metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Pátek, 19. července 2019. Svátek má Čeněk.
Nově opravený Vršovický zámeček se otevírá pro veřejnost.
Dalších 13 fotografií v galerii
Nově opravený Vršovický zámeček se otevírá pro veřejnost. | foto: ČTK

Vršovický zámeček začal po letech opět fungovat. Bude sloužit všem generacím

14. dubna 2014  14:23,  aktualizováno  17:39 ČTK
Desátá městská část oficiálně zahájila provoz Vršovického zámečku. "V bývalé vršovické radnici bude domov pro důchodce, první senioři se do budovy nastěhují v úterý," řekl dnes starosta desáté městské části Bohumil Zoufalík (Nezávislí). Za rekonstrukci historického objektu radnice zaplatila 270 milionů korun. V obřadní síni se také budou konat svatby nebo vítání občánků.

S rekonstrukcí začala Praha 10 v roce 2010, a to po několikaletém odkládání, kdy se nedařilo vyřešit budoucnost objektu. Během přestavby byly upraveny vnitřní prostory, k budově bylo přistaveno nové křídlo a nový vzhled dostal park v okolí. V domově důchodců bude 75 lůžek. Podle původních plánů mělo 38 z nich sloužit pro účely domova seniorů, zbytek pro péči o lidi s Alzheimerovou chorobou. Podle ředitele domova seniorů Richarda Černého ale přišlo mnohem více žádostí o umístění právě lidí postižených Alzheimerovou chorobou. Poměr lůžek tak proto chce do budoucna změnit. Navíc by se měly služby rozšířit o šest lůžek takzvané odlehčovací služby. Tu mohou využít lidé na nutnou dobu, kdy například potřebují opravit byt nebo odjet na dovolenou a nemohou se během té doby starat o ošetřovanou osobu.

Pokoje si lidé zařídí vlastním nábytkem

Obyvatelé domu zaplatí za lůžko a jídlo 10 650 korun měsíčně. Domov spokojeného stáří, jak se zařízení oficiálně jmenuje, je určen pro obyvatele desáté městské části. Většina pokojů bude dvoulůžková se společnými sociálními zařízeními se sousedním pokojem. Vybaveny budou televizí či přístupem na internet. Vzhledem k historickým dispozicím budovy, která nemohla být kvůli památkové ochraně změněna, jsou některé pokoje rozlehlejší a mají atypické rozměry. Vedení instituce očekává, že si je lidé částečně zařídí věcmi, které si přivezou z domova. "Snažíme se vytvořit domov, ne nemocnici," poznamenal Černý.

Historickou budovu radnice využívá také pro svatby nebo vítání občánků. V přízemí vznikla nová obřadní síň se skleněnou plastikou, která může být osvětlena podle přání svatebčanů. Budova leží na místě původní Štočkovské vinice při usedlosti Špendlikářka. Roku 1776 se ve Vršovicích usadil italský obchodník s hedvábím Josef Rangheri, který se zasadil o pěstování morušovníku v Praze. Po roce 1842 tu jeho syn Jiří nechal vystavět honosnou dvoupatrovou budovu s hranolovými věžemi. Budova sloužila pro výrobu hedvábí a sušení kokonů bource morušového. V sousedství budov vznikl morušový sad. Rodu Rangherů areál patřil do roku 1882, kdy ho koupila obec Vršovice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Osobáky trpí obezitou, nejvíc však silnice ničí kamiony

ilustrační snímek
vydáno 19. července 2019  16:47

Za třicet let auta ztěžkla o stovky kil.  celý článek

Výměna ledolamů láká turisty. Měl je už Juditin most

Karlův most bude mít již brzy nové ledolamy u svých sedmi pilířů. Nové budou z...
vydáno 19. července 2019  13:42

Potápěči tráví u Karlova mostu pod vodou v kuse až čtyři hodiny. Pro návštěvníky Prahy jsou atrakcí.  celý článek

Příběh úžasných fotografií. 50 let od přistání na Měsíci

Buzz Aldrin
vydáno 19. července 2019  10:18

Dne 20. července 1969 se stal realitou velký kolektivní sen. Symbolizuje jej stopa v prachu na Měsíci, kterou tam svým krokem zanechal první americký...  celý článek

Dustinova kšiltovka i plavky paní Wheelerové. Seriál Stranger Things boduje i v obchodech

Vzorované košile i džíny s vysokým pasem. El, Mike a ostatní udávají módní...
vydáno 19. července 2019  5:56

Očekávaná třetí řada oblíbené série založené na hororové retro atmosféře Stranger Things láme rekordy nejen ve sledovanosti.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám