metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí 20. března 2023. Svátek má Světlana
David a Martin | foto: Metro.cz

Vrátili jsme se o pár století zpět. Noční Prahou jsme kráčeli s ponocným

  6:49
Pokud se rozhodnete zakoupit si poukázku na cestu zpět časem do města, plného nebezpečných úskalí a nástrah, stačí se jen dostavit v podvečer ve smluvený čas před Prašnou bránu. Tam již bude čekat průvodce a ochránce v jedné osobě.

Novodobé ponocné opravdu nepřehlédne. Halapartna, lucerna, dobový oděv ze 17. století. Zájemce si může vybrat prohlídku ze tří jazyků: českého, anglického či německého jazyka. Zatím je největší zájem o cizojazyčné vycházky. V češtině nebo angličtině provádí Martin Kanta, německy komentovanou prohlídku vede David Merten.

Proti ohni i lapkům
„Snažíme se přiblížit život obyčejných lidí ve středověku očima ponocného,“ vysvětluje Martin, se kterým se noříme do nočních ulic metropole. „Chceme, aby si lidé představili Prahu bez veřejného osvětlení, vcítili se do mysli člověka, který se potemnělým městem prochází spolu se svým průvodcem, který jako jediný může v noci manipulovat s ohněm, vyhýbá se splašeným koním a chrání před všudypřítomnými potulnými lapky,“ popisuje Martin.

Na začátku každé večerní procházky vysvětlí a předvede, k čemu sloužila ponocnému halapartna. Nebyla jen výstražným znamením pro lumpy, ale představovala i účinnou pomůcku při požárech devastujících město. Neobvyklý průvodce prochází od Prašné brány přes Staroměstské náměstí až na vltavské nábřeží. V průběhu devadesáti minut proniknete do zcela jiného, atmosférou žhnoucích luceren a osvícených památek oslněného města. Města plného těžko uvěřitelných příběhů, děsivých náhod a morových ran.

Stačila skýva chleba
„Večerní Praha má zcela jiné kouzlo a návštěvníci tak mají možnost poznat ji i z pohledu člověka, který se před stovkami let procházel městem ne, aby ho obdivoval, ale hlídal a chránil,“ říká ponocný Martin s tím, že vedle podrobností z dějin města a budov přidává historky, které jeho dávní předchůdci zažívaly. Během prohlídky se ponocný podělí s turisty o svou krmi, která bývávala jedinou stravou opravdových ponocných během jejich pochůzek. V dobách, kdy na každých padesáti metrech nebylo žádné nonstop občerstvení.

Ponocní mají svůj cech
Nápad představit hlavní město jinak se zrodil v hlavě Davida Mertena, který pochází z Německa a už roky v Praze žije a pracuje. V práci se také potkal s Martinem, který je rozený Pražák. Protože má podobně nadšenou a dobrodružnou povahu, domluvili se a od loňského roku vyrazili s halapartnami do nočního velkoměsta. David je navíc členem Evropského cechu ponocných a pověžných, kteří fungují již roky například v Rakousku, Německu, Nizozemí či Dánsku. Cech má kolem 160 členů a schází se jednou ročně. Udržuje tradici ponocných živou, což není snadný úkol, protože průměrný věk členů cechu je 66 let.

Pro opravdové muže

Ponocné dříve dělávali, nejen v Praze, hlavně vysloužilí, fyzicky zdatní vojáci.

  • Prohlídky s ponocným začínají každý den v devět večer u Prašné brány.
  • vycházku si můžete domluvit přes internetovou stránku ponocny.com, případně na night-watchman.net.
  • Pro české zájemce připravují oba ponocní na září pravidelné pochůzky vždy na neděli a na středu.

„Ponocní jsou součástí mnoha měst. Naposledy jsem přijal pozvání do německé Žitavy na slavnostní zavěšení nového mírového zvonu. Reprezentoval jsem tady Českou republiku a s mými kolegy z Německa a Polska jsem strážil nový zvon celou noc. Beru to jako podporu mírového partnerství a kulturní výměny mezi našimi zeměmi,“ přibližuje německý rodák David Merten jednu ze stránek života ponocných v Evropě.

Praha, jak ji neznáte
Pro kolemjdoucí turisty je ponocný vizuálně přitažlivý. Každou chvíli k jeho skupince přitočí nějaký cizinec a vyfotí si selfie. I to patří k profesi ponocných. „Snažíme se ukázat, že večerní Praha není jen městem nočních podniků a pivních kol,“ zdůrazňuje Martin Kanta. Procházka končívá zhruba hodinu před půlnocí, pak obvykle oba ponocní, kteří se sejdou se svými skupinami u Karlova mostu, spěchají domů. Ráno se totiž nepovalují v posteli, jako jejich středověcí předchůdci, ale spěchají do práce. Aby večer znovu vyrazili do nočního velkoměsta. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

Praha? Aha!
vydáno 19. března 2023  11:40

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek