metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš
Pepa Vojtek ze skupiny Kabát v Mořském světe v Holešovicích představuje spolupráci s Hard Rock Cafe Prague. | foto: Jan David, Metro.cz

Vojtek sundal hodinky a krmil žraloka. Bruce dlabe ryby za peníze rockerů

  16:08
Modrou vodou projede dlouhý temný stín. Skrz sklo je žralok krásně vidět. Otevře čelisti a během vteřiny v nich zmizí kus ryby. Pod hladinu ji hodil rockový zpěvák Pepa Vojtek ze skupiny Kabát. Představil dnes spolupráci pražského Hard Rock Café a Mořského světa na holešovickém výstavišti.

"Radši si sundám hodinky," vtipkoval Vojtek před krmením. "Mohl bych mu ještě rovnou napsat na bok fixou jméno, aby si ho lidi nepletli s ostatníma," dodal se smíchem. Žraloků tady totiž plave několik, ale jenom ten největší je Bruce. V obřím akváriu tu žije už sedm let a měří skoro dva metry.

"Nejdůležitější částí spolupráce je jeho sponzoring," uvedla za slavný rockový klub Lucie Janoušková, která přiblížila nově vzniklé partnerství. Hard Rock Cafe Praha podle ní například vydává limitovanou kolekci svých slavných speciálních placek, takzvaných pinů, s motivy mořského světa. "Patnáct procent z výtěžku půjde na žraloka Bruce," prozradila.

Jedině Bruce si hodí šlofíka

Bruce je žralok bělocípý, který ve volné přírodě obývá oblasti korálových útesů v Indickém oceánu. Poznat se dá podle typických bílých zakončení na ploutvích a ocasu. Podle pracovníků atrakce v Holešovicích je to přitom jediný druh žraloka, který si umí lehnout na útes a usnout. Jiné druhy těchto dravých torpéd totiž musí kvůli okysličování celý život plavat.

"Vidíte támhle ty trysky u hladiny? Těma si tady Bruce nechává nahánět okysličený vzduch do žaber, když odpočívá," vysvětluje jeden z pracovníků. Na odpočinek teď má dnešní celebrita nárok, po nakrmení frontmanem ze skupiny Kabát mu totiž pěkně narostlo břicho. "Krmení dostávají dvakrát až třikrát týdně, to jim stačí, aby byli zdraví," dodává. Krmení pro veřejnost se tu koná každý čtvrtek.

Doktor v čelistech smrti

Žraloci nejsou jedinými obyvateli největšího akvária svého druhu u nás. Plavou tu různé druhy ryb, včetně barevné rybky známé díky kreslené pohádce o Nemovi. Jeden druh je tu ale zcela speciální.

"Je to ta modrá rybka z černým pruhem," ukazuje pracovník. "Je to takový žraločí doktor," podotýká. Tato rybka proplouvá nebezpečnými čelistmi a vyžírá zbytky jídla mezi zuby. Plní tak preventivní ochranu a žralok nepotřebuje kartáček na zuby. Ty mu mimochodem stále dorůstají a za celý život jich může mít i tisíc.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek