metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Větší foto
ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vratné PET lahve a plechovky mohou fungovat jako almužna

  12:46
Tři čtvrtiny Čechů nejsou spokojeny s mírou recyklace vytříděného plastu. Trápí je také poházené odpadky v přírodě.

Boubínský prales na Šumavě. Dohasínající oheň po turistickém hodování. Kolem poházené konzervy. Místo aby skončily v odpadu, válí se po národním parku. Pozor, tato scéna není z letoška, i když se to stává běžně i v roce 2022. Píše se rok 1972.

Vytřídit nestačí. Ještě musíme recyklovat
V současnosti byste tam našli především plastové lahve a plechovky od piva. Jenže před padesáti lety ještě neexistovaly a odpad se navíc házel do jedné popelnice. O kontejnerech na tříděný odpad se nám ani nezdálo. Teď je to jinak. Třídíme. To ale neznamená recyklování.

Rozdíl mezi tím, co odvezou „popeláři“, a tím, co se nakonec přemění v nové výrobky, je v Česku stále propastný. I když se „prsíme“, že jsme, hlavně v plastech, evropské jedničky, pohybujeme se spíše na chvostu. K výraznějšímu posunu scházejí ekonomické tlaky. K nim se řadí možnost vracet některé hojně užívané obaly za peníze. Vratné PET lahve a aluminiové plechovky na nápoje jsou v Česku stále jen snem.

„Zálohové systémy úspěšně fungují ve dvanácti evropských státech, dalších patnáct směrnice o zálohování připravuje nebo o zálohách intenzivně diskutuje,“ říká Kristýna Havligerová, mluvčí Iniciativy pro zálohování. Momentálně je podle odborníků na recyklaci situace v Česku tristní. Recykluje se pouze 42 procent plastů, nápojových plechovek asi třetina.

Na Slovensku ubyl plast
Devět z deseti Čechů v letním průzkumu Iniciativy pro zálohování věří, že vratné obaly by výrazně omezily bezmyšlenkovité odhazování plastů a plechovek v přírodě. Ty jsou nejviditelnější odpadovou položkou, kterou v českých luzích a hájích potkáte.

V sousedním Slovensku je možné odevzdávat vratné PET lahve a nápojové plechovky od letošního ledna. A pomalu to nese pozitivní plody. „Po spuštění systému zálohování nápojových obalů výrazně kleslo množství plastových lahví a plechovek ve tříděném sběru, spotřebitelé je odevzdávají na sběrných místech,“ říká Lucie Morvaiová, mluvčí slovenského správce zálohového systému. Pro řadu lidí z nízkopříjmových kategorií, nejen pro bezdomovce, se staly zálohované obaly zdrojem dodatečného příjmu.

Naopak těm, kteří chtějí takovým lidem přispět a neradi rozdávají almužny na ulici, umožňuje zálohovací systém nový druh charity. Dávají totiž tašky s nesešlapanými petkami před vchody svých příbytků, kde si je berou třeba právě bezdomovci. Ti za ně pak inkasují peníze ve sběrných terminálech. Snižuje se také množství bezmyšlenkovitě odhozeného plastu mimo kontejnery a v přírodě.

Utajený poklad? Přece polystyren
Na sídliště v Kralupech nad Vltavou byla nedávno umístěna nádoba určená pouze pro odpadní EPS, tedy běžný polystyren, kterým se například chrání elektrospotřebiče při transportu. „Za měsíc a půl provozu do ní bylo vytříděno pět metrů krychlových EPS odpadu. Pilotní projekt ukázal, že separovaný sběr EPS ve městech a obcích je možný,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS České republiky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek