metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Sobota, 22. ledna 2022. Svátek má Slavomír.

Dalších 13 fotografií v galerii
Vozidla A 21 / A 31 se vyráběla po roce 1983, kdy byla ukončena výroba modelů Avia A 15 / A 20 / A 30. Tento konkrétní vůz byl vyroben v roce 1995. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Vozila štíty i mačety, nyní má nakročeno do muzea

  19:41
Legenda. Vozidlo k neutahání a pracant s překvapivě nízkým číslem na počítadle kilometrů. Avia A21 Furgon pomáhala a chránila dlouhých 25 let. Ještě v těchto dnech ji můžete v ulicích metropole potkat. K ruce ji má technická skupina speciální pořádkové jednotky (SPJ) krajského města Prahy.

„V současné době je to naše největší vozidlo. Kromě pravidelných povinných projížděk vozí například velké stany, které využívá oddělení prevence a tisku,“ říká Václav Král, vedoucí organizačního a operačního oddělení SPJ.

Legenda, vozidlo k neutahání a pracant s překvapivě nízkým číslem na počítadle...

Oproti jiným policejním vozidlům však tento „dědeček“ nemá tolik výjezdů. Právě kvůli tomu, že se jedná o speciální vozidlo, které do terénu vyráží jen v určitých případech, má avie najeto jen necelých 22 tisíc kilometrů.

Ještě donedávna dodávka vozila pro technickou skupinu nejrůznější vybavení. Od křovinořezů, lopat, krumpáčů a mačet po lezeckou techniku. „Speciální pořádková jednotka spolupracuje také s oddělením vražd, takže když bylo potřeba prozkoumat terén, pátrat po těle nebo dohledat zbraň, tak avie dovezla materiál,“ vysvětluje Král.

Vnitřní zástavbu vozu si jednotka předělal pro své účely sama.

V minulosti vůz také převážel i jiné vybavení než jen lopaty. „V roce 1995 když vznikala pořádková jednotka, byla avie používána především na převoz štítů, helem a dalšího zařízení, které bylo potřeba při demonstracích,“ popisuje Král. Spolu s českou avií pořádková jednotka využívala i německý Mercedes 208 D, ten byl však ze služby vyřazen už před osmi lety.

Fotogalerie

V současnosti je Furgon u policie nahrazen vozy Volkswagen Transporter T5. Ty jsou sice daleko modernější, ale to, co uvezla jedna avie, musí nyní jezdit ve dvou vozech.

Ačkoliv je tento malý náklaďák stále v relativně dobré kondici, momentálně se řeší jeho odchod „do důchodu“, který nejspíš stráví v policejním muzeu. „Vůz je technologicky zastaralý. Rychlost, komfort i obsluha toho vozidla jsou někde úplně jinde než u moderních aut. Nové transportéry jsou o x tříd výš. Jsou navíc menší a ovladatelnější. S tím souvisí i další výhoda. Zatímco s Avií Furgon musí striktně jezdit pouze řidič s oprávněním skupiny C, v transportéru může za volant i policista s řidičákem skupiny B,“ dodává vedoucí organizačního a operačního oddělení SPJ. 

Je jediná svého druhu

  • Avia 21 je lehký nákladní automobil vyráběný v Československu ve společnosti Avia.
  •  Vozidla A 21/A 31 se vyráběla po roce 1983, kdy byla ukončena výroba modelů Avia A 15/A 20/A 30. Tento konkrétní vůz byl vyroben v roce 1995.
  • Avie A 21 byly vyráběny až do roku 1998. Po 30 letech tak skončila éra výroby technicky spřízněných typů, které přes veškeré inovace vycházely z původní licenční předlohy vytvořené v roce 1968.
  •  Vůz je dlouhý 4662 mm, široký 1996 mm a vysoký 2230 mm. Maximální rychlost je 95,5 km/h.
  • Spadá pod Speciální pořádkovou jednotku Policie České republiky hlavního města Prahy (SPJ). Vnitřní zástavbu vozu si jednotka předělala pro své účely sama. Svého druhu je jediná stále sloužící avie v barvách policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

vydáno 21. ledna 2022  5:11

Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy