidé musí brát z přistavených cisteren. | foto: Jan MarekMetro.cz

Vodu v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít minimálně do středy

  12:14,  aktualizováno  15:48
Obyvatelé Dejvic a Bubenče si musí až do poloviny týdne zajistit pitnou vodu z přistavených cisteren. Ještě během pondělí jejich počet v postižené oblasti vzroste na šedesát.

Do vody se dostaly koliformní bakterie a lidé ji nemůžou využívat ani po převaření a vhodná není ani pro ústní hygienu. Podle zástupců Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) bude nutné provést ještě další testy.

Situaci obyvatel Prahy 6 řšil dnes dvakrát krizový štáb městské části. „Radnice Prahy 6 bude do škol, domů pro seniory a léčeben dlouhodobě nemocných vozit balenou vodu,“ řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář po zasedání krizového štábu. „V terénu jsou pracovníci i mikrobus, který rozváží vodu. Situaci monitorujeme a zatím zvládáme,“ řekl Kolář.

Pravděpodobnou příčinou výskytu bakterií byl pokles tlaku ve vodovodu, při kterém byla nasáta stojatá voda s bakteriemi ze slepé přípojky, která není zakreslena v mapě.

S podobnou přípojkou se PVK v Dejvicích už setkaly. „Budeme ji hledat asi na kilometrovém úseku pomocí kamerového systému,“ řekl Mrkos. Pátrat budou mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat.

V současné době PVK vodovod proplachuje, nedělní výsledky rozborů vody ještě ukázaly u některých vzorků zvýšené hodnoty. Podle Mrkose první rozbory PVK prováděly preventivně v pátek, protože při výměně vodoměrů klesal tlak v síti. „Než jsme dostali výsledky rozborů, které trvají jeden den, už jsme měli informace z nemocnic,“ řekl ředitel vodohospodářů.

Lidé, kteří vyhledali kvůli střevním potížím lékaře, budou moci žádat kompenzaci. Po vyčíslení ušlého zisku dostanou odškodnění i firmy, PVK jsou pro takové případy pojištěny.

V oblasti je navzdory problémům otevřena většina restaurací. Jejich zaměstnanci chodí pro vodu k cisternám, od rána byli už několikrát. V omezeném provozu fungují také menzy v areálu ČVUT, prodává se jen balené jídlo a pití. Podle pražské hygieničky Zdeňky Jágrové mohou stravovací zařízení mít otevřeno, situaci ale musí přizpůsobit svůj režim.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek

Prasátko Peppa má i dospělácké fanoušky. Proč z něj vaše dítě nedostane autismus?

Strážce streamu
vydáno 26. května 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Vysílají jej ve sto osmdesáti zemích a přeložený je do mnoha desítek jazyků. I přesto se vás tenhle celosvětový fenomén, který vznikl již v roce 2004,...  celý článek