metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Pepa Vojtek ze skupiny Kabát v Mořském světe v Holešovicích představuje
Pepa Vojtek ze skupiny Kabát v Mořském světe v Holešovicích představuje spolupráci s Hard Rock Cafe Prague. | foto: Jan David, Metro.cz

Vojtek sundal hodinky a krmil žraloka. Bruce dlabe ryby za peníze rockerů

27. května 2013  16:08 Jan David Metro.cz
Modrou vodou projede dlouhý temný stín. Skrz sklo je žralok krásně vidět. Otevře čelisti a během vteřiny v nich zmizí kus ryby. Pod hladinu ji hodil rockový zpěvák Pepa Vojtek ze skupiny Kabát. Představil dnes spolupráci pražského Hard Rock Café a Mořského světa na holešovickém výstavišti.

"Radši si sundám hodinky," vtipkoval Vojtek před krmením. "Mohl bych mu ještě rovnou napsat na bok fixou jméno, aby si ho lidi nepletli s ostatníma," dodal se smíchem. Žraloků tady totiž plave několik, ale jenom ten největší je Bruce. V obřím akváriu tu žije už sedm let a měří skoro dva metry.

"Nejdůležitější částí spolupráce je jeho sponzoring," uvedla za slavný rockový klub Lucie Janoušková, která přiblížila nově vzniklé partnerství. Hard Rock Cafe Praha podle ní například vydává limitovanou kolekci svých slavných speciálních placek, takzvaných pinů, s motivy mořského světa. "Patnáct procent z výtěžku půjde na žraloka Bruce," prozradila.

Jedině Bruce si hodí šlofíka

Bruce je žralok bělocípý, který ve volné přírodě obývá oblasti korálových útesů v Indickém oceánu. Poznat se dá podle typických bílých zakončení na ploutvích a ocasu. Podle pracovníků atrakce v Holešovicích je to přitom jediný druh žraloka, který si umí lehnout na útes a usnout. Jiné druhy těchto dravých torpéd totiž musí kvůli okysličování celý život plavat.

"Vidíte támhle ty trysky u hladiny? Těma si tady Bruce nechává nahánět okysličený vzduch do žaber, když odpočívá," vysvětluje jeden z pracovníků. Na odpočinek teď má dnešní celebrita nárok, po nakrmení frontmanem ze skupiny Kabát mu totiž pěkně narostlo břicho. "Krmení dostávají dvakrát až třikrát týdně, to jim stačí, aby byli zdraví," dodává. Krmení pro veřejnost se tu koná každý čtvrtek.

Doktor v čelistech smrti

Žraloci nejsou jedinými obyvateli největšího akvária svého druhu u nás. Plavou tu různé druhy ryb, včetně barevné rybky známé díky kreslené pohádce o Nemovi. Jeden druh je tu ale zcela speciální.

"Je to ta modrá rybka z černým pruhem," ukazuje pracovník. "Je to takový žraločí doktor," podotýká. Tato rybka proplouvá nebezpečnými čelistmi a vyžírá zbytky jídla mezi zuby. Plní tak preventivní ochranu a žralok nepotřebuje kartáček na zuby. Ty mu mimochodem stále dorůstají a za celý život jich může mít i tisíc.

Komentáře

Hlavní zprávy

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Velký přehled betlémů v Praze. Poradíme, kam se vydat za Ježíškem

Slaměný betlém v životní velikosti[AUTOR_FOTO]
vydáno 14. prosince 2018  9:24

Některé výstavy jsou už tradiční. Také letos se vánoční výjev objeví v Betlémské kapli, u Lorety či v Senátu.  celý článek

Vymysleli školní budovu, kde se žáci budou cítit dobře

Nově navržený objekt trojské základní školy
vydáno 14. prosince 2018  6:47

Český tým architektů zazářil na mezinárodní soutěži.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám