metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 28 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan

Dalších 13 fotografií v galerii
Vozidla A 21 / A 31 se vyráběla po roce 1983, kdy byla ukončena výroba modelů Avia A 15 / A 20 / A 30. Tento konkrétní vůz byl vyroben v roce 1995. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Vozila štíty i mačety, nyní má nakročeno do muzea

  19:41
Legenda. Vozidlo k neutahání a pracant s překvapivě nízkým číslem na počítadle kilometrů. Avia A21 Furgon pomáhala a chránila dlouhých 25 let. Ještě v těchto dnech ji můžete v ulicích metropole potkat. K ruce ji má technická skupina speciální pořádkové jednotky (SPJ) krajského města Prahy.

„V současné době je to naše největší vozidlo. Kromě pravidelných povinných projížděk vozí například velké stany, které využívá oddělení prevence a tisku,“ říká Václav Král, vedoucí organizačního a operačního oddělení SPJ.

Legenda, vozidlo k neutahání a pracant s překvapivě nízkým číslem na počítadle...

Oproti jiným policejním vozidlům však tento „dědeček“ nemá tolik výjezdů. Právě kvůli tomu, že se jedná o speciální vozidlo, které do terénu vyráží jen v určitých případech, má avie najeto jen necelých 22 tisíc kilometrů.

Ještě donedávna dodávka vozila pro technickou skupinu nejrůznější vybavení. Od křovinořezů, lopat, krumpáčů a mačet po lezeckou techniku. „Speciální pořádková jednotka spolupracuje také s oddělením vražd, takže když bylo potřeba prozkoumat terén, pátrat po těle nebo dohledat zbraň, tak avie dovezla materiál,“ vysvětluje Král.

Vnitřní zástavbu vozu si jednotka předělal pro své účely sama.

V minulosti vůz také převážel i jiné vybavení než jen lopaty. „V roce 1995 když vznikala pořádková jednotka, byla avie používána především na převoz štítů, helem a dalšího zařízení, které bylo potřeba při demonstracích,“ popisuje Král. Spolu s českou avií pořádková jednotka využívala i německý Mercedes 208 D, ten byl však ze služby vyřazen už před osmi lety.

V současnosti je Furgon u policie nahrazen vozy Volkswagen Transporter T5. Ty jsou sice daleko modernější, ale to, co uvezla jedna avie, musí nyní jezdit ve dvou vozech.

Ačkoliv je tento malý náklaďák stále v relativně dobré kondici, momentálně se řeší jeho odchod „do důchodu“, který nejspíš stráví v policejním muzeu. „Vůz je technologicky zastaralý. Rychlost, komfort i obsluha toho vozidla jsou někde úplně jinde než u moderních aut. Nové transportéry jsou o x tříd výš. Jsou navíc menší a ovladatelnější. S tím souvisí i další výhoda. Zatímco s Avií Furgon musí striktně jezdit pouze řidič s oprávněním skupiny C, v transportéru může za volant i policista s řidičákem skupiny B,“ dodává vedoucí organizačního a operačního oddělení SPJ. 

Je jediná svého druhu

  • Avia 21 je lehký nákladní automobil vyráběný v Československu ve společnosti Avia.
  •  Vozidla A 21/A 31 se vyráběla po roce 1983, kdy byla ukončena výroba modelů Avia A 15/A 20/A 30. Tento konkrétní vůz byl vyroben v roce 1995.
  • Avie A 21 byly vyráběny až do roku 1998. Po 30 letech tak skončila éra výroby technicky spřízněných typů, které přes veškeré inovace vycházely z původní licenční předlohy vytvořené v roce 1968.
  •  Vůz je dlouhý 4662 mm, široký 1996 mm a vysoký 2230 mm. Maximální rychlost je 95,5 km/h.
  • Spadá pod Speciální pořádkovou jednotku Policie České republiky hlavního města Prahy (SPJ). Vnitřní zástavbu vozu si jednotka předělala pro své účely sama. Svého druhu je jediná stále sloužící avie v barvách policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek