metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
Pepa Vojtek ze skupiny Kabát v Mořském světe v Holešovicích představuje spolupráci s Hard Rock Cafe Prague. | foto: Jan David, Metro.cz

Vojtek sundal hodinky a krmil žraloka. Bruce dlabe ryby za peníze rockerů

  16:08
Modrou vodou projede dlouhý temný stín. Skrz sklo je žralok krásně vidět. Otevře čelisti a během vteřiny v nich zmizí kus ryby. Pod hladinu ji hodil rockový zpěvák Pepa Vojtek ze skupiny Kabát. Představil dnes spolupráci pražského Hard Rock Café a Mořského světa na holešovickém výstavišti.

"Radši si sundám hodinky," vtipkoval Vojtek před krmením. "Mohl bych mu ještě rovnou napsat na bok fixou jméno, aby si ho lidi nepletli s ostatníma," dodal se smíchem. Žraloků tady totiž plave několik, ale jenom ten největší je Bruce. V obřím akváriu tu žije už sedm let a měří skoro dva metry.

"Nejdůležitější částí spolupráce je jeho sponzoring," uvedla za slavný rockový klub Lucie Janoušková, která přiblížila nově vzniklé partnerství. Hard Rock Cafe Praha podle ní například vydává limitovanou kolekci svých slavných speciálních placek, takzvaných pinů, s motivy mořského světa. "Patnáct procent z výtěžku půjde na žraloka Bruce," prozradila.

Jedině Bruce si hodí šlofíka

Bruce je žralok bělocípý, který ve volné přírodě obývá oblasti korálových útesů v Indickém oceánu. Poznat se dá podle typických bílých zakončení na ploutvích a ocasu. Podle pracovníků atrakce v Holešovicích je to přitom jediný druh žraloka, který si umí lehnout na útes a usnout. Jiné druhy těchto dravých torpéd totiž musí kvůli okysličování celý život plavat.

"Vidíte támhle ty trysky u hladiny? Těma si tady Bruce nechává nahánět okysličený vzduch do žaber, když odpočívá," vysvětluje jeden z pracovníků. Na odpočinek teď má dnešní celebrita nárok, po nakrmení frontmanem ze skupiny Kabát mu totiž pěkně narostlo břicho. "Krmení dostávají dvakrát až třikrát týdně, to jim stačí, aby byli zdraví," dodává. Krmení pro veřejnost se tu koná každý čtvrtek.

Doktor v čelistech smrti

Žraloci nejsou jedinými obyvateli největšího akvária svého druhu u nás. Plavou tu různé druhy ryb, včetně barevné rybky známé díky kreslené pohádce o Nemovi. Jeden druh je tu ale zcela speciální.

"Je to ta modrá rybka z černým pruhem," ukazuje pracovník. "Je to takový žraločí doktor," podotýká. Tato rybka proplouvá nebezpečnými čelistmi a vyžírá zbytky jídla mezi zuby. Plní tak preventivní ochranu a žralok nepotřebuje kartáček na zuby. Ty mu mimochodem stále dorůstají a za celý život jich může mít i tisíc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek