metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 27 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Dalších 5 fotografií v galerii
Do stanu si v Letňanech na výstavě můžete kdykoliv vlézt a vyzkoušet, jak se v něm cítíte. | foto: Metro.cz

Vychytávky v Letňanech: slunce nabije mobil, talíř v přírodě sám zmizí

  12:01
Novinky ze světa outdooru i osvědčené hity nabídnou pražské Letňany. Začíná zde o víkendu další ročník největší prodejní výstavy svého druhu u nás. Potrvá až do 9. srpna. Deník Metro přidává i desatero, jak správně vybrat stan.

7 tipů (nejen) do hor

Najdete na Výstavě stanů:

  • Do hor i do kempu: Do lehkého stanu Husky Baron se vejdou i čtyři. Netahejte každý svůj stan, vystřídejte se.
  • Vyrobte si vlastní teplo: Na karimatce Thermarest Neoair Xtherm přečkáte i noc na sněhu.
  • Když chybí pařez: Neseďte na zemi, ale v lehké židli Robens Explorer Stool.
  • Zachumlat se: Spěte pod širákem ve spacáku Pinguin Topas s dvouvrstvou termoizolační náplní.
  • Kuchyň s sebou: Stolní gril Lotus Grill bez kouře rozehřejete do tří minut.
  • Jak na etiketu: Vystačíte si s jednou lžící My fire Spork.
  • Zdroj energie: Kapesní Goal Zero Guide 10 Plus dobíjí pomocí solárního panelu.

Zdroj: Výstava stanů

Pokud vyrážíte do divočiny, můžete si užít dobrodružství i bez medvědů se speciálním plašítkem, které je odpuzuje. Při stanování v kempu zase oceníte skládací nádobí včetně skleniček na víno se sundávací nožkou nebo solární nabíječky mobilů i notebooků. Kde to mají?

Již zítra začíná v Letňanech na výstavišti velká outdoorová akce, kde najdete nejen tři stovky postavených stanů a ­spacákové ležení. Deník Metro se včera podíval na finišující přípravy před otevřením: vlastně je hotovo! Stačí vymýšlet, kam dřív, jestli na oblečení, dětské batohy, houbařské nože nebo svítilny.

„Návštěvníky vždy nejvíc láká to, že si mohou všechno zkusit na vlastní kůži. V normální prodejně si třeba stan asi nepostavíte, přitom je to důležité. Stejně jako to, abyste si mohli dost dlouho poležet na karimatce nebo ve spacáku, který vybíráte,“ upozorňuje na stěžejní důvod, proč na výstavu zamířit, její pořadatel Jaroslav Skalka.

Nejlehčí stan tady váží zhruba jako plechovka s pivem, v největším by snad zaparkovalo i auto. Plochy v ­obří hale jsou členěné tematicky či podle značek. Jen spacáků je tu 783 modelů 23 značek, s nejlepšími můžete i­ do Himálaje. Zaujmout může recyklovatelné nádobí, které se časem samo rozloží, nebo univerzální příbory - stačí jeden kus a máte lžíci, vidličku i nůž. Děti si mohou zařádit v dětském koutku a na všechny čekají speciality světové kuchyně i soutěže. Vstupné je 50 korun, ale odečítá se od hodnoty nákupu nad 500 korun.

10 RAD, JAK DOBŘE VYBRAT STAN

Dopředu si rozmyslete, zda budete vozit vybavení autem nebo nosit na zádech. Ptejte se, zkoušejte a nešetřete peníze na nepravém místě. A také si promyslete, v jakých podmínkách, jak často a jakým způsobem jej budete používat.

1. HMOTNOST

Dopředu si rozmyslete, jak bude stan transportován z místa na místo. Pokud jej budete nosit na zádech v batohu, rozhoduje každý gram. Ne nadarmo se říká: Gram x kilometr = kilogram. Pokud to půjde, doporučujeme stan před koupí převážit. Na hmotnost naopak není třeba hledět u rodinných stanů, které stejně povezete autem. Nízká hmotnost v tomto případě značí málo dimenzované tyče, které nebudou odolné ve větru.

2. DÉLKA STANU A PROSTOR

Je dobré vědět, zda se do vybraného stanu opravdu vejdete. Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo rozměrů na internetu, stan se musí vyzkoušet. Hlavně u kopulovitých stanů se stěna ložnice rychle svažuje, dlouhému člověku tak ložnice mnohdy plandá těsně u nosu. Než stan koupíte, vyzkoušejte si, zda se do něho vejdete! Jste-li naopak krátcí, můžete si koupit delší stan a bagáž dát za hlavu, či do nohou. Nemusíte pak kupovat stan s velkou předsíňkou!

3. BARVA TROPIKA

Doporučujeme vybírat světlé barvy tropika, aby bylo možné ve stanu číst za dne bez nutnosti svítit čelovkou. Nejčastější prodávanou barvou v Čechách je tmavozelená. Lidé nechtějí být vidět. Je to ale nutné? V tmavém stanu je večer brzo velká tma a při čtení a hraní karet je třeba používat lampičku, či baterku. Zvažte to! Ložnice naopak mají být spíše tmavé, aby vás ráno nebudilo světlo.

4. KONSTRUKCE

Je dobré vědět, že se mi stan nezboří při poryvu větru či v bouřce. Ocelové tyče jsou jistota. Duralová konstrukce je lehčí a pevnější, než laminátová. Případné poškození se snáz opravuje. Platí také, že čím více tyčí a jejich křížení, tím je stan pevnější a odolnější, ale zase těžší.

5. VĚTRÁNÍ

V každém stanu se na tropiku kondenzuje voda! Tomu se nelze zcela vyhnout. Dbejte tedy na kvalitní větrací otvory v co největší výšce stanu. Pokud jsou navíc vybaveny uzavíracím mechanismem přístupným za deště z vnitřku stanu, ušetříte sadu oblečení, která vám jinak promokne, pokud byste museli lézt větráky uzavírat zvenčí!

6. KOTVÍCÍ ŠŇŮRY

Pokud jsou nenápadné, tak vás sice nikdo nenajde, ale může se stát, že o stan rovnou zakopne a vás vyleká. Pokud budou šňůry reflexní barvy a navíc s povrchem odrážejícím světlo baterky, tak se vám to nestane. Zvažte, jak moc chcete být skryti.

7. VSTUPNÍ PŘEDSÍŇ

Když prší, je dost nepříjemné třeba vylézt ze stanu nebo uvařit. V takové situaci při každém otevření tropika může napršet do vnitřního stanu, nebo dokonce do spacáku. Doporučujeme prověřit dostatečné přetažení předsíněk nad samotný vnitřní stan.

8. PODLÁŽKA

Materiály používané na podlážky zabraňují pronikání spodní vlhkosti do stanu. Málokdo si však uvědomuje, jak velkou roli hraje podlážka proti průniku vlhkosti padající z nebe. Šikmo cákající voda může proniknout pod tropiko, a pokud není dostatečně zvednutá podlážka, dochází k navlhnutí vnitřního stanu. Doporučujeme volit podlážku s cca 20 cm zvednutím.

9. ORGANIZÉR VNITŘNÍHO PROSTORU

Je vhodné mít kam odložit hodinky, nůž, …, mít kam pověsit čelovku, kde usušit vlhké oblečení. Doporučujeme před koupí prohlédnout vnitřní prostor, zda vyhovuje všem požadavkům a vše je dostatečně bytelné.

10. BAVLNĚNÉ STANY

V bavlněném stanu je lepší klima, než ve stanu z umělých materiálů. Bohužel je ale celkově těžší a náročnější na péči.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám