metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 16. ledna 2022. Svátek má Ctirad.
Na Hlavním nádraží si zatím cestující musejí vystačit s vlastními vůněmi. | foto: MAFRA

Voňavé hlavní nádraží je fáma. Nápad zatím nevzkřísili

  12:03
Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak cítili třeba jako v pralese nebo na ovocné plantáži. Sen cestujících o vestibulu provoněném citrusovými plody je stále u ledu.

Představte si, že vkročíte do budovy hlavního nádraží, nebo do ní vystoupáte po schodech ze stanice metra C, a po nose vás příjemně pohladí vůně citrusových plodů, rozmarýnu či jasmínu. Tak přesně tuhle vizi měli před lety zástupci Správy železnic (SŽDC). Jejich nápad si ale vyložili někteří cestující jako nesmyslný a po měsících plánování došlo k jeho odložení. Podle čtenáře Radoslava, který si nepřál uvést celé jméno, je ale nyní vše jinak.

„Mám známého v Českých drahách a ten mi potvrdil, že se v SŽDC pokoušejí nápad s vůní opět přivést k životu. Prosím deník Metro, zda by mohl zapátrat, jak to vlastně je,“ napsal nám čtenář.

Podle plánu Správy železnic, která má budovu na starosti, se měly objektem linout decentní tematické vůně přidávané do vzduchotechniky již před třemi lety. Výběrové řízení na dodavatele však bylo tehdy na poslední chvíli pozastaveno s tím, že se záměr i samotná soutěž přehodnotí. Proč se správce nádraží rozhodl od svého plánu upustit, bylo tehdy pro cestující záhadou. Spekulovalo se o tom, že články v médiích na toto téma vzbuzovaly u lidí nelibost.

Jedním z důvodů odložení záměru měl být také fakt, že Správa železnic dala přednost jiným projektům. Znovuprosazení záměru pak neprospěla ani koronavirová pandemie.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy se cestující na voňavé nádraží v dohledné době těšit nemají. Obnovení projektu je totiž s velkou pravděpodobností jen fáma. „Jak jsme pro deník Metro uváděli již v roce 2018, záměr s přidáváním vůní byl zastaven a s jeho realizací se nepočítá, v tomto ohledu se nic nezměnilo,“ vysvětluje pro deník Metro Gavenda.

Vzduchotechnické systémy rozvádějí vzduch v prostoru, proto mají velký vliv na šíření a přežití vzduchem přenášených virů v samotném vzduchu a na povrchu předmětů. Během pandemie tak zaměstnanci správy spíše než vůně řeší hlavně dodržování pandemických hygienických standardů. „Na jejich přísné dodržování nicméně nemá epidemie covidu-19 vliv,“ doplňuje Gavenda. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

vydáno 14. ledna 2022  12:27

V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy