metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vody je v Česku dost, jen ji neumíme využít

22. července 2020  12:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Osobní hygiena a toalety „sežerou“ denně 65 procent vody spotřebované na hlavu v Česku.

Jak snížit spotřebu vody? To trápí Česko už dlouhou dobu. Nejen v souvislosti s dlouhodobým suchem. Kvalitní pitná voda, kterou produkujeme za vysokou cenu, se u nás používá na všechno. Od splachování toalet, sprchování ulic v letních vedrech až po čištění aut v myčkách. Řešení se nabízí ve větším prosazení šedé vody pro hygienicky méně náročné činnosti (více v boxu „Spořivá šedá“).

„Je nesmysl složitě upravovat vodu tak, aby měla kvalitu pro pití, platit stokorunu za kubický metr a používat ji pak na splachování toalet. Nebo pouštět do kanalizace hektolitry dešťové či mírně znečištěné vody bez dalšího užitku,“ říká výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda. Tento spolek se snaží developerům ukazovat, že technologie, které umí šetřit vodu, se finančně vyplatí, především s ohledem na budoucnost.

K pití jen dvacetina

110

Tolik litrů pitné vody spotřebuje v průměru jeden obyvatel Prahy. Jedná se o nejvyšší spotřebu v rámci krajů v Česku. K pití využívají Češi v průměru jen dvacetinu denně spotřebované vody.

Od roku 2021 by měla v Česku platit novela vodního zákona. Ta výrazně zpřísní podmínky pro hospodaření s dešťovou vodou pro nové stavby, například obytné areály, průmyslové a skladové haly či obchodní domy. Nové stavby musejí akumulovat dešťovou vodu, nebo ji alespoň vsakovat. Kvůli tomu bude povinnost budovat u novostaveb třeba retenční nádrže a jezírka právě na dešťovou vodu.

„Chystaná pravidla už neumožňují stavět bez toho, že se do projektů nezahrnou i způsoby, jak zachytávat minimálně dešťovou vodu. Pracujeme při přípravě nových projektů,“ říká Dušan Kunovský, majitel developerské společnosti Central Group. Kupodivu uznává, že „zelené“ technologie nemají na růst cen nemovitostí zásadní vliv. „Ceny pozemků a stavebních prací se do zvyšujících se cen promítají podstatně víc,“ říká Kunovský.

„Technologie pro akumulaci dešťové vody i zpětné použití šedé vody mohou mít reálnou návratnost kolem deseti let,“ argumentuje Zdeněk Petrů, jednatel firmy Koncept Ekotech. Vyplatí se to podle něj právě u velkých developerských staveb. „Vodu lze jímat jak ze střech, tak ze zpevněných povrchů, svádět ji do podzemní nádrže, kde se zbaví nečistot, je biologicky pročištěná a dezinfikovaná a lze ji následně využít například na zavlažování zeleně v okolí těchto domů,“ připomíná Petrů.

I před novelou vodního zákona vyrůstají v Česku stále častěji budovy, které odpadní a dešťovou vodu recyklují už nyní. Například v hotelu Galant v Mikulově umožňuje technologie filtrace využít ke splachování denně až tři tisíce litrů šedé vody, která se předtím využívá k mytí a sprchování.

Spořivá šedá

  • Šedá voda je podle norem splašková odpadní voda, která neobsahuje fekálie a moč a která odtéká z umyvadel, van, sprch, dřezů a podobně.
  • Návratnost při využití šedé vody je o něco vyšší než u dešťové, asi 12,5 roku.
  • Z veřejných staveb začal systém šedé vody jako první v  Česku používat pražský Mosaic House Design Hotel už před deseti lety.
  • Byl také druhou budovou na světě, která kombinovala využívání šedé vody se zpětným získáváním tepla.

Komentáře

Hlavní zprávy

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Legenda investigativní novinařiny vzpomíná na krále podsvětí i na brutalitu mafie z Východu

Josef Klíma
vydáno 4. srpna 2020  13:56

Od začátku července můžete na platformách Apple, Spotify, SeznamZprávy.cz nebo Google Podcasts poslouchat podcast s názvem České podsvětí. Josef Klíma zde...  celý článek

Deník Metro cestovatelům rozdal odměny na další výlety. Razítka dorazila i ze zahraničí

Květuše Urban Klimentová se vydala na pouť.
vydáno 4. srpna 2020  5:06

Milí čtenáři, jste vážně skvělí. Před dvěma týdny jsme vás vyzvali, abyste si do našeho rámečku #METROTAG, který každý den najdete na stránkách SERVIS a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám