metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 20 °C

Úterý, 22. června 2021. Svátek má Pavla.

Větší foto
Miroslav Komínek, zástupce ředitele Městské policie Přerov | foto: Městská policie PřerovMetro.cz

Vtipné příběhy strážníků z Přerova bojují o prestižní ocenění

  15:56
Tradice předválečných humorných soudniček ožívá. Drobné prohřešky našich spoluobčanů i trochu temnější příběhy už několik let s osobitým humorem popisují strážníci Městské policie Přerov. Zpravodajství mnoha jiných městských policií oplývá pozoruhodným jazykem a půvabem nechtěného, ale v Přerově se skutečně snaží o tvorbu poezie všedního dne. Právě blog této městské policie je nominován na literární cenu Magnesia Litera. „Mezi čtenáře se dostávají informace o neocenitelné mravenčí práci strážníků, která zůstává obvykle skryta,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Miroslav Komínek, zástupce ředitele Městské policie Přerov, který za projektem stojí.

Kdy a koho v Přerově napadlo psát na facebookový profil informace o činnosti městské policie touto zábavnou formou?
O činnosti strážníků informujeme média odlehčenější formou již nějakých patnáct let. Do temných vod sociálních sítí jsme však vstoupili na jaře roku 2019. Díky rychlé zpětné vazbě veřejnosti jsme si ověřili, že jsou netradičně pojaté zprávy poměrně dobře stravitelné.

Můžete prozradit, kdo za texty stojí, nebo je záměrem, že zůstává v anonymitě?
Nebylo důležité, kdo píše, protože šlo především o to, co strážníci dělají. Média, která s námi dlouhodobě spolupracovala, pochopitelně věděla, kdo s nimi komunikuje. Nicméně, když později přišel přímý dotaz na jméno, nebylo fér nějak lhát nebo mlžit.

Z čeho autor příspěvků při jejich psaní vychází? Jsou to sepsané protokoly strážníků, které bývají obecně poměrně nudné a úřednické?
Jedná se o klasickou svodku, respektive přepis událostí, které strážníci řeší. Všechny popisované zákroky se skutečně staly, jen dostaly takový, podle nás, stravitelnější obal.

Ohlasy čtenářů jsou podle komentářů často přívětivé. Vzpomenete si na nějaký příspěvek, který zabodoval u čtenářů nejvíc?
To je velmi relativní. Čtenáři mají asi nejvíce zájem o rady, jak se zachovat v určité situaci či jak se vyhnout problémům. Ať se jednalo o Dušičky, Vánoce, či podvodné šmejdy. Co se týká přímo zákroků, těžko se to porovnává, protože v současnosti sleduje naše stránky o pár tisíc lidí více než třeba loni. Holt ne všechny články mají stejnou startovací pozici.

Na darovací platformě Donio.cz vybíráte peníze na tisk knihy. Byl to nápad na popud čtenářů? Aktuálně to vypadá, že se dostanete na další milník, což je načtení audioknihy Davidem Matáskem. Těší vás velký zájem o příběhy?
Ano. Delší čas nás čtenáři bombardovali žádostmi o knihu a my se zdárně vyhýbali. Nakonec však slovo dalo slovo a postupně se vytvořila skupina skvělých lidí, kteří tomuto projektu věnují spoustu úsilí a řemeslné péče. A jestli nás těší zájem? Samozřejmě, ale z trochu jiného důvodu. Mezi čtenáře se dostávají informace o neocenitelné mravenčí práci strážníků, která zůstává obvykle skryta. Kniha se jmenuje 365+1 příběh strážníků z Přerova.

Jak si vážíte nominace na Magnesia blog roku?
Pochopitelně. A jak je psáno výše, bez uniforem na ulici by vlastně nebylo co psát. Takže ta nominace patří především jim.

Zjišťovali jste si něco o vašich nominovaných soupeřích Do Thu Trang a Jaroslavu Flegrovi? Jaké si dáváte šance na vítězství?
Rekognoskace terénu ani průzkum bojem neproběhly, nicméně podíval jsem se, ne že ne. Třeba Do Thu Trang mě docela baví. Šance? Jsme na bedně, takže medaile je doma.

Prestižní literární ceny budou vyhlášeny zítra. Vyhrají ve své kategorii strážníci?

  • Tři desítky knižních titulů včetně tří blogů mají nominace na ocenění ve dvacátém ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera.
  • V osmi kategoriích je po třech nominacích, Litera za prózu má nominací šest.
  • Magnesia Litera hledá nejlepší tituly v kategoriích próza, poezie, knihy pro děti a mládež, publicistika, objev (nově pojmenované debut), naučná literatura, překlad a nakladatelský čin. „Papírové“ kategorie doplňuje ještě ocenění za blog roku. Hlavní cenou je titul Kniha roku, svého literárního favorita vybírají z produkce uplynulého roku také čtenáři.
  • Knižní ceny Magnesia Litera vznikly s cílem popularizovat kvalitní literaturu. Loňský i letošní ročník ovlivnila pandemie covidu-19, namísto zjara se výsledky vyhlašují až nyní.
  • Vítěze cen Litera Magnesia budeme znát zítra. Přímý přenos z udílení prestižních literárních cen na Nové scéně Národního divadla vysílá od 20.15 ČT Art.
  • Slavnostním vyhlášením nejlepších titulů uplynulého roku provedou Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Tmavý ležák bych rád ladil do flekovské třináctky, říká sládek litoměřického pivovaru

vydáno 21. června 2021  16:01

Dvě desetiletí. Tak dlouho se v pivovaru v Litoměřicích nevařilo pivo. Část zchátralého objektu získala předloni do pronájmu rodina místních vinařů a...  celý článek

Škola u Cibulky je znova ve hře. Problém, kam umístit školáky, má vyřešit směna pozemků

vydáno 21. června 2021  10:00

Kvůli masivní výstavbě bude za pár let na území páté městské části nedostatek školních lavic. Zástupci radnice se již několik měsíců přou o to, jak tuhle...  celý článek

Komerční sdělení

Práci u nás bych svým známým doporučila, říká zaměstnankyně Novavax CZ

vydáno 21. června 2021

Rozhovor s Lucií B. o tom, jaké je to pracovat pro globální farmaceutickou společnost Novavax CZ.  celý článek

Vaše fotky z Prahy