metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Mapka přestavby spojky | foto: ŘSD/DOKUMENTACE EIA

Východní okraj Prahy řeší staronové drama. Místní mohou napadnout posudek EIA

  6:33
Příběh o plánovaném přivaděči na dálnici D11, takzvané Klánovické spojce, jsme na stránkách deníku Metro řešili naposled před dvěma lety. Silnice, jež má nejpozději do roku 2025 vyrůst a vést přes pozemky v katastru východních městských částí Klánovice, Horní Počernice a obce Šestajovice, je přitom dodnes trnem v oku místním obyvatelům. A to i přesto, že by jim po zbudování o pár minut zkrátila cestování.

Nyní byla po několika odkladech zveřejněna dokumentace EIA, která řeší vliv stavby na životní prostředí. Místní tak mohou poprvé výrazněji do stavby zasáhnout, a to tím, že budou do 12. dubna podávat připomínky ke Krajskému úřadu Středočeského kraje. Totéž platí i pro úřady městských částí.

„Nyní se opět probudil projekt Klánovické spojky a s ním i odpor k této stavbě. Spojka je součástí dlouhodobých vizí města a kraje. Na stavby byla v roce 2016 uzavřena smlouva mezi Prahou, Středočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic. Tam došlo k rozdělení zodpovědnosti. Poslední vyjádření klánovického zastupitelstva je tvrdé a spojku, stejně jako další věci s ní související, odmítá. V důvodové zprávě připouští její výstavbu až tehdy, pokud bude závazně zajištěno, aby před otevřením spojky byly uvedeny do provozu jiné silnice, které zátěž odvedou jinam,“ komentuje situaci klánovická radnice, která patří mezi největší odpůrce.

Nedaleký terminál

  • Východ Prahy se zástavbě nevyhne tak jako tak. Kromě silnic se tu staví i železnice.
  • První podobu terminálu vysokorychlostní železnice, která má spojit Prahu s Brnem a také rakouskou metropolí Vídní, vybrala Správa železnic letos v lednu. 
  • Zvítězilo poměrně střízlivě vyhlížející dílo autorského dua Jiří Opočenský a Štěpán Valouch ze společnosti Metroprojekt.
  • První úsek rychlodráhy mezi Prahou a Brnem začne vznikat nejdříve v roce 2025. Terminál rovněž nevznikne dříve než za dva roky.

Podle aktuální dokumentace má silnice měřit asi dva a půl kilometru a bude ve směru na Šestajovice a Klánovice končit v místě, kde je nyní pole. Nová spojka v podobě přeložky silnice 611 má vzniknout i na hornopočernické straně dálnice. „Účelem těchto staveb je dopravní odlehčení místním komunikacím zejména v Šestajovicích a Horních Počernicích a svést tranzitní dopravu na dálnici D11,“ píše se v EIA.

Projektanti se budou muset vypořádat mimo jiné s tím, že silnice kříží cestu plánované vysokorychlostní trati Praha, Běchovice a Poříčany. Kromě technikálií je však podle příznivců stavby si třeba také přiznat, že proti stavbě dosud nejhlasitěji bojují hlavně majitelé nemovitostí v blízkosti plánovaného přivaděče. Řada z nich je přitom prokazatelně koupila s vědomím, že se tu bude stavět. Tento protiargument ale nehodlá přijmout spolek Šestajovice pro Život, v jehož řadách je mnoho „sousedů“ Klánovické spojky.

„Jako spolek, který organizoval v roce 2019 Petici proti tomuto záměru, jsme rádi, že se dokumentace upřesnila a více rozpracovala. Studii v současné době pročítáme a do připomínkování dokumentace vstoupíme. Pokud vám není lhostejné, jak bude vaše okolí vypadat za pár let, vstupte aktivně do celého procesu a vyjádřete svůj názor také,“ vyzývají členové spolku na svém facebookovém profilu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy