metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Vtipy o terorismu na letiště nepatří

22. srpna 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Nevhodným žertováním si můžete vysloužit důkladnou kontrolu nebo vyhození z letadla.

„Na té fotce v pasu vypadám jako terorista, ne?“ prohlásil před pár dny asi třicetiletý muž s kratším plnovousem v odbavovací frontě na pražském letišti. Bouřlivá reakce jeho spolucestujících na sebe nenechala dlouho čekat. „Jste normální? Rádi bychom odletěli ještě dneska,“ okřikla muže asi padesátiletá žena s dětmi, kterou opovržlivými pohledy na adresu muže doprovodila dvojice dalších dvou žen.

Vtipkování o teroristech, bombách a dalších bezpečnostních hrozbách je na většině světových letištích značně citlivým tématem od únosu čtveřice letadel teroristy a následné tragédie 11. září 2001.

Podle mluvčího toho pražského Romana Pacvoně jde o smrtelně vážné téma dodnes i v tuzemsku. Pokud by tedy některý z cestujících dostal při letecké cestě na dovolenou chuť žertovat na citlivá témata, měl by si podle Pacvoně podobný humor kdekoliv na letišti i v letadle raději odpustit.

„Bezpečnost letecké dopravy je vážná věc a nevhodné žertování zde skutečně není namístě. Pokud se cestující v tomto ohledu dopustí například u bezpečnostní kontroly nebo kdekoliv v prostorách letiště nevhodného vtipu, může jednoznačně očekávat například velmi podrobnou kontrolu, zaměřenou na vyloučení potenciálních hrozeb,“ vysvětluje pro deník Metro Pacvoň s tím, že se do věci může v krajním případě vložit kapitán letadla i policisté. „Dotyčný může být obratem zadržen. Bezpečnostní složky státu pak mohou vymáhat důkladné vysvětlení,“ dodává Pacvoň.

Kromě správně zvoleného slovníku se musejí budoucí pasažéři řídit také zákonem o ochraně civilního letectví. Ten jim ukládá, aby si na letišti počínali s náležitou obezřetností vůči hrozbám. Pokud tedy někdo žertuje například o tom, že má u sebe bombu, de facto tím nutí ostatní reagovat. „Každý se musí chovat tak, aby svým počínáním nevystavil civilní letectví nebezpečí protiprávního činu, nebo aby takové chování jiným neumožnil,“ cituje zákon Pacvoň.

S bezpečnostními agenty provádějícími předletové prohlídky nikdy nežertujte ani na zahraničních letištích. Zatímco v Česku vám za toto chování hrozí pouze vyloučení z přepravy či pokuta od policistů v řádech tisícovek, ve Spojených státech vás za podobné přečiny mohou vzít i do vazby.

Včas jen půlka letadel

  • Pražské Letiště Václava Havla se v létě potýká častěji se zpožděním. Letos v červenci odtud neodletěl včas téměř každý druhý let, zatímco v lednu to byl jen každý pátý.
  • V červenci 2018 odletělo z Letiště Praha se zpožděním 46 procent letů, přičemž průměrná doba zpoždění byla 27,9 minuty.
  • Údaje o zpoždění vyplývají z dat společnosti OAG, která se zabývá analýzou letecké dopravy. Letiště statistiku rovněž potvrdilo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Facebook chce zpátky mladé lidi

Nikol Stolle
vydáno 20. února 2019  5:48

Třicetiletá Nikol Stolle vede od minulého roku největší českou social media agenturu Socialsharks, specializující se na budování komunit, komunikaci a...  celý článek

Lidé si uvědomují, že mohou svůj čas věnovat i seniorům, říká koordinátorka dobrovolníků

Domov pro seniory Chodov
vydáno 19. února 2019  13:15

V Domově pro seniory na Chodově se Klára Vohrnová stará o koordinaci dobrovolníků. Podle ní přibývá lidí, kteří chtějí volný čas věnovat seniorům a...  celý článek

Lékárník pomůže zájemci vytvořit individuální plán odvykání kouření

Ilustrační snímek
vydáno 19. února 2019  11:08

Cigaretu denně si zapálí téměř každý čtvrtý Čech. V tuzemsku tak žije asi dva a čtvrt milionu pravidelných kuřáků, vyplývá z údajů Global State Of Tobacco...  celý článek

Nuselský hotel Holiday Inn brání svou čest proti inspektorům. Měli zachovat mlčení?

Ilustrační snímek
vydáno 19. února 2019  8:58

Český hovězí steak servírovali jako dražší australský. S tímhle tvrzením týkajícím se hotelu Holiday Inn sídlícího u Kongresového centra kousek od...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám