metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Pondělí 27. června 2022. Svátek má Ladislav

Větší foto
Mapka přestavby spojky | foto: ŘSD/DOKUMENTACE EIA

Východní okraj Prahy řeší staronové drama. Místní mohou napadnout posudek EIA

  6:33
Příběh o plánovaném přivaděči na dálnici D11, takzvané Klánovické spojce, jsme na stránkách deníku Metro řešili naposled před dvěma lety. Silnice, jež má nejpozději do roku 2025 vyrůst a vést přes pozemky v katastru východních městských částí Klánovice, Horní Počernice a obce Šestajovice, je přitom dodnes trnem v oku místním obyvatelům. A to i přesto, že by jim po zbudování o pár minut zkrátila cestování.

Nyní byla po několika odkladech zveřejněna dokumentace EIA, která řeší vliv stavby na životní prostředí. Místní tak mohou poprvé výrazněji do stavby zasáhnout, a to tím, že budou do 12. dubna podávat připomínky ke Krajskému úřadu Středočeského kraje. Totéž platí i pro úřady městských částí.

„Nyní se opět probudil projekt Klánovické spojky a s ním i odpor k této stavbě. Spojka je součástí dlouhodobých vizí města a kraje. Na stavby byla v roce 2016 uzavřena smlouva mezi Prahou, Středočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic. Tam došlo k rozdělení zodpovědnosti. Poslední vyjádření klánovického zastupitelstva je tvrdé a spojku, stejně jako další věci s ní související, odmítá. V důvodové zprávě připouští její výstavbu až tehdy, pokud bude závazně zajištěno, aby před otevřením spojky byly uvedeny do provozu jiné silnice, které zátěž odvedou jinam,“ komentuje situaci klánovická radnice, která patří mezi největší odpůrce.

Nedaleký terminál

  • Východ Prahy se zástavbě nevyhne tak jako tak. Kromě silnic se tu staví i železnice.
  • První podobu terminálu vysokorychlostní železnice, která má spojit Prahu s Brnem a také rakouskou metropolí Vídní, vybrala Správa železnic letos v lednu. 
  • Zvítězilo poměrně střízlivě vyhlížející dílo autorského dua Jiří Opočenský a Štěpán Valouch ze společnosti Metroprojekt.
  • První úsek rychlodráhy mezi Prahou a Brnem začne vznikat nejdříve v roce 2025. Terminál rovněž nevznikne dříve než za dva roky.

Podle aktuální dokumentace má silnice měřit asi dva a půl kilometru a bude ve směru na Šestajovice a Klánovice končit v místě, kde je nyní pole. Nová spojka v podobě přeložky silnice 611 má vzniknout i na hornopočernické straně dálnice. „Účelem těchto staveb je dopravní odlehčení místním komunikacím zejména v Šestajovicích a Horních Počernicích a svést tranzitní dopravu na dálnici D11,“ píše se v EIA.

Projektanti se budou muset vypořádat mimo jiné s tím, že silnice kříží cestu plánované vysokorychlostní trati Praha, Běchovice a Poříčany. Kromě technikálií je však podle příznivců stavby si třeba také přiznat, že proti stavbě dosud nejhlasitěji bojují hlavně majitelé nemovitostí v blízkosti plánovaného přivaděče. Řada z nich je přitom prokazatelně koupila s vědomím, že se tu bude stavět. Tento protiargument ale nehodlá přijmout spolek Šestajovice pro Život, v jehož řadách je mnoho „sousedů“ Klánovické spojky.

„Jako spolek, který organizoval v roce 2019 Petici proti tomuto záměru, jsme rádi, že se dokumentace upřesnila a více rozpracovala. Studii v současné době pročítáme a do připomínkování dokumentace vstoupíme. Pokud vám není lhostejné, jak bude vaše okolí vypadat za pár let, vstupte aktivně do celého procesu a vyjádřete svůj názor také,“ vyzývají členové spolku na svém facebookovém profilu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek